START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane      


UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane

KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rowery
MWG 2015: Miechowski finisz dla Marko Kumpa
 dodano: 13 Czerwca 2015    (źródło: M. Kobylińska MWG)

 Sprinterską rozgrywką zakończył się pierwszy, najłatwiejszy z etapów Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Na mecie w Miechowie najlepszy okazał się Marko Kump (Adria Mobil), pokonując Vitaliy’a Butsa (Kolss-BDC) i Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Fuji Żory). Do Kumpa trafiła również pomarańczowa koszulka Małopolski-Regionu Kraków dla lidera klasyfikacji generalnej 53. MWG.
W piątkowe popołudnie rozegrany został pierwszy z etapów 53. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego, którego 136-kilometrowa trasa poprowadziła z Alwernii do Miechowa. Na tym krótkim odcinku o niemalże płaskim profilu na zawodników czekały trzy lotne premie Tauron i jedna górska CCC.
Kolarze do rywalizacji przystąpili przy niemalże bezchmurnym niebie i temperaturze sięgającej 38 stopni Celsjusza. Jednym słowem upał co nie miara, ale to nikogo nie zniechęciło do walki i od startu peleton kręcił bardzo aktywnie. Podejmowane były liczne próby odjazdów, ale przez długi czas nic poważnego z tego nie wychodziło.
Pierwszą lotną premię Tauron w Trzebini wygrał Marco Kump (Adria Mobil) przed Alexem Buttazzonim (ASD Cyclin Team Friuli) i teamowym kolegą Josipem Rumacem. Włosi z ekipy Friuli tympanie zwalniali, bowiem raptem trzy kilometry dalej rozegrana została pierwsza i zarazem jedyna tego dnia premia górska CCC. Komplet punktów zgarnął tam Mattia De Marchi (Friuli) przed kompanem z drużyny Roberto Giacobazzim i Bartoszem Szczepanowskim (TC Chrobry Saroni Głógów).
Dopiero po minięciu tych dwóch premii peleton nieco się uspokoił, dzięki czemu pojawiła się szansa na zawiązanie ucieczki. Skorzystali z niej Patryk Złotowicz (TKK Pacific Toruń), Wojciech Skarżyński (Wibatech Fuji Żory) i Artem Topchanyuk (Tusnad Cycling Team), którzy stopniowo zwiększali swoją przewagę. Za ich plecami trwały kontry, nie przynoszące jednak nic poza kolejnym zamieszaniem.
Na 44. kilometrze, a więc w Bukownie, gdzie wyznaczono drugi lotny finisz Tauron, trio zameldowało się z przewagą przeszło minuty. Nieco mniej tracili lider klasyfikacji górskiej CCC Piotr Skarżyński (Whistle Eskom Ziemia Brzeska) i Guy Gabay (Cycling Academy Team), którzy rozpoczęli pościg za czołówką.
Rzeczony pościg trwał dość długo, bowiem prowadzące trio zdążyło rozegrać między sobą jeszcze trzecią lotną premię w Wolbromiu, ale w końcu dwójka doszła trójkę i wspólnymi siłami kontynuowała ucieczkę. Trzeba przyznać, że świetnie im to wychodziło, bowiem przewaga zaczęła rosnąć w najlepsze i na 90. kilometrze przekraczała oscylowała na poziomie 5 minut.
Tak duża różnica była jednak sygnałem ostrzegawczym dla peletonu, który zabrał się do pracy i bez większego problemu redukował swoją stratę, która na 25 kilometrów przed metą wynosiła 2 i pół minuty.
Wysokie tempo pościgu i niewielkie pagórki w końcówce etapu sprawiły, że mocno naciągnięty peleton mocno się podzielił. Sytuacja zrobiła się chaotyczna i nie poprawił jej za bardzo fakt, że kolarze dwukrotnie natknęli się na zamknięte przejazdy kolejowe. Tuż przed pierwszym z nich z czołówki zaatakował na solo Topchanyuk, który miał to szczęście, że przemknął przez przejazdy jeszcze nim bariery zaczęły opadać.
26-letni Ukrainiec utrzymywał przez jakiś czas około 30-sekundową przewagę, ale grupa zasadnicza, która po trudnościach zdołała się zjechać, ostatecznie skasowała jego akcję na 5 kilometrów przed metą.
O kolejności na mecie w Miechowie zadecydował więc długi finisz po prostej, wiodącej w samej końcówce tuż pod górę. Najszybszym zawodnikiem okazał się tam Marko Kump (Adria Mobil), pokonując na kresce Vitaliy’a Butsa (Kolss-BDC) i Sylwestra Janiszewskiego (Wibatech Fuji Żory). Naturalną koleją rzeczy Kump sięgnął również po pomarańczową koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Małopolskiego.
- Moim celem na ten wyścig było pokazać się na dwóch pierwszych etapach, szczególnie, że poprzednie starty nie należały do najbardziej udanych. Dziś jednak udało się połączyć moje ambicje z poleceniami kapitana ekipy i zabrałem się w odjazd dnia – opowiadał na Rynku w Miechowie Wojtek Skarżyński, zawodnik Wibatechu, który został najaktywniejszym kolarzem na 1. etapie MWG. – Mieliśmy dość sporą przewagę, ponad 5 minut, ale współpraca nie do końca się nam układała i w końcu nas złapali. Cieszę się jednak, że miałem okazję się pokazać, a w końcówce pomóc jeszcze mojemu koledze z drużyny, Sylwkowi Janiszewskiemu, który finiszował na 3. miejscu.


Wyniki 1. etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego 2015 (Alwernia – Miechów, 136 km):
1. Marko Kump (Adria Mobil)

2. Vitaliy Buts (Kolss-BDC)

3. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji Żory)
Lider klasyfikacji generalnej (Małopolska Region Kraków): Marko Kump (Adria Mobil)

Lider klasyfikacji sprinterskiej (Tauron): Wojciech Skarżyński (Wibatech Fuji Żory)

Lider klasyfikacji górskiej (CCC): Mattia De Marchi (ASD Cycling Team Friuli)

Lider klasyfikacji młodzieżowej (MOT Małopolska Organizacja Turystyczna): Guy Gbay (Cycling Academy Team)

 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1241 
  
 
  
  
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2020