START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
140 lat Przewodnictwa Tatrzańskiego
 dodano: 16 Sierpnia 2015

  Od 140 lat przewodnicy oprowadzają swoich klientów po Tatrach. Z okazji jubileuszu w niedzielę grono przewodników tatrzańskich z całej Polski przemaszerowało Krupówkami od oczka wodnego do Muzeum Tatrzańskiego gdzie zostało zrobione wspólne okolicznościowe zdjęcie. Przemarsz została zorganizowany w ramach jubileuszu.
  W galerii fotoreportaż a poniżej zarys historii przewodnictwa.
 


 
 
 
Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich
 
 
  Pierwsze wzmianki o przewodnikach prowadzących swoich gości w Tatry pochodzą już z końca XVI wieku. W ostatniej dekadzie XVIII stulecia odwiedzili w celach badawczych Tatry  zagraniczni uczeni – Bretończyk Belsazar Hacquet i Szkot Robert Townson – i korzystali z usług przewodników, którymi byli wówczas miejscowi kłusownicy – polowace. Kilka lat później z usług przewodnickich górali z Jurgowa korzystał w Tatrach Stanisław Staszic.
 
   Wiosną 1875 roku sekretarz Towarzystwa Tatrzańskiego prof. Leopold Świerz mając doskonałe rozeznanie w środowisku, wydał znanym sobie przewodnikom z Zakopanego książeczki z wykazem miejsc w Tatrach dokąd mogą prowadzić turystów i cennikiem usług. Rok później Towarzystwo Tatrzańskie wydało pisemne upoważnienia do zawodowego zajmowania się przewodnictwem podpisane przez ówczesnych czołowych działaczy zarządu TT.
 
   Leopold Świerz w drugim tomie „Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego” z roku 1877 opublikował pierwszą imienną listę przewodników tatrzańskich. Składała się ona z osiemnastu nazwisk podzielonych na trzy klasy, w zależności od doświadczenia, kompetencji i umiejętności poszczególnych przewodników. Wśród tych pierwszych byli legendarni dziś: Jędrzej Wala starszy, Maciej Sieczka, Szymon Tatar, Wojciech Roj i Jędrzej Wala młodszy – wszyscy z Zakopanego.
 
  Do tego grona dołączył nieco później legendarny Klimek Bachleda, który zyskał miano „króla przewodników tatrzańskich”, a zginął podczas akcji ratunkowej w 1910 roku.
 
   Józef Rostafiński, botanik, profesor UJ, wybitny przyrodnik, który bywał często w Tatrach, a w Zakopanem miał własny dom, opublikował w 1883 roku w Krakowie broszurę Jechać, czy nie jechać w Tatry? Napisał w niej o zakopiańskich przewodnikach następujące słowa: „Z chwilą zaś, gdy się wychodzi w górę, Zakopianin staje się nieoszacowanym skarbem i  żaden alpejski przewodnik, biorąc całe masy do porównania, nie może z nim współzawodniczyć ani pod względem wytrwałości, chętnej pomocy, ani niezrównanego humoru. Lepszej, troskliwszej i wyrozumialszej opieki dla kobiet, nawet przeciętnie, nigdzie w alpejskim świecie nie znajdziesz”. Słowa te są aktualne także dziś.
 
   Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem jest spadkobiercą 140 lat tradycji zorganizowanego przewodnictwa tatrzańskiego. Jesteśmy najliczniejszą i dysponującą największym doświadczeniem organizacją przewodników górskich w Polsce. Z naszego grona wywodzi się najwięcej przewodników o najwyższych kwalifikacjach – I i II klasy – a także wielu wybitnych specjalistów: przyrodników, historyków, taterników, narciarzy, jest wśród nas także wielu ratowników TOPR.
 
   Dziś przewodnik tatrzański to wysokiej klasy fachowiec, który jest w stanie zapewnić Państwu przeżycie ciekawej i bezpiecznej przygody w najwyższych górach Polski – w Tatrach. Świadczymy pełen wachlarz usług przewodnickich. Prowadzimy turystów po wszystkich szlakach turystycznych Tatr Polskich i Słowackich. Uprawnieni przewodnicy wyższych klas prowadzą turystów na udostępnione szczyty leżące poza szlakami turystycznymi oraz na drogi wspinaczkowe – latem i zimą. Oferujemy wycieczki edukacyjne dla grup szkolnych w każdym wieku oraz wycieczki specjalistyczne – przyrodnicze, historyczne, etnograficzne. Prowadzimy objazdowe wycieczki autokarowe po polskim i słowackim Podtatrzu. Pokazujemy turystom także pasma sąsiednie – Pieniny, Małą i Wielką Fatrę, Niżne Tatry, Góry Choczańskie i Słowacki Raj. Zimą można wybrać się w naszym towarzystwie na skiturowe wycieczki narciarskie i poważne skialpinistyczne tury lub wycieczki na rakietach śnieżnych. Oferujemy szkolenia wspinaczkowe i lawinowe. Wielu z nas dysponuje także doświadczeniem górskim nabytym w wysokich górach Europy i innych kontynentów.
 
   Przewodnik tatrzański to w Polsce zawód regulowany. Uprawienia państwowe nadaje przewodnikom tatrzańskim Marszałek Województwa Małopolskiego, który także nadzoruje proces dwuletniego szkolenia i egzaminowania przewodników. Każdy przewodnik powinien na żądanie pokazać legitymację potwierdzającą jego kwalifikacje. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego nr 15/2013, dzieci i młodzież szkolna może przebywać w Tatrach wyłącznie pod opieką przewodników tatrzańskich.
 
   Dlaczego warto wybrać się w góry w naszym towarzystwie? Bo z nami jest bezpieczniej i ciekawiej. Bo znamy Tatry jak własną kieszeń. Bo potrafimy dobrać dla Państwa właściwe cele, bo umiemy dostosować program wycieczki do panujących warunków i możliwości naszych gości. Bo potrafimy ocenić i zminimalizować ewentualne ryzyko. Bo zapewniamy opiekę, a tam gdzie trzeba – asekurację. Bo sporo wiemy o Tatrach i potrafimy w ciekawy sposób przekazywać tę wiedzę. Bo w Tatrach jesteśmy najlepszym i sprawdzonym partnerem, który nigdy Was nie zawiedzie. 
 
 
 
Maciej Krupa




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2978



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024