START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Ski-Alpinizm
Lawinowe ABC
 dodano: 12 Kwietnia 2018    (źródło: A. Szymaszek fot B Solik)

 Już po raz siódmy w ramach akcji Lawinowe ABC zorganizowano liczne wydarzenia – wycieczki edukacyjne dla uczniów, warsztaty z ratownikami TOPR, prelekcje, konkursy. Większość działań koncentrowała się wokół treningowego centrum lawinowego PZU na Kalatówkach.


 Tej zimy zostało ono uruchomione wyjątkowo wcześnie, bo już na początku grudnia. Obfite opady śniegu spowodowały, że sztuczne lawinisko działało do końca marca. Zakupione sześć lat temu dzięki środkom przekazanym przez PZU – partnera akcji – umożliwia samodzielny trening z użyciem detektora lawinowego i sondy. Zakopane na polu śnieżnym nadajniki odgrywają rolę ofiar wyposażonych w detektory, a konsola sterownicza służy do ustawienia treningu, potwierdza też odnalezienie ofiary i podaje czas, jaki zajmuje trenującemu akcja. 
W każdy weekend zimy, podobnie jak w poprzednich latach, w centrum pełnił dyżur przeszkolony przewodnik tatrzański (często był to przewodnik tatrzański i ratownik TOPR w jednej osobie), który pomagał każdemu zainteresowanemu przeprowadzić trening. Do dyspozycji trenujących były zestawy lawinowe, a nierzadko także plecak wypornościowy SnowPulse. Trenujący testowali ponadto nowości i ciekawostki pojawiające się na rynku sprzętu lawinowego, które partnerzy akcji Lawinowe ABC przekazali TPN. I tak w czasie weekendów w centrum można było „pobawić się” najnowszym modelem detektora Barryvox S czy – już pod koniec sezonu – najmniejszym detektorem Pieps Micro z bluetoothem i elektroniczną sondą lawinową Pieps iPROBE II, wyposażoną w dźwiękowy i wizualny wskaźnik trafienia. Z możliwości treningu podczas dyżurów weekendowych skorzystało ok. 300 osób. 
Od 19 do 21 stycznia odbywały się Dni Otwarte Centrum Lawinowego PZU na Kalatówkach, poprzedzone blokiem prelekcji w świeżo wyremontowanym Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN. Ratownik TOPR Andrzej Maciata opowiedział o „kuchni lawinowca”, czyli o szczegółach przygotowywania komunikatu lawinowego, a Jan Krzeptowski-Sabała przygotował prezentację „Zima w Tatrach z perspektywy zwierząt”. W sobotę i niedzielę na Kalatówki ruszyły wycieczki edukacyjne z przewodnikami tatrzańskimi, a w centrum lawinowym od 10.00 do 15.00 trwały treningi z zakresu podstawowej pracy z detektorem, które prowadzili ratownicy TOPR Tomasz Wojciechowski i Sebastian Szadkowski. Każdy chętny mógł wcześniej zapisać się na wycieczkę i szkolenie. Zarówno treningi z ratownikami TOPR, jak i wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim były bezpłatne. Co więcej, na miejscu można było testować sprzęt lawinowy partnerów akcji – firm Mammut, Pieps, Ortovox. 
Kolejny punkt programu akcji Lawinowe ABC to bezpłatne wycieczki edukacyjne z przewodnikiem tatrzańskim – pracownikiem TPN – dla uczniów klas siódmych szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. W sumie odbyły się 62 spotkania, w których wzięło udział 915 osób, w tym 48 klas siódmych (659 osób) i 14 starszych (256 osób).
W styczniu na facebookowym profilu akcji ogłoszony został konkurs „Zrozumieć śnieg”. Przez tydzień (codziennie, o różnych porach) ukazywały się tam pytania konkursowe. Przygotowali je międzynarodowi przewodnicy wysokogórscy IVBV z grupy przewodnickiej Freerajdy: Marcin Kacperek, Przemysław Wójcik i Andrzej Sokołowski. Laureaci otrzymali nagrodę w postaci jednodniowego szkolenia lawinowego „Rozumieć śnieg”, które odbyło się 4 marca w Tatrach. 
TPN zakupił także Snow Safety Cards, czyli karty lawinowe, przeznaczone dla osób po kursach lawinowych i polecane jako uzupełnienie nauki metody redukcji.
Dodrukowane zostały ulotki „Uwaga – lawiny”. Zachęcamy instruktorów szkolących na terenie TPN i przewodników do ich bezpłatnego odbierania; w tym celu prosimy o kontakt: aszymaszek@tpn.pl. Ulotkę w formacie PDF można również pobrać ze strony akcji: www.lawinoweabc.pl. 
Podobnie jak w latach poprzednich, na początku popularnych szlaków (Kuźnice, Hala Gąsienicowa, Palenica Białczańska, Huciska) czynne były checkpointy – punkty służące do sprawdzania detektorów lawinowych. Działały profil akcji Lawinowe ABC na Facebooku i strona internetowa www.lawinoweabc.pl.
Celami akcji są edukacja i zwiększenie bezpieczeństwa turystów działających zimą w górach. Organizatorem Lawinowego ABC jest TPN we współpracy z TOPR, a partnerem głównym – PZU. Partnerzy to Ortovox, Mammut, Pieps, grupa przewodnicka Freerajdy, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Patronat medialny nad akcją sprawowały: Radio RMF FM, „Góry”, Wspinanie.pl, kwartalnik „Tatry”. Akcja została dofinansowana ze środków prewencyjnych PZU SA.
Agnieszka Szymaszek 
Podpis do zdjęcia: 
lawinoweabc: Dni Otwarte Treningowego Centrum Lawinowego na Kalatówkach 
Fot.: Bartek Solik 
 
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    4130 
 
  
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
  
  
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2022