START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane      


UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane

KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Lekkoatletyka
Trzy dni biegania po Tatrach na 125-lecie zakopiańskiego Sokoła
 dodano: 4 Czerwca 2019    (źródło: A.Karpiel Semberecka TG Sokół)

Za nami trzy dni wyjątkowych biegowych zmagań na pięknych i trudnych tatrzańskich trasach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem. W trzech biegach o zróżnicowanym dystansie i stopniu trudności wzięło udział ponad 680 zawodników, a 66 z nich sklasyfikowanych zostało w Grand Prix Sokoła, przebiegając łącznie ponad 54 km i pokonując 3328m przewyższenia. Była to już dziewiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, w tym roku wpisująca się także w obchody 125-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, które jest jego organizatorem.
W galerii relacja!!!


 
 
W piątek 31 maja odbył się Bieg Sokoła na dystansie 15 km. Od startu w Kuźnicach trasa wiodła m.in. Ścieżką nad Reglami, Doliną Białego, Drogą Pod Reglami, Doliną Strążyską przez Czerwoną Przełęcz i z powrotem Ścieżką nad Reglami do Kuźnic. Na mecie pierwsi zjawili się: Dariusz Marek z Wieliczki (Monk Sandals Team) – czas 1:21:02,3, Andrzej Pradziad z Murzasichla – czas 1:21:37,0, Miłosz Szcześniewski z Dąbcza (Salco Garmin Team) – czas 1:22:02,5. W czołówce kobiet znalazły się kolejno: Miśka Witowska z Zakopanego (Salco Garmin Team) – czas 1:35:32,2, Ewa Huryń ze Szczecina (RunTheMountains) – czas 1:44:12,1 i Katarzyna Zych z Tarnowa (Bonnie & Clyde) – czas 1:48:13,9. Uroczyste zakończenie biegu odbyło się w Kinie Sokół. Zwycięzcom nagrody i dyplomy wręczyli: Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane i jednocześnie uczestnik zawodów Tomasz Filar oraz Prezes TG Sokół Stanisław Marduła i Naczelnik TG Sokół Tadeusz Szostak. 
W sobotę 1 czerwca nadszedł czas na najdłuższy i najbardziej wymagający Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Skyrunningu i jednym z najbardziej ekstremalnych biegów w Polsce. Ze względów bezpieczeństwa z uwagi na zalegający w wyższych partiach gór śnieg trasa została zmieniona i ominęła w tym roku Karb i Przełęcz Świnicką, obejmując dystans 29,1 km i przewyższenie 1885m. Góry rzeczywiście pokazały swoją prawdziwą twarz i pomimo pięknej pogody w Zakopanem od Przełęczy Liliowe, przez Beskid, aż do Kasprowego Wierchu na trasie panowały ciężkie warunki. Zawodnicy musieli zmierzyć się nie tylko z własnym zmęczeniem, ale także z mgłą oraz zimnym i porywistym wiatrem. Najlepsi zawodnicy dotarli na metę zlokalizowaną w Parku Miejskim z czasem niewiele ponad 2,5 h. Zwyciężył Krzysztof Bodurka z Nielepic (Alpin Sport Hoka One One Team) – czas 2:32:58,2, a kolejne miejsca na podium zajęli: Marcin Świerc z Lisowic (Buff Team Poland) – czas 2:34:14,7 i Marcin Kubica z Bielska-Białej (Inov-8 Team) – czas 2:36:23,5. Wśród kobiet najlepsza była Magdalena Kozielska z Szaflar (Dynafit) – czas 3:01:19,1, a zaraz za nią Martyna Kantor z Krakowa (Buff Team Poland) – czas 3:01:38,9 i Katarzyna Wilk z Pleśnej – czas 3:22:58,7. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Alpin Sport Hoka One One Team przed Dynafitem i TG Sokół Zakopane. 
Walka o ścisłe podium i tytuł mistrzowski już od początku biegu rozgrywała się między trójką biegaczy i była niezwykle ciekawa. Krzysztof Bodurka to wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich, Marcin Świerc to znany i utytułowany także na arenie międzynarodowej zawodnik oraz legenda Biegu Marduły - startował tutaj 11 razy, za każdym razem stając na podium i 9 razy wygrywając. Zaskoczeniem było jednak trzecie miejsce 20-latka z Bielska – Marcina Kubicy. Ma on na swoim koncie już pierwsze sukcesy - w Ustrzykach zdobył medal mistrzostw Polski, a na Chyżej Durbaszce w Szczawnicy poprawił dotychczasowy rekord trasy o ponad 5 minut! Bieg Marduły był jednak najdłuższym z jego dotychczasowych startów. Wśród kobiet walka o tytuł rozegrała się między Magdaleną Kozielską, a Martyną Kantor. Od samego początku obie panie biegły równo, a na mecie różnica między nimi wyniosła zaledwie 19 sekund. Trzecia Katarzyna Wilk ukończyła bieg 22 minuty później.
Nagrody uroczyście wręczono ponownie w Kinie Sokół. Najlepszych zawodników w kategorii open oraz we wszystkich kategoriach wiekowych uhonorowali i udekorowali medalami przedstawiciele organizatora, sponsorów i partnerów – Jarosław Daniel reprezentujący firmę Dynafit, Bartłomiej Szostak z Peak point, Dominik Ząbczyński z portalu biegigorskie.pl, dyrektor Pucharu Polski Skyrunning Paweł Raja, a także reprezentująca Burmistrza Zakopanego Zofia Kiełpińska – Naczelnik Wydziału Turystyki, Sportu i Rekreacji. 
Tradycyjnie jako ostatni w niedzielę 2 czerwca odbył się Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego na dystansie 10 km z najpiękniejszą metą w Polsce, zlokalizowaną nad Morskim Okiem. Tu rywalizacja była także zacięta. Zwyciężył Dariusz Boroń z Krakowa (ASICSFrontRunnerPoland) – czas 41:09,7 przed Dariuszem Markiem z Wieliczki (Monk Sandals Team) – czas 42:06,7 i Piotrem Biernawskim z Nowego Targu (ATTIQ Team/Salming) – czas 42:36,5. Wśród kobiet wygrała i pobiła rekord trasy Miśka Witowska z Zakopanego (Salco Garmin Team) – czas 47:44,6, a kolejno za nią na podium znalazły się: Monika Kapera z Piły (Stachowscy.eu/azs-awf Katowice) – czas 48:40,5 i Ewa Huryń ze Szczecina (RunTheMountains) – czas 49:36,4. 
Bieg Zamoyskiego ostatecznie rozstrzygnął także rywalizację w Grand Prix Sokoła, która przedstawia się następująco:  1. Miłosz Szcześniewski (Salco Garmin Team), 2. Grzegorz Ziejewski, 3. Krzysztof Falkowski (Woodward Runners), 4. Dominik Włodarkiewicz (Dynafit), 5. Michał Stopa (MarcinSwiercTEAM), 6. Piotr Hyży (Bonnie & Clyde), 7. Marek Sokołowski (Alpin Sport Hoka One One Team), 8. Marcin Topolski, 9. Sebastian Krosny (STS Biegaton Mikołów), 10. Maciej Michalak. W czołówce klasyfikacji kobiet znalazły się natomiast: 1. Ewa Huryń (RunTheMountains), 2. Katarzyna Zych (Bonnie & Clyde), 3. Kinga Kwiatkowska (Alpin Sport Hoka One One Team), 4. Angelika Arter, 5. Magdalena Bień (Sklepbiegacza), 6. Aleksandra Grabias. 
Była to już dziewiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia organizowanego w formule „weekendu biegowego” przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Jednak po Tatrach z „Sokołem” biegamy już jedenaście lat, a sama historia zawodów i Towarzystwa Gimnastycznego sięga nawet przełomu XIX i XX wieku. Podkreślić trzeba, że zakopiańskie Towarzystwo w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia. Od pierwszego Biegu Marduły w 2008r. w ciągu kilkunastu lat wszystkie trzy biegi, które początkowo były niewielkimi kameralnymi imprezami organizowanymi przez pasjonatów dla pasjonatów, znacznie się rozrastały, ciągle ewoluując i podnosząc swoją rangę. Ze względu na swój unikatowy charakter zawsze przyciągały zarówno najlepszych zawodowców jaki i amatorów, a także licznych kibiców. W tym czasie rozwijały się także i rozpowszechniały w Polsce biegi górskie jako dyscyplina sportowa. Jednaka cel od samego początku pozostał taki sam. Organizatorzy biegów pragną upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele - zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem. 
W tym roku Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli i Starosty Tatrzańskiego Piotra Bąka.
„Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem” został dofinansowany ze środków Gminy Miasta Zakopane przeznaczonych na realizację zadań w zakresie wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. 

 
 
SPONSOR GŁÓWNY: Marka Dynafit
PARTNERZY: 
Intersport - TatraReh - Społem Zakopane - Schronisku PTTK Morskie Oko – Dr Narcyz – Kasprowy Wierch Grupa PKL – Berdax Created For Winners - Karczma Polany - Trening Naturalny - Kino Sokół - Zakopiańskie Centrum Kultury - Polskie Tatry S.A. – Ale-Active Life Energy - Skyrunning Polska - Willa Sosnowa Ostoja - Peak Point Mountain Accessories - Aqua Park Zakopane - Marimex autoryzowany dealer - Drukarnia Zakopane, Krupówki 41 D
PATRONI MEDIALNI:
Polskie Radio Program Trzeci - TVP Sport - TVP 3 Kraków - Radio Kraków – Gość Niedzielny – King Runner.com – Biegigorskie.pl – Podhale 24 - Podhale-sport.pl – Sportowepodhale.pl - Watra.pl
ORGANIZATOR: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem
 
Więcej informacji: 
www.biegisokole.pl 
www.facebook.com/Zakopianski.Weekend.Biegowy.z.Sokolem
 
 
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    800 
  
 
  
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2020