START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Strzelectwo
Historyczne strzelanie – na sześć pucharów – cztery dla „Venuleta”
 dodano: 1 Grudnia 2014    (źródło: www.nowytarg.edu.pl)

Po raz pierwszy tego roku na nowotarskiej strzelnicy LOK odbyły się zawody zupełnie innego typu. Strzelano co prawda z broni sportowej, ale z użyciem wojskowych przyrządów celowniczych i w wojskowym stylu, czyli w trzech postawach: leżącej, klęczącej, stojącej oraz z trzymanego oburącz pistoletu. Przyczyna tego novum to fakt, że strzeleckie zmagania były równocześnie finałem projektu „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”.
 


 
 
Ten duży program edukacyjny „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość” pod honorowym patronatem Marka Sowy – Marszałka Województwa Małopolskiego i prof. Jana Szymczaka – prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego, dofinansowany przez miasto Nowy Targ, realizowany był przez Forum Małopolskich Oddziałów PTH w kooperacji z LOK. 
 
W przerwie strzeleckich zawodów, gdy komisja opracowywała wyniki, prezes nowotarskiego Oddziału PTH, Robert Kowalski, zorganizował dla uczestników prelekcję poświęconą I wojnie na Podhalu, głównie bitwie limanowskiej. PTH postarało się też o część nagród dla strzelców – były to książki „Podhalański Adwent 1914. Szkice z czasu Wielkiej Wojny”. 
 
Nieprzypadkowy był też czas wojskowego strzelania – wszak listopad to miesiąc Pamięci Narodowej, ze Świętem Niepodległości, przypomnieniem powstań i niepodległościowych zrywów. W tym historycznym kontekście rywalizowało na strzelnicy pięć drużyn: juniorzy i seniorzy z Klubu „Szarotka”, juniorzy i seniorzy z limanowskiej LOK oraz drużyna Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego ze Szkół im. Venuleta w Nowym Targu. W każdym składzie było po czterech zawodników – w sumie 20 osób.
 
Podsumowanie zdobytych punktów przyniosło I miejsce i zaszczytny puchar drużynie Prywatnego LO, II miejsce zajęli juniorzy z Limanowej, III – seniorzy z „Szarotki”, IV – juniorzy z „Szarotki” i V – seniorzy z Limanowej. 
 
W punktacji indywidualnej trzy pucharowe miejsca zdobyli właśnie uczniowie PLO: I – Maciej Maj, II – Konrad Dzieża, III – Dominik Polak.
 
Po zwycięstwie w strzeleckiej lidze międzyszkolnej jest to kolejny triumf uczniów z „Venuleta”, nawet mile zaskakujący dla nowicjuszy w takim stylu strzelania.
 
Nagrodami za I i II miejsca były gry komputerowe, a za kolejne – książki ufundowane przez PTH.
 
Integracji służyła wojskowa grochówka, ale też „antyputinowskie” jabłka przywiezione w skrzyniach przez gości z Limanowej.
 
Historyczny projekt, którego częścią było wojskowe strzelanie, zakończy się w maju przyszłego roku. Ale dał początek zawodom, które mają być kontynuowane – i to w formule rozszerzonej o udział młodzieży ze szkół mundurowych w innych miejscowościach Małopolski, np. z Nowego Sącza i Tymbarku. 
 
- Zawody były niewątpliwie ciekawe – mówi prezes nowotarskiej LOK i jednocześnie działacz Oddziału PTH, Michał Maciaszek. – Projekt kończy się w maju, ale na pewno wystąpimy z nowym wnioskiem, poświęconym Legionom Polskim Piłsudskiego.
 
 
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    9024 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024