Posumowanie sezonu startów zakopiańskich rolkarzy.
 dodano: 26 Grudnia 2014    (źródło: Ireneusz Kubin)

Zakopiańczyk Ireneusz Kubin z powodzenie startował w minionym roku w zawodach rej podsumowanie sezonu.
  W galerii fotoreportaż nadesłany przez I. Kubina Dziękujemy

Jazda na rolkach a właściwie wrotkarstwo jest bardzo dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportową na świecie- aspirującą do udziału w Letnich Igrzyskach Olimpijskich - bardzo popularną w stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Europie Zachodniej oraz Azji. Wrotkarstwo obejmuje kilka dyscyplin sportowych, uprawianych na różnych odmianach sprzętu sportowego składającego się z butów i osadzonych pod nimi kółek tj. wrotek (ang. "roller-skates" - stąd popularnie zwanymi "rolkami") jedno- lub dwuśladowych. Wrotkarstwo amatorsko uprawia kilkadziesiąt milionów ludzi i ponad 100 tysięcy wyczynowo. Tylko w USA zrzeszonych jest ponad 30.000 zawodników, a w Niemczech i we Włoszech jest ich po kilkanaście tysięcy. W sportach wrotkarskich zrzeszonych w FIRS ( światowa federacja sportów wrotkarskich) możemy wyróżnić wiele dyscyplin. Na chwilę obecną są to: jazda figurowa, jazda agresywna, freestyle, hokej oraz jazda szybka.

I właśnie w jeździe szybkiej bierze udział liczna grupa zawodników z Zakopanego wywodząca się głownie z zawodników trenujących zimą łyżwiarstwo szybkie, dla których jest to doskonała forma przygotowania do sezonu zimowego.

Najmłodsi rolkarze z Zakopanego zdominowali zawody K2 Roll and Ski rozgrywane w czerwcu w Gorlicach. Wśród chłopców zwyciężył Kacper Tarchała drugi był Szymon Gąsienica-Roj a trzeci Marek Figura. Wśród dziewcząt 2 miejsce zajęła Liwia Kubin a 4 miejsce Amelia Tarchała - wszyscy, na co dzień reprezentują klub SNPTT 1907 Zakopane. Jeszcze lepiej wypadli zakopiańczycy w zawodach Pokonaj Focha II rozgrywanych w Skawinie. W wyścigu na 1800 m Liwia Kubin była trzecia a Olga Kaciczak piąta. W tej samej kategorii wiekowej 5 był Bartosz Kaciczak. W wyścigu roczników 2002-2003 wśród chłopców zwyciężył Szymon Gąsienica-Roj a drugi był Marek Figura, wśród dziewcząt 3 miejsce zajęła Amelia Tarchała a 8 miejsce Weronika Cudzich. W najstarszej grupie wiekowej 1999-2001 drugi był Wojciech Jakubiak a Trzeci Kacper Tarchała, wśród dziewcząt najlepsza była Karolina Gąsienica-Roj. Ponadto Liwia Kubin reprezentowała nasz region w zawodach w Modzurowie oraz Gdańsku gdzie zajęła 1 miejsca.

W zawodach seniorskich zawody rozgrywane są na dystansie maratonu (42 km), półmaratonu (21km.), lub innym w zależności od organizatora zawodów. Wśród seniorów oraz juniorów nasz region reprezentowali Mateusz Strupiński, Andrzej Gąsienica-Laskowy oraz Daniel Tylka. Ten ostatni w kilku zawodach na dystansie maratonu znajdował się w ścisłej czołówce zawodników.

Nasze miasto reprezentują również zawodnicy w kategoriach „master”. Szczególnie dobrze w tym sezonie zaprezentował się Ireneusz Kubin, który zdominował kategorię wiekową 40-50 lat, zwyciężając w 5 z 6 rozegranych maratonów (Kraków, Gorlice, Osiecznica, Ożarów Mazowiecki, Gdańsk, Katowice), co zaowocowało zdobyciem tytułu Mistrza Polski w maratonie na zawodach rozgrywanych w Gdańsku w sierpniu 2014. Zawodnik wygrał również rywalizację na 10 km w Skawinie, Jaśle i Modzurowie, reprezentował nas również skutecznie na zawodach międzynarodowych w Koszycach oraz Pradze na dystansie 21 km W kategorii M-60 w kilku zawodach wystartował Włodzimierz Stec, a na maratonie w Katowicach zajął 3 miejsce.

Zima to dla rolkarzy czas intensywnych treningów do rozpoczynającego się w kwietniu 2015 kolejnego sezonu startowego. Wszystkim zawodnikom życzymy jeszcze lepszego roku 2015!