START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Sporty samolotowe
Morgenstern wystartuje na mistrzostwach świata w Polsce
 dodano: 4 Sierpnia 2015    (źródło: S. Rykowski fot. Philip Platzer/Red Bull Content Pool.)

Były znakomity austriacki skoczek narciarski Thomas Morgenstern powraca do rywalizacji sportowej na najwyższym poziomie. Już za niespełna dwa tygodnie wystartuje w barwach swojego kraju na 15. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI. Tym samym ma szansę dorzucić do swojej bogatej kolekcji czwarty czempionat globu w lotach… Popularny ”Morgi” to nie jedyna wielka gwiazda światowych skoków, którą będzie można podziwiać od 13 do 16 sierpnia na zielonogórskim lotnisku Przylep. Gościem specjalnym mistrzostw będzie także człowiek, który skoczył… z kosmosu – Felix Baumgartner, znany z projektu Red Bull Stratos. 


W najważniejszej światowej imprezie śmigłowcowej w tym roku wystartuje ponad 60 dwuosobowych załóg. Wśród ich znajdą się cztery polskie ekipy, w tym jedna kobieca. W sporcie śmigłowcowym, jako jednym z nielicznych, w większości konkurencji rozgrywanych podczas mistrzostw świata kobiety współzawodniczą z mężczyznami. Polskich barw bronić będą: bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim oraz Marysia Muś i Magdalena Woch.

Mistrzostwa świata w tej widowiskowej dyscyplinie rozgrywane są pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) i powracają do Polski po 34 latach przerwy – w 1981 roku te prestiżowe zawody rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim. Oprócz naszych reprezentantów w Zielonej Górze wystąpią m.in. piloci z Rosji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin i egzotycznego Makau. W ramach mistrzostw rywalizacja toczyć się będą w czterech punktowanych konkurencjach: nawigacji, fender rigging, lataniu precyzyjnym i slalomie. Rozegrane zostaną także konkurencje dodatkowe – free style oraz wyścigi równoległe (heli races). Każda z nich wymaga od zawodników perfekcyjnej techniki lotu, wyjątkowej koordynacji i idealnego zgrania załogi, opartego na szybkiej komunikacji i wzajemnym zaufaniu.

- Wydarzenia historyczne, które nastąpiły po pierwszym rozgrywanym w naszym kraju śmigłowcowym czempionacie w 1981 roku oraz późniejsze zmiany ustrojowe spowodowały, że sport ten przez wiele lat właściwie u nas nie istniał – powiedział Wojciech Dobrzyński, dyrektor 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI. – Reaktywacja polskiej kadry narodowej została zainicjowana w 2011 roku przez pilota i instruktora Marcina Szamborskiego. We współpracy z Aeroklubem Polski powołano wówczas dwie polskie załogi, które z powodzeniem wystartowały w rozgrywanych w 2012 roku w Rosji mistrzostwach świata. Zachęceni niezwykle przyjaznym przyjęciem przez całe środowisko sportu śmigłowcowego, w ramach utworzonego Stowarzyszenia Lotniczego „Helisport”, podjęliśmy się organizacji śmigłowcowych mistrzostw świata w Polsce – dodaje Dobrzyński, który jest także sędzią i trenerem śmigłowcowej kadry narodowej. – Free style, slalom i wyścigi równoległe, według mnie najefektowniejsze konkurencje w tej dyscyplinie, zobaczymy podczas Pikniku Śmigłowcowego, który odbędzie się w weekend 15 i 16 sierpnia. Zapraszamy od godziny 12.00, wstęp jest bezpłatny – dodaje dyrektor mistrzostw.

Więcej informacji, w tym szczegółowy opis wszystkich rozgrywanych konkurencji, można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów: www.whc2015.pl

Ramowy program 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI:

Czwartek, 13 sierpnia

9.00  Konkurencja 1: Nawigacja
Piątek, 14 sierpnia

10.00 - 14.00 Konkurencja 2: Latanie precyzyjne

15.00 - 18.00 Konkurencja 3: Fender rigging
Sobota, 15 sierpnia (impreza masowa)

10.00 - 14.00 Konkurencja 4: Slalom

14.00 - 16.00 Pokazy śmigłowcowe

16.00 - 18.00 Konkurencja dodatkowa: Free style
Niedziela, 16 sierpnia (impreza masowa)

10.00 - 14.00 Heli races (wyścigi równoległe)

14.00 - 16.00 Pokazy śmigłowcowe

16.00   Ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia Mistrzostw

Mistrzostwa organizuje Stowarzyszenie Lotnicze „Helisport” we współpracy z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej, Aeroklubem Polski i Międzynarodową Federacja Lotniczą FAI. Sponsor główny – firma Jonnesway / Techsam, polski producent narzędzi. Partnerzy: Red Bull, Miasto Zielona Góra, Gaz-System, IAHS, Peugeot, Salt Aviation. Patroni medialni: TVP Sport, Przegląd Sportowy, Wirtualna Polska, Fakt, Radio ESKA, RTV Lubuska, Gazeta Lubuska, NaszeMiasto.pl, Przegląd Lotniczy, Dlapilota.pl

 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    5378 
 
  
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
  
  
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2022