START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
Bliżej nieba, bliżej Jana Pawła II
 dodano: 29 Kwietnia 2014    (źródło: A. Szymaszek NASZ KASPROWY)

 W dniu kanonizacji Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu zebrało się kilkaset osób. Okazją do przeżywania tego szczególnego dnia w tym miejscu było VII Spotkanie Przyjaciół Kasprowego Wierchu.
 
)


 
 
 
O godzinie 13 na szczycie Kasprowego rozpoczęła się Msza Święta. Dla niektórych była to druga Eucharystia tego dnia – wcześniej na górnej stacji kolei linowej wierni oglądali transmisję  z Watykanu. Mimo że Kasprowy tonął w chmurach, przed Mszą Świętą niebo nieco pojaśniało, wiatr rozwiewał czasem chmury ukazując okoliczne doliny i szczyty.  Inicjatorem i organizatorem dorocznych Spotkań Przyjaciół Kasprowego Wierchu jest Rafał Sonik - przedsiębiorca, twórca projektu Nasz Kasprowy; sportowiec, czołowy zawodnik rajdu Dakar. Jak podkreślił, witając wszystkich przybyłych, Jan Paweł II pozostawił nam dar największy – wolność. - To od nas – od naszego wyboru i naszego poczucia wolności zależy, czy będziemy dla kogoś światłem, czy cieniem – mówił. Dodał, że lina kolei na Kasprowy ma wymiar symboliczny, łączący ludzi. Co rok na Kasprowym spotykają się narciarze, przewodnicy, turyści, ratownicy, by wspólnie modlić się w górach - miejscu, gdzie najbardziej odczuwać można obecność Boga. Co więcej, przychodzą nie tylko wierni – także ci, którzy nie deklarują się jako wierzący. Nie ma to znaczenia – ważne, że razem, wspólnie, spotykają się w tym wyjątkowym miejscu, „bliżej Boga, bliżej siebie”. - Dlatego naszą Mszę Świętą można nazwać ekumeniczną – mówił Rafał Sonik przy polowym ołtarzu stworzonym z nart. 
Mszę odprawili o. Marcin z sanktuarium na Wiktorówkach oraz ks. Andrzej Augustyński – prezes Stowarzyszenia Siemacha.
Miłosierdzie to nie pobłażliwość. To coś, co łączy się z wyobraźnią. Czyli jest to cnota, która dotyczy nie tylko serca, emocji, ale także umysłu. To pogląd na świat. To głęboko zakorzenione relacje z innymi ludźmi. Miłość to nie są uczucia. To wyobraźnia miłosierdzia. Otwarte oczy i uszy na innych ludzi – mówił w homilii ks. Andrzej Augustyński, nawiązując do słów Jana Pawła II. - Nie można być bliżej nieba nie będąc bliżej ludzi – dodał, nawiązując do motta spotkania na Kasprowym Wierchu.
W homilii zwrócił uwagę, iż góry odgrywają szczególną rolę w wydarzeniach opisanych w Starym Testamencie oraz Ewangeliach. Na górze Jezus przemawiał do ludzi. Ksiądz Andrzej podkreślił, że Kasprowy Wierch to miejsce wyjątkowe na przeżywanie kanonizacji Jana Pawła II. - Może jeszcze Kraków, może Wadowice. Ale jeśli wierzymy – to Kasprowy Wierch jest miejscem wyjątkowym, ponieważ trzeba tu przyjść, przywędrować, dostać się z dołu, z daleka – mówił.
Tradycją dorocznych spotkań stało się wręczanie szczególnym osobom fragmentu liny nośnej starej kolejki na Kasprowy, stanowiącej symboliczną więź Ludzi Kasprowego. Tym razem otrzymali ją rodzice Kamila Stocha. Kolejną tradycją, którą również zachowano w tym roku, było wspólne pamiątkowe zdjęcie. 
 
Organizatorzy: Gemini Holding, Gemini Park, Nasz Kasprowy, stowarzyszenie Czysta Polska. Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Zakopane, Tatrzański Park Narodowy, Polskie Koleje Linowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Teatr im. Witkacego, Muzeum Tatrzańskie. 
 
Źródło: www.naszkasprowy.pl
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    876



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024