START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Lekkoatletyka
III Bieg po(d) choinkę, czyli rekreacja, tradycja i dobroczynność w jednym. Rekord Jana Wydry.
 dodano: 18 Grudnia 2017    (źródło: www.podhaleregion.pl)

 Trzecia edycja przedświątecznego Biegu po(d) choinkę zapisała się frekwencją podobną jak w poprzednich latach. Niepowtarzalna jest jednak atmosfera sportowo-rekreacyjno-charytatywnej imprezy. Pogoda wyjątkowo sprzyjała startującym, jedyną trudnością było zalodzenie trasy, czyli pętli w Borze Kombinackim.


 Najmłodszy zawodnik 5-kilometrowy dystans pokonał w niemowlęcym wózku. O możliwość startu z wózkiem pytała też jedna młoda mama. Najstarsi – ale razem z kilkulatkami – decydowali się na udział w marszu nordic-walking.
 
Doroczny Bieg po(d) choinkę organizują Nadleśnictwo Nowy Targ oraz Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Uczelnia zajmuje się częścią sportową, natomiast leśnicy dostarczają choinki – pachnące, prosto z lasu, zachęcając do ekologicznych zachowań i podtrzymania tradycji. Wybierając się na Bieg – czy to w charakterze uczestnika czy kibica – każdy może taką choinkę wylosować. A jeśli nie wylosuje, może ją kupić. Nadleśnictwo także – przy swojej wiacie edukacyjnej – częstuje gorącym bigosem czy gulaszem, herbatą; rozpala grilla z kiełbaskami. Najwięcej trudu w zorganizowanie imprezy włożył leśniczy Krzysztof Przybyła – niezastąpiony również przy konferansjerskim mikrofonie.
 
Ta rekreacja na świeżym powietrzu i zdrowa rywalizacja sportowa połączone są z ideą Podhalańskiej Akcji Charytatywnej „Serce za serce”. Każdego roku przy okazji Biegu zbierane są datki i dary na rzecz jakiejś placówki edukacyjno-opiekuńczej. Zeszłego roku przeznaczone one były dla „Chatki”, a tym razem – dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu. W Hali Handlowej przy ul. Ludźmierskiej i w supermarkecie „Steskal” przy placu Evry stali wolontariusze, zbierając artykuły spożywcze, środki czystości i materiały papiernicze. Te dary we wtorek zostaną przekazane dla wychowanków Ośrodka.
 
Sportowa rywalizacja tego roku natomiast zapisała się nieco inną proporcją biegaczy do maszerów. Jeśli ubiegłego roku pobiegło 75 zawodników, a uczestników marszu nordic-walking było 20, tak tym razem po rozgrzewce w rytmie zumby do biegu wystartowało 95 zawodników, a do nordicu – tylko 7 osób, wśród nich wychowankowie Specjalnego Ośrodka. Udział bardzo dobrych biegaczy – półzawodowców, świadczył, że w tej grupie grudniowa impreza też cieszy się dużą popularnością. Biegli studenci i pracownicy „Podhalanki”. Z linii startu i mety kibicowali wszystkim nadleśniczy Roman Latoń i ks. rektor Stanisław Gulak. Oni też później dekorowali zwycięzców.
 
Nadleśnictwo walczyło z zalodzeniem trasy, posypując ją piaskiem, jednak niebezpieczeństwo upadku na twarde podłoże zawsze istniało. Obie konkurencje jednak zakończyły się bezwypadkowo.
 
Mimo tych trudności, w tegorocznym biegu padł rekord trasy – pobił go Jan Wydra, dobiegając na metę bez oznak zmęczenia, z czasem 17 minut 32 sekund. Jest to świetny i doświadczony biegacz, więc jego triumf został przyjęty z uznaniem i bez zdziwienia. Jako drugi przybiegł Błażej Knutelski z czasem 18 min 37 s. Z zaledwie 7-sekundową różnicą czasów w stosunku do niego linię mety osiągnął Piotr Huzior.
 
Najszybszą z kobiet była Maria Hajnos-Małecka (czas 21 min. 23 s.; II miejsce należy do Sabiny Wydry (z czasem 23 min. 12 s.), a III – do Elizy Wojtasik (z czasem 24 min. 12 s.).
 
Tego roku zwycięzcy nie dostali w nagrodę choinek, lecz statuetki, bo doświadczenia poprzednich lat pokazały, że nie wszyscy mogą je z sobą zabrać z powodu gabarytów mieszkań. Za rok atmosfera imprezy, duch fair-play i dobroczynny cel na pewno zgromadzą też około setki, jeśli nie jeszcze więcej zawodników.
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2190 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024