START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane    Bukowina Tatrzańska
UG Poronin  

UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane
     KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
NAGRODY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE FILMU GÓRSKIEGO 12.SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM
 dodano: 4 Września 2016    (źródło: A. Szymaszek)

strona: 1/3
1 2 3 
Pavol Barabasz odbiera nagrodę od jurorów podczas Gali 12. Spotkań z Filmem Górskim. Fot. Julita Chudko

 Grand Prix międzynarodowego konkursu filmowego 12. Spotkań z Filmem Górski jury przyznało dla filmu “Pod ciężarem wolności” w reż. Pawła Barabasza.
 


 Do Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego 12. Spotkań z Filmem Górskim wyłoniono 22 filmy nadesłane z 15 krajów, takich jak m.in.: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów było 15 pokazów premierowych w Polsce, i dwie premiery światowe (3000 filiżanek herbaty, W). Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich 2 lat.  Oceniało je międzynarodowe jury. Werdykt ogłoszony został podczas Gali 12. Spotkań z Filmem Górskim, która odbyła się w zakopiańskim kinie „Sokół” 4 września – ostatniego dnia festiwalu. 
 
 
Grand Prix 12. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM
Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł Pod ciężarem wolności, reż. Pavol Barabasz, Słowacja, 60 min.
Ten subtelny film opowiada o wolności, pasji i sile charakteru. Poprzez wyjątkowych bohaterów reżyser przedstawia nam intymny portret ich świata. „Pod ciężarem wolności” zachwycił nas spokojnym stylem pozostającym w kontraście do naszego, agresywnego świata. Reżyser posługuje się muzyką jako mocnym i skutecznym narzędziem narracyjnym, które przenosi jego film na wyższy poziom. Wielkość tego skromnego filmu może być wyrażona w zdaniu jednego z bohaterów „Tatry są najpiękniejszymi górami świata”. Z tych pięknych gór tragarze tatrzańscy czerpią energię dla ich nieprawdopodobnie ciężkiej pracy, którą wykonują z radością i spokojem.
 
Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł  A Line Across The Sky, reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, USA, 40 min.
Światowej klasy osiągnięcie, pokonanie trawersu Fitz Roy'a, było możliwe dzięki nowemu pokoleniu wspinaczy. Reżyserzy stanęli przed wyzwaniem stworzenia filmu o niesamowitym wyczynie, mając bardzo mało materiału filmowego: wspinaczka była zbyt trudna by skupić się na kręceniu filmu. Mimo wszystko autorom udało się pokazać nam splendor i piękno dzikiej Patagonii. Film opowiada o świetnie dobranym zespole dwóch wspinaczy, których style wzajemnie się dopełniają. Historia opowiedziana jest ze świetnym poczuciem humoru, i co najważniejsze, jest opowieścią o przyjaźni i solidarności górskiego środowiska. 
 
Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł Operacja Moffat, reż. Jen Randall, Claire Carter, UK, 20 min.
Gwen Moffat - wspinacz, przewodnik i pisarka, jest rzadkim przykładem osoby, która posiada naturalną i spontaniczną relację z górskim środowiskiem. Gwen zrezygnowała z tradycyjnego życia i bezpieczeństwa jakie ono oferuje dla przygody jaką oferują góry. Nie przewidziała jaką inspiracją będzie dla dla Claire Carter i Jen Randall, reżyserek tego filmu. Te młode kobiety uchwyciły uchwyciły ducha Gwen Moffat z delikatnością i wrażliwością. Zbudowały most między tą niezwykła kobietą a młodym pokoleniem. Nagroda dla filmu, który pokazuje głębokie i nierozerwalne relacje pomiędzy człowiekiem i naturą wędruje dla filmu „Operacja Moffat”.
 
Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe 
i artystyczne aspekty życia społeczności górskich: Drewniana Góra i nagroda pieniężna 
w wysokości 2000 zł Czarodziejska Góra, reż. Anca Damian, Rumunia/Polska/Francja, 95 min.
Potrzeba wielkiego filmu, głęboko poruszającego, aby uchwycić złożoność i głębię osobowości Adama Winklera. Poprzez jego córkę Anię, poznajemy niezwykłego człowieka, który ma w sobie nieskończone źródło energii i ideałów oraz niezachwianą pewność, które prowadzą go do odnajdywania dobra na tym świecie. Jego polityczne zainteresowania zaprowadziły go do rozmaitych krajów świata, ale jego najważniejszym dorobkiem są fotografie z czasów wojny Afgańczyków z Sowietami w dzikich górach Afganistanu. Ten długometrażowy film korzysta z szerokiego spektrum technik animacji, posługując się rysunkami, fotografiami, archiwalnymi nagraniami i pamiętnikami głównego bohatera. 
Czarodziejska Góra zdobywa nagrodę dla najlepszego filmu ukazującego ludzkie i artystyczne działania w górach.
 
Nagroda Specjalna W imię moralności i porządku, reż. Bruno Joucla, Francja, 64 min.
Za przejmujący i perfekcyjnie zrealizowany dokument odkrywający ciemne strony szwajcarskiej machiny urzędniczej, niczym ziarenko piasku w trybach zegara.
 
Nagroda Publiczności: A Line Across The Sky, reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, USA, 40 min.
 
Nagroda Młodzieżowego Jury: nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem  „W”, reż. Steven Schwabl, Kanada, 29 min.
 
 
 
Drewniane Góry to statuetki autorstwa  MARCINA RZĄSY. 
 
 
12. Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – to główne atrakcje festiwalu. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. 
 
Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
 

Aline acrossthe sky1
Operacja Moffat

czarodziejska_gora1
Freedom under Load1

 BERNADETTE  McDONALD 
 
Autorka książek o tematyce górskiej. Współzałożycielka i była wiceprezes Działu Kultury Górskiej w Centrum Banff (Kanada), gdzie przez 20 lat pełniła funkcję dyrektora festiwalu filmów górskich. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń: Alberta Order of Excellence (2010), the Summit of Excellence Award, przyznane przez Centrum Banff w 2007 roku, prestiżową nagrodę Księcia Alberta za wkład w rozwój światowej społeczności górskiej w 2006 i Queen’s Golden Jubilee Medal (2002).
W Polsce wydano trzy książki jej autorstwa.  Są to: „Alpejscy wojownicy” (Agora SA, 2015), „Ucieczka na szczyt” (Agora SA, 2012), i biografia słoweńskiego alpinisty „Tomaž Humar” (Stapis, 2012). Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród, m.in.: Boardman Tasker Prize for Mountain Literature i Banff Mountain Book Festival Grand Prize (2011). Bernadette została wyróżniona włoską ITAS Prize (2010) i indyjską nagrodą Kekoo Naoroji (2009 i 2008) w dziedzinie literatury górskiej. Amerykański Klub Alpejski przyznał jej najwyższe odznaczenie za wybitne osiągnięcia literackie. 
 
Ukończyła studia z literatury angielskiej i muzykologii. Obecnie prowadzi wykłady i spotkania na całym świecie. Jest członkinią międzynarodowego komitetu doradczego National Geographic's Expedition Council. Wolny czas lubi spędzać na wspinaniu, ski-tourach i górskich wycieczkach. 
 
 
 
JABIER BARAIZARRA
Baskijski wspinacz z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, lubiący dzielić się swoją pasją. Studiował filologię baskijską, następnie wyspecjalizował się w komunikacji audiowizualnej. Od 1989 roku pracuje dla baskijskiej telewizji publicznej (Euskal Telebista-ETB) jako operator, montażysta i reżyser. Z braćmi Pou zrealizował krótkie filmy i dokumenty o wspinaczce i alpinizmie na wszystkich kontynentach w ramach serialu dokumentalnego „Siedem ścian, siedem kontynentów”. Autor nagradzanych filmów dokumentalnych, nakręconych między innymi na Totem Pole na Tasmanii i Eternal Flame na Trango Tower (2005), w masywie Fitz Roy w Patagonii (2006) i na Zerua Peak na Antarktydzie (2008). Z jego inicjatywy w 2008 roku po raz pierwszy odbył się międzynarodowy festiwal filmów górskich Mendi Film Festival, który w 2012 roku przeniósł się do Bilbao. W 2009 roku we współpracy z wydziałem sztuki Uniwersytetu Kraju Basków zorganizował konferencję na temat kina, literatury i gór. Brał również udział w pracach komitetu organizacyjnego dwóch sympozjów: „Góry w sztukach wyzwolonych i w naukach społecznych” oraz „Góry i nauka”.
 
 
KRZYSZTOF KOKORYN
Malarz i filmowiec, ukończył Wydział Malarstwa na warszawskiej ASP. W roku 1993 na wystawie najlepszych pracy dyplomowych wyższych uczelni plastycznych otrzymał nagrodę w dziedzinie malarstwa, został także wyróżniony na festiwalu filmów studenckich za film „Tingiel Tangiel”. Dwa lata później, na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zdobył nagrodę publiczności za film „Boży drwal” o Antonim Rząsie. Jest także laureatem nagród na festiwalu wideoclipów Yach Film w Gdańsku w roku 1999 i 2000 za najlepszą animację (filmy „Wzgórze” i „Zorro” dla zespołu Voo Voo), a w roku 2001 za najlepszy wideoclip dla dzieci („Magiczna załoga” dla Yapy i Magicznej Załogi). Swoje prace prezentował m. in. w Japonii, USA i Niemczech. Projektuje plakaty festiwalowe i jest autorem logo Spotkań z Filmem Górskim. 
 
DAREK ZAŁUSKI 
Zaczął wspinać się w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/98, 2006/2007), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangmę (2003/2004, 2004/2005) i Gasherbrum I (2012). Filmowiec - amator, swoje filmy realizuje sam - od zdjęć po montaż. Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Jego filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Przypadki pani Ani”, „Annapurna na lekko”, "Two on K2" i „No ski no fun” zdobywały nagrody na wielu festiwalach. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete+. 
 
 
PAWEŁ WYSOCZAŃSKI 
Reżyser i scenarzysta, absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor filmów dokumentalnych: „Punkt widzenia”, „W drodze”, „Kiedyś będziemy szczęśliwi” i „Jurek”, wyróżnionych ponad 50 nagrodami w Polsce i za granicą. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o osobach niosących pomoc charytatywną w najuboższych miejscach świata. 
 
 
 
MŁODZIEŻOWE JURY 
Julia Fryz, Justyna Mazuś, Karolina Możdżeń, Franciszek Rząsa z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Julia Dudzińska z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie 
 

strona: 1/3
1 2 3 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1387 
  
 
 
 
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2018