START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane      


UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane

KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rowery
Podsumowanie rajdów rowerowych Rowerowo na sportowo
 dodano: 16 Listopada 2016    (źródło: Mat Prasowe)

Tegoroczny sezon letni oraz jesienny owocował w wiele atrakcji dla miłośników sportów rowerowych. Od połowy sierpnia były organizowane rajdy rowerowe z inicjatywy Towarzystwa Cyklistów Orzeł Spytkowice oraz Gminnego Centrum Kultury w Spytkowicach przy dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie przy Stowarzyszeniu Rozwoju Orawy. 


Wielu miłośników turystyki rowerowej wzięło udział w 6 rajdach oraz zawodach Mini Podhale Toru.
Pierwszy rajd ruszył 14 sierpnia, kiedy to organizatorzy z wielkim zaniepokojeniem przygotowywali się do niego nie wiedząc, czy dopisze pogoda oraz frekwencja rowerzystów. Jednak ich niepewności zostały rozwiane podczas pierwszego wyjazdu, w którym uczestniczyło ponad 30 uczestników mimo bardzo niesprzyjających warunków.
Trasa rajdu była wyjątkowo łatwa i niezbyt długa, bo ok. 20km. drogą leśną, gdzie po dotarciu do leśniczówki w Toporzysku czekał już rozpalony grill, a na nim smażone kiełbaski. Pan leśniczy, opiekujący się podległymi mu lasami państwowymi, które sięgają od Spytkowic, aż po Kraków, ciekawie opowiadał o faunie i florze w tych lasach, o właściwym zachowaniu się podczas pobytu w lesie, o zachowaniu środków ostrożności zwłaszcza używania ognia. Po spożytym posiłku oraz poprawie pogody wszyscy wielce zadowoleni wrócili do domów.
Kolejną imprezą, na którą zapraszało Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice, a które również wspierało Gminne Centrum Kultury w Spytkowicach był finał zawodów rowerowych o Grand Prix Gminy Spytkowice Mini Podhale Tour zorganizowane w dniu 28 sierpnia 2016r. Zawody te odbyły się na terenie kompleksu sportowo-wypoczynkowego „BESKID”, będące czwartą, finałową eliminacją Mini Podhale Tour, o Grand Prix Podhala.
Trasa zawodów została wytyczona w pagórkowatym terenie , po łąkach i polnych ścieżkach, z krótkimi podjazdami i szybkimi , ale bezpiecznymi zjazdami. Długość tras, a także ich stopień trudności, był dostosowany do możliwości uczestników w poszczególnych kategoriach wiekowych. Na starcie pojawiło się siedemdziesięciu uczestników, w wieku od dwóch do siedemnastu lat, którzy rywalizowali w dziesięciu kategoriach wiekowych – dziewczęta i chłopcy. Po zakończeniu rywalizacji odbyła się uroczysta dekoracja najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz dodatkowo losowanie nagród rzeczowych.
Początkiem roku szkolnego ponownie wyruszyliśmy na trasy rowerowe, by aktywnie spędzić czas na łonie natury. Kolejny rajd był zaplanowany na 11 września, prowadził ze Spytkowic na górę Beskidek. Trasa liczyła około 15 km. wiodła częściowo drogami asfaltowymi, a częściowo górzystymi drogami leśnymi. Pogoda dopisała znakomicie, a to było bardzo ważne, gdyż po osiągnięciu grzbietu Pasma Podhalańskiego, oczom uczestników rajdu ukazały się przecudne widoki na okoliczne góry, a także odległe Tatry. Nie mniej atrakcyjna, chociaż dająca całkiem inne wrażenia była przejażdżka niemal ekstremalną ścieżką po zboczach góry, ale to tylko dla zaawansowanych, pozostali wybrali łagodną i ubitą drogę na powrót do Spytkowic, gdzie zmęczeni rajdowcy zjedli posiłek z grilla i odpoczęli dzieląc się wrażeniami z rajdu, w szałasisku przy leśniczówce.
W ostatnią niedzielę września, ponad trzydziestu rowerzystów ze Spytkowic wyruszyło wczesnym rankiem na wyprawę do Ludźmierza,
gdzie w Sanktuarium Matki Boskiej spotkali się cykliści z całego Podhala, by podziękować Bogu za opiekę w kończącym się sezonie kolarskim. Z tego powodu rajd miał charakter religijny, połączony z turystyką rowerową. Tego rodzaju spotkania w szerszym gronie przyczyniają się do integracji społeczności, zawierania znajomości, są inspiracją do tworzenia nowych projektów, itp. Po południu grupkami powrót do Spytkowic. Trasa rajdu liczyła ponad pięćdziesiąt kilometrów.
W dniu 2 października około trzydziestu uczestników rajdu wyruszyło na Okrąglicę, górę położoną w Beskidzie Wysokim w paśmie Policy. Tym razem trasa rajdu okazała się bardzo wymagająca, nie tylko z powodu ponad pięćdziesięciokilometrowej długości, ale dlatego, że prowadziła górskimi krętymi drogami leśnymi, ciągle wspinając się wyżej i wyżej. Jednak było warto, widoki z Hali Krupowej, które otworzyły się przed oczami zmęczonych rajdowców warte były zadanego trudu. Na południe rozległa panorama na całe Podhale: Pająków Wierch, Pasmo Podhalańskie, a w oddali majaczące Tatry. Od wschodniej strony Gorce i Beskid Wyspowy. Na północ Beskid Makowski z Koskową Górą, dalej na zachód Beskid Żywiecki i Pilsko. A w dolinach zamglone, sztuczne jeziora: Orawskie, Czorsztyńskie, Żywieckie, przepiękne widoki. Na szczycie Okrąglicy, tuż obok masztu telekomunikacyjnego, znajduje się drewniana kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Opiekunki Turystów. Tam, w samo południe, jak co roku z okazji zakończenia sezonu turystycznego, została odprawiona uroczysta Msza Święta. Powrót inną drogą, zjazd ciekawym ale trudnym technicznie czarnym szlakiem, a dalej przez Toporzysko i już drogą przez las do Spytkowic. Zakończenie rajdu odbyło się w szałasie „Zohylina, gdzie gospodarze ugościli uczestników rajdu gorącą zupą i potrawami z grilla.
Po dłuższej przerwie, spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi, w końcu udało się 23 października przeprowadzić rajd rowerowy na Formozę. Jest to przełęcz pomiędzy Beskidem Wysokim a Pasmem Podhalańskim, otwierająca drogę na Orawę i dalej na południe. Tędy przebiegał szlak solny, którym transportowano sól z Wieliczki na południe Europy. Trasa rajdu prowadziła właśnie starymi traktami, tzw Słowacką drogą, gdzie zaczynają się źródła rzeki Skawy. Uczestnicy rajdu,ok. 15 osób, dotarli na Formozę skąd powrót na skróty ostrym zjazdem, a dalej drogą asfaltową do szałasu w leśniczówce, gdzie czekał już posiłek.
Kolejny i ostatni rajd rowerowy odbył się na Żeleźnicę w dniu 30 października i chociaż było dosyć chłodno to zgłosiło się niemal dwudziestu cyklistów. Trasa wiodła ze Spytkowic, na Beskidek, dalej grzbietem Pasma Podhalańskiego za niebieskim szlakiem, by po kilkunastu kilometrach osiągnąć najwyższe wzniesienie, Żeleźnica 912 m npm. Znajduje się tam wybudowana przed kilkoma laty kapliczka turystyczna, w której odbywają się okazjonalnie nabożeństwa, a na szczycie góry są wykopane transzeje i rowy, pozostałości po okopach z czasów drugiej wojny światowej. Powrót tą samą drogą, do Spytkowic, gdzie na zziębniętych rajdowców czekał rozpalony grill i ciepły posiłek.
Mimo, iż rajdy rowerowy w tym sezonie już się zakończyły liczymy, iż od nowego roku, gdy pogoda będzie sprzyjająca wyruszymy znów na drogi leśne i górzyste by móc podziwiać piękno naszego ternu oraz wspólnie aktywnie spędzić czas.
Tekst: Stanisław Kowalcze
Organizatorzy:
GCK SPTYKOWIEC
TC ORZEŁ
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1340 
  
 
  
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2020