START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
70 rocznica śmierci Bronisława Czecha
 dodano: 31 Maja 2014

05.06.2014 r. przypada 70 Rocznica śmierci Bronisława Czecha wielkiego sportowca i patrioty , który zginął w hitlerowskim obozie zagłady w Oświęcimiu w kwiecie wieku mając 36 lat .
We wrześniu 1939 roku Bronisław Czech wraz ze starszym bratem Władysławem pieszo wyruszyli z Zakopanego do Krakowa a stamtąd na wschód w celu odszukania jednostek wojskowy do których dostali przydziały mobilizacyjne .


Po prawie miesięcznej tułaczce wrócili do domu . Pomimo ostrzeżeń o licznych aresztowaniach – aresztowano wtedy wielu jego kolegów z narciarskich tras – Bronek decyduje się nie uciekać za granicę . Kategorycznie odmówił Seppowi Roehrlowi gdy ten proponuje mu objęcie stanowiska trenera niemieckich jednostek alpejskich . Działalność kurierska Bronisława była utrzymywana przez niego w wielkiej tajemnicy . Moja mama (Janina Czech – Kapłan) jego młodsza siostra opowiadała mi jak w pierwszych miesiącach wojny często znikał z domu i gdy wracał po kilkunastu dniach bardzo zmęczony i głodny nie chciał powiedzieć gdzie był , dopiero po namowach rodziny opowiadał , ze wyjeżdżał do Krakowa albo do Warszawy na spotkania z narzeczoną („Muchą”) . Po wojnie okazało się , że w tym czasie Maria Łoza „Mucha” nie spotykała się z nim ani razu . Moja mama razem ze starszą siostrą Stanisławą zawsze twierdziły , że w tym czasie przechodził przez „zieloną granicę” i przeprowadzał ludzi na Węgry . Nie mówił o tym aby uchronić rodzinę przed grożącymi jej konsekwencjami . Po wielu latach , w czasie pobytu mojej mamy w Chicago , gdzie miała wystawę swoich obrazów na szkle została poproszona do programu telewizji polonijnej , żeby opowiedziała o swoim bracie . Poprosiła wtedy , na zakończenie audycji , żeby skontaktowały się z nią osoby , które wiedziały coś na temat konspiracyjnej działalności kurierskiej jej brata . Na ten apel odpowiedział Kazimierz Czarkowski , który oświadczył , że Bronisław Czech po raz pierwszy przeprowadził go na Węgry już w połowie października 1939 r. i przechodzili razem przez granicę jeszcze dwa razy . Za każdym razem przechodzili przez Muszynę, a na swoje ubrania zakładali białe fartuchy lekarskie .W ostatnim przejściu przez „zieloną granicę” towarzyszyli im Adam Smoraczewski i Adam Smolakowski .Prawdopodobnie też – jak twierdził Kazimierz Czarkowski - Bronek należał do podziemnej organizacji „Orzeł Biały”i miał pseudonim „Kopacz”. O „zielonej granicy” wspominał także kolega Bronka Marian Woyna Orlewicz , któremu Bronek około dwa tygodnie przed aresztowaniem mówił o planach przeprowadzenia na Węgry dwóch kolegów z warszawskiego CIWF-u , którzy prosili go o pomoc .
14 maja 1940 r. został aresztowany . Po brutalnych przesłuchaniach w zakopiańskiej katowni „Palace”i w więzieniu w Tarnowie trafił pierwszym transportem z numerem 349 do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu . Pod koniec 1940 r. w obozie utworzono warsztaty Centralnego Kierownictwa Budowlanego Wojsk SS i policji . Bronisław Czech początkowo pracował w komandzie Tischlerej wyrabiającym drewniaki dla więżniów , a później w komandzie Schmizerei , które wyrabiało łyżki drewniane . Od 1941 roku Bronek był zatrudniony w Lagermuseum , gdzie mógł malować obrazy(olejne , akwarele , piórkiem ). Potem wytypowany był go do sprzątania kwater SS – manów . Nie skorzystał z możliwości ucieczki , bo obawiał się o losy współwięźniów , którzy zostaliby w obozie zgładzeni . Próby wyciągnięcia go przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż zakończyły się niepowodzeniem . Zmarł w obozowym szpitalu 5 czerwca 1944 r. „NIE” - to była zawsze odpowiedź Bronka na propozycje kolaborowania z Niemcami .
Gdyby żył miałby dzisiaj 106 lat . Chociaż zginął zamordowany przez hitlerowców , jest ciągle obecny w świadomości następujących po sobie pokoleń . W Zakopanem na cmentarzu zasłużonych jest jego symboliczny grób , Zespół Skoczni Średnia Krokiew w Zakopanem ma Bronisława Czecha za patrona , jeden ze statków nosił jego imię. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie też jest jego imienia . Jest 13 szkół noszących jego imię , 22 hufce harcerskie oraz wiele ulic i osiedli w Polsce .
Jest ideałem sportowca , społecznika , patrioty . Młodzież ma na kim się wzorować .
Bronisław Czech był trzykrotnym olimpijczykiem( Saint Moritz – Szwajcaria 1928 r. , Lake Placid – USA 1932 r. , Garmisch-Partenkirchen – Niemcy 1936 r.) .
Wujek Bronek – brat mojej Mamy Janiny nosił miano „ najwszechstronniejszego sportowca w historii narciarstwa polskiego” . Osiągał doskonałe wyniki na zawodach krajowych i zagranicznych , zarówno w konkurencjach klasycznych(kombinacja klasyczna) jak i alpejskich(kombinacja alpejska) . Dziś , przy bardzo wyśrubowanych wynikach , nie jest to już możliwe . Nastąpiła specjalizacja i takich wszechstronnych asów nawet światowe narciarstwo nie będzie miało .
Pierwszym jego sukcesem sportowym już w dwunastym roku życia było zdobycie pierwszego miejsca w zawodach narciarskich w Zakopanem w 1920 r. , za zwycięstwo Stanisław Barabasz wręczył mu pierwsze własne upragnione narty . Kolejnym efektownym wynikiem było zajęcie pierwszego miejsca i tytuł Mistrza Świata w zorganizowanym po raz pierwszy eksperymentalnie biegu zjazdowym na Mistrzostwach Świata FIS w 1929 r. w Zakopanem . Startował w Mistrzostwach Świata FIS( Cortina D'ampezzo-1927 r. ,Zakopane-1929 r. , Oslo-1930 r. ,Insbruck-1933 r. ,Solleftea-1934 r. ,Szczyrbskie Jezioro-1935 r. ,Insbruck-1936 r. , Chamonix 1937 r. ,Engelberg 1938 r. ,Zakopane 1939 r.)
Poznał niemal wszystkie najsłynniejsze skocznie , trasy biegowe i zjazdowe na świecie zawsze walcząc o czołowe lokaty .
Jego świetne osiągnięcia w narciarstwie porównać można w okresie międzywojennym tylko do wyników i sławy Janusza Kusocińskiego , z którym Bronek się przyjażnił i wspólnie trenowali , gdyż razem studiowali w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego w Warszawie .
Tegoroczne obchody rocznicy śmierci Bronisława Czecha będą organizowane w szkołach jego imienia w całej Polsce .

siostrzeniec Bronisława Czecha
Jacek Kapłan Czech






«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1156



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024