START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Lekkoatletyka
Zakopane było dziś żółte. Ponad 700 osób biegło na rzecz chorych na mukowiscydozę .
 dodano: 2 Września 2018

 Trzeci Bieg po Oddech już za nami. Na starcie tego charytatywnego wyścigu stanęło w niedzielę 718 osób w tym 47 zawodników z mukowiscydozą. Wśród kobiet na mecie pierwsza pojawiła się Justyna Kowalczyk, ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.  Wśród panów zwyciężył Patryk Belgrau z Międzyrzecza.Bieg jak co roku miał na celu pozyskanie środków na zakup leków i sprzętu niezbędnych osobom chorym na mukowiscydozę oraz zwiększenie świadomości społecznej tej choroby. Organizatorem Biegu po Oddech było Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą,  i MOSiR Zakopane.
 


 02 września 2017 Dziś przed południem w Zakopanem odbyła się trzecia edycja wyjątkowego wydarzenia charytatywnego – Biegu po Oddech. Uczestnicy inicjatywy, ubrani w żółte koszulki, pobiegli ulicami miasta, aby wesprzeć w codziennej walce osoby chore na mukowiscydozę. Najmłodszy zarejestrowany uczestnik miał 2 lata. Najstarszy – 89. 
 
Przy pięknej, słonecznej pogodzie zawodnicy mieli do pokonania trasę liczącą 5 km, biegnącą ulicami miasta. W tłumie na linii startu nie mogło zabraknąć – jak co roku – Justyny Kowalczyk, ambasadorki Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Nie było niespodzianki – mistrzyni olimpijska, która zapowiadała poważne ściganie, zwyciężyła w klasyfikacji kobiet (z czasem 17:57:34). 
 
- W tym roku biegłam na serio, bo ścigałam się z moją podopieczną Magdą. Jeszcze tym razem udało mi się ją pokonać, z czego bardzo się cieszę. Ale w ten weekend nie ważny jest wynik – ważne jest, że ponad 700 osób, zdrowych i chorych na mukowiscydozę oraz ich rodzin stawiło się na starcie i że mogliśmy wspólnie pokazać nasze wsparcie wszystkim zmagającym się z tą ciężką chorobą – mówiła Justyna Kowalczyk po biegu. 
 
Linię mety pierwszy pokonał po 16:01:44 od startu Szymon Belgau. 
 
Zakopiański Bieg po Oddech ma wyjątkowy charakter. Z jednej strony to dobra okazja dla całego środowiska osób skupionych wokół tematu mukowiscydozy do spotkania, rozmów i wymiany doświadczeń. Z drugiej wyjątkowo medialne wydarzenie, które pozwala dotrzeć z informacją o mukowiscydozie do kolejnych osób. 
 
- Upowszechnianie wiedzy na temat choroby jest jedną z mniej oczywistych, ale zdecydowanie istotnych wymiarów spotkania w stolicy polskich Tatr. Cieszę się, że już trzeci rok z rzędu mogliśmy stanąć na linii startu razem z podopiecznymi Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą oraz Justyną Kowalczyk i wspólnie podjąć próbę przyciągnięcia uwagi Polaków do tematu choroby  – podkreśla Rafał Krawiec, Członek Zarządu Santander Consumer Bank. 
Mukowiscydoza to nieuleczalna choroba genetyczna. Osoby, które się z nią zmagają, mają trudności m.in. z oddychaniem i trawieniem. Wadliwy gen powoduje, że organizm w nadmiernych ilościach wytwarza śluz, który uniemożliwia poprawne funkcjonowanie układu oddechowego oraz pokarmowego. Z mukowiscydozą rodzi się 1 na 4 000 niemowląt. Obecnie w Polsce żyje około 2 000 osób chorych, u których zdiagnozowano mukowiscydozę. Lekarze szacują, że kolejne kilkaset może cierpieć na to schorzenie bez wiedzy o nim, co spowodowane jest błędną diagnostyką bądź jej brakiem.
– Wielu ludzi wciąż nie ma wiedzy, z czym musi zmagać się osoba dotknięta mukowiscydozą. Niestety, wciąż nie można jej wyleczyć. Codzienna rehabilitacja i fizjoterapia oddechowa oraz leki spowalniają postęp choroby. Leczenie jest bardzo kosztowne – mówi Waldemar Majek, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą z Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. - Poprzez organizację Biegu, chcemy zwiększyć świadomość społeczną na ten temat mukowiscydozy – dodaje. 
Całkowity dochód z III Biegu po Oddech, podobnie jak w latach poprzednich zostanie przeznaczony na cele statutowe Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, w tym zakup niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego i wsparcie w zakupie leków dla podopiecznych PTWM.
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3047



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024