START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane    Bukowina Tatrzańska
UG Poronin  

UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane
     KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
12. Spotkania z Filmem Górskim
 dodano: 5 Września 2016    (źródło: A. Szymaszek)

strona: 1/2
1 2 
Simone Moro i Alex Txikon. Fot. Piotr Drożdż

 W niedzielę 4 września w Zakopanem zakończyły się 12. Spotkania z Filmem Górskim. Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – były głównymi atrakcjami festiwalu. 


 Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09. W 2 kinach – Giewont i Sokół – oglądać można było filmy o tematyce górskiej i okołogórskiej. 22 filmy z 15 krajów prezentowane były w ramach międzynarodowego konkursu filmowego; pozostałe – były to projekcje pozakonkursowe, Górskie Kino Nocne oraz pokazy specjalne w tym archiwalny film z pierwszej wyprawy pod K2 z 1909 roku). 
Nie sposób w informacji prasowej wymienić wszystkich Gości, którzy przybyli w tym roku na Spotkania, oraz wszystkich atrakcji. Już od środy 31.08. w Kinie Giewont odbywały się prelekcje, spotkania i prezentacje. Gościliśmy m.in. zimowych zdobywców Nanga Parbat –Simone Moro i Alexa Txikona. Z publicznością spotkał się Andrzej Bargiel, który niedawno zakończył pomyślnie rekordowy wyścig o tytuł Śnieżnej Pantery. Pełną salę kina „Sokół” przyciągnęło także spotkanie z himalaistą Januszem Gołębiem. Przyjechali legendarny wspinacz John Porter oraz „alpejscy wojownicy” – ikony alpinizmu Viki Grošelj ze Słowenii oraz Chorwat Stipe Bozic. Bernadette McDonald – przewodnicząca jury międzynarodowego konkursu filmowego oraz autorka nagradzanej książki „Alpejscy wojownicy” przybliżyła historię słoweńskich dokonań w górach wysokich.  
Ważnym akcentem było spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. W trzydziestą rocznicę zdobycia przez polską himalaistkę K2, Christine de Colombel, francuska dziennikarska i alpinistka, opowiedziała o niezwykłej wyprawie z roku 1982, dzięki której, być może, Wanda cztery lata później stanęła na szczycie tej góry jako pierwsza kobieta i pierwsza z polskich himalaistów. W spotkaniu uczestniczyła także czeska himalaistkaDina Štĕrbova oraz polskie środowisko górskie: Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Janusz Gołąb i Jerzy Natkański opowiedzieli o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017 roku. Danuta Piotrowska przybliżyła postać swojego męża, himalaisty Tadeusza Piotrowskiego, również w 30-lecie wejścia na K2. Gościem Spotkań był także świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirowało spotkanie z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi.
Sporo było akcentów literackich, bo też w ostatnich miesiącach ukazało się kilka  interesujących pozycji wydawniczych. Niektóre na zakopiański festiwal przywiezione zostały wprost z drukarni – jak książka autorstwa Johna Portera „Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach”. Wraz z książkami przybyli i autorzy, by spotkać się z publicznością. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” autorstwa Ewy Matuszewskiej przypomniana została postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Sala Kina Giewont wypełniła się po brzegi podczas spotkania z autorami książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”: Maciejem Krupą, Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką. Książka ukazała się w sierpniu nakładem Wydawnictwa Czarne, we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. Aż trzy nowości przywiozło wydawnictwo Agora. Były to książki „Alpejscy wojownicy” autorstwa Bernadette Mc Donald, „Kukuczka – opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego oraz  „Nanga Parbat - śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy. Zainteresowanie wzbudziła także książka „Tęsknota i przeznaczenie” autorstwa Diny Štěrbovej  o pierwszych kobiecych wejściach na wszystkie ośmiotysięczniki. Całości dopełniło spotkanie z Moniką Rogozińską, która opowiedziała o swojej wydanej niedawno przez wydawnictwo Bernardinum książce „Lot koło Nagiej Damy”. Na stoiskach wydawniczych dostać można było również wiele innych książek – zarówno nowych („Góry z Duszą” tom II autorstwa Moniki Witkowskiej), jak i wydanych dawniej. 
Nowością zakopiańskiego festiwalu były sztuki teatralne: „Pavla nad Przepaścią” słoweńskiego Teatru Mladinsko, którą można było zobaczyć w Teatrze Witkacego oraz „Chiński Maharadża”, którą w Kinie Giewont pokazał słowacki Teatr Kontra. 
Całości dopełniły wystawy, wycieczka w stylu retro, zawody wspinaczkowe Zako Boulder Power, pokazy highline i slackline, kiermasz outdoorowy, oraz Akademia Górska -  warsztaty w Tatrach z ekspertami. 
Organizatorami wydarzenia są: stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim oraz Gmina Miasto Zakopane.
Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 
 
strona: 1/2
1 2 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1261 
  
 
 
 
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2018