Wojciech Suchwałko i Urszula Łętocha Mistrzami Polski Juniorów w biegu stylem klasycznym

Tytuły  mistrza Polski juniorów w pierwszym dniu trwania ZOOM Sląsk 2014  rozgrywanych w Zakopanem zdobyli Wojciech Suchwałko na dystansie 9 km oraz Urszula Łętocha na dystansie 5 km .  Rywalizacja była prowadzona stylem klasycznym.

Wojciech Suchwałko został pierwszym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów rozgrywanych w ramach Zimowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Śląsk 2014.

Nazwa zawodów myląca, ponieważ ZOOM Śląsk 2014 rozgrywana jest na trasach COS w Zakopanem Pod Skocznią. Ponieważ na trasach Kubalonki, na której miały się odbyć konkurencje biegowe ZOOM nie ma ani grama sniegu, orgazniatorzy - woj. śląskie - postanowili przenieść zawody do Zakopanego.

Pierwszą konkurencję, bieg na 8 kilomterów stylem klasycznym juniorów A wygrał zdobywając złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów Wojciech Suchwałko (na zdjęciu z Charlotte Kallą) reprezentujący klub KS Obidowiec Obidowa. Czas Wojtka to 25:21 minuty. Wojtek od samego początku niezwykle mocno czuł się na trasie dzisiejszego biegu, a na jednej z pętli dogonił, a następnie przegonił startującego przed nim Mateusza Chowaniaka. Medal srebrny ze stratą 32 sekund dla reprezentującego AZS AWF Katowice Andrzeja Pradziada. Brąz wywalczył Tomasz Jurczak z MUKN Pod Stróżą Miszkowice, jego strata do złotego medalisty wyniosła minutę i dwie sekundy. Warto dodać, że przez dłuższą część dystansu Andrzej i Tomek biegli wspólnie aż do mety i narodziła się między nimi swego rodzaju współpraca, która po części przyczyniła się do wywalczonych przez nich medalowych krążków.

Kolejne miejsca zajęli:
4. Tomasz Garbień - LKS Wiśniowa Osieczany - strata 1,37 minuty
5. Andrzej Chowaniak - UKS Regle Kościelisko - strata 1,58 minuty
6. Mateusz Trebunia - LKS Poroniec Poronin   - strata 2,07 minuty.

Trener klubowy złotego medalisty Wojciecha Suchwałki - Dawid Szeliga z KS Obidowiec Obidowa powiedział nam na gorąco po biegu - Mistrzostwo Świata, nie spodziewałem się tak dobrego występu Wojtka. Po cichu liczyłem na medal, ale złoto i to z tak dużą przewagą, po prostu mistrzostwo świata. Trochę obawiałem się o dyspozycję Wojtka, mistrzostwa świata juniorów w których startował, miał kompletnie nieudane. Na szczęście udało sie odbudować formę na najważniejsze zawody w Polsce. Zawsze uważałem, że Wojtek to biegacz z górnej półki gwarantujący rozwój z sezonu na sezon. Wiem, że może biegać jeszcze lepiej. Jest także, co bardzo ważne, motorem napędowym biegów narciarskich w gminie Nowy Targ i przykładem dla młodszych kolegów z klubu.

Drugą konkurencją pierwszego dnia Mistrzostw Polski Juniorów w ramach ZOOM 2014 był bieg juniorek A ('94'95) na dystansie 5 kilometrów stylem klasycznym. Złoty medal zdobyła zawodniczka klubu LKS Wiśniowa Osieczany Urszula Łętocha.

Juniorki A pięciokrotnie pokonywały kilometrową pętlę na tracie COS w Zakopanem.
Zwyciężyła jak już wspomniałem wyżej Urszula Łętocha z LKS Wiśniowa Osieczany z czasem 19:33,9 minuty.
Medal srebrny co uznajemy za sporą niespodziankę wywalczyła zawodniczka KS Wisła Ustronianka Aleksandra Pilch ( trener klubowy Bronisław Cieślar) , ze stratą dokładnie 12 sekund.
Medal brązowy dla Elżbiety Doruli z LKS Poroniec Poronin (trener klubowy Tomasz Sobański) , Ela straciła do złotego medalu 27 sekund.
Kolejne miejsca zajęły:
4. Karolina Trzaska MUKN Pod Stróżą Miszkowice - strata 34 sekundy
5. Sylwia Molitor  UMKS Marklowice                     - strata 36 sekund
6. Natalia Surdyka MUKN Pod Stróżą Miszkowice  - strata 53 sekundy

Złota medalistka powiedziała po biegu: udało się zrealizować założony plan, bardzo chciałam wygrać, udało się. Żałuję, że nie mogłam się zmierzyć z Dominiką Bielecką (kadra juniorów - przyp. skipol-a), ale z tego co wiem to Dominika jest chora. Zaskoczyła mnie dzisiej szczególnie Ola (Pilch) , która zajęła drugie miejsce, gratuluję jej jak i Eli - trzeciego miejsca. Trasa była bardzo ciężka, cieższa nawet niż na rozgrywanych tydzień temu Mistrzostwach TZN, popełniłam nawet błąd biegnąc zamiast do mety to na szóste kółko, dołożyłam sobie prawie 100 metrów, na szczęście udało się zdobyć złoto.
Trenerka klubowa Uli Anna Bubula komentując występ swojej zawodniczki stwierdziła - super -  i oddała słuchawkę .