START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane      


UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane

KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
Sięgamy gwiazd podczas XV edycji zakopiańskich Spotkań z Filmem Górskim.
 dodano: 4 Września 2019

 W dniach 5 - 8 września w Zakopanem odbędą się Spotkania z Filmem Górskim.  Pod Tatrami spotkamy się już 15 raz! Postanowiliśmy podsumować to, co wydarzy się już za kilka dni… 


 Nagrody podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim
 
Już po raz drugi na Spotkaniach z Filmem Górskim zostanie wręczona Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki. Nagroda zostanie przyznana w czterech kategoriach. Po raz pierwszy podczas festiwalu, a historycznie po raz czwarty przyznana zostanie nagroda Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Poza konkursem filmowym, w który powalczy 31 filmów z 15 krajów, w tym 20 polskich premier, odbędą się liczne zawody: Zako Boulder Power, Zako Boulder Power Kids i Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Sportowej. Uczestników festiwalu zabierzemy na warsztaty w ramach Akademii Górskiej z PZU. Postaramy się wyjaśnić zagadkę kryminalną sprzed 94 lat w ramach Tatrzańskiego Archiwum X. W niedzielę, podczas wręczenia Nagród Taternika połączymy się z Andrzejem Bargielem, który przygotowuje się do zjazdu z Mount Everest na nartach. Otwarcie festiwalu w czwartek, 5 września o godz. 19.00 w Galerii Antoniego Rząsy.
Nagroda Taternika im. Jerzego Kukuczki
 
Nagroda Taternika to nie tylko nagroda za sportowy wynik – za wysokość, głębokość, za cyfrę. To nagroda za potęgę ducha, śmiałą myśl, zamysł, czasem wieloletnią konsekwencję w dążeniu do celu. Słowem – za ducha gór.
W tym roku przyznamy nagrody i wyróżnienia za:
- Najlepsze przejścia górskie i wielkościanowe
- Wspinaczkę sportową (skały, bouldery (czyli „cyfra” + spektakularne osiągnięcia na     zawodach sportowych)
- Spektakularne osiągnięcia w kategoriach: alpinizm jaskiniowy, narciarstwo wysokogórskie, kanioning.
- Za dokonania sprzed 25 lat.
Nagrody przyznane zostaną 8 września. Chcemy dostrzegać najważniejsze wartości kształtujące etos środowiska: poświęcenie i oddanie innym. One narodziły się i kształtowały w Tatrach. Dlatego nagroda ma kształt symboliczny – jest wierną kopią czekana Mariusza Zaruskiego, twórcy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Dobroczyńca Tatrzańskiego Parku Narodowego
 
Nagroda Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego po raz pierwszy przyznana została ponad dwadzieścia lat temu, z okazji 40-lecia istnienia instytucji. Medal, bo taką zmaterializowaną formę tego wyróżnienia wybrano, miał być przyznawany przez kapitułę raz do roku, w kolejne rocznice powołania TPN. Pierwszymi osobami, które otrzymały honorowy tytuł Zacnego Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego, byli Zofia i Witold Paryscy. Niestety w następnych latach ten zamysł porzucono.
W roku obchodów 60. rocznicy powstania Parku dyrektor TPN powrócił do tej idei. Od tej pory tytuł Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego jest przyznawany co dwa lata wybranym osobom lub instytucjom za wybitne zasługi w działalności społecznej, naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego TPN.
 
Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Sportowej
 
Mistrzostwa Europy w boulderingu odbędą się w Polsce po raz pierwszy.  To dopiero drugie po The World Games 2017 Wrocław, zawody najwyższej rangi rozgrywane w naszym kraju.
Te prestiżowe zawody przyciągną do Zakopanego najlepszych europejskich zawodników w konkurencji bouldering. Bouldering to dyscyplina wspinaczki sportowej, polegająca na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form, tras – problemów wspinaczkowych. Zawodnicy mają za zadanie przejście określonej problemu wspinaczkowego, gdzie punktowane są dwa miejsca – mniej więcej w połowie ścianki – ZONA oraz na końcu boulderu – TOP.
Wspinaczka odbywa się bez asekuracji w postaci liny, jedynym zabezpieczeniem są grube materace na które zeskakują ze ściany. Im więcej zdobytych TOPów i ZON, tym lepszy wynik, liczone są również próby oddane na danym problemie.
Zawody składają się z trzech rund: eliminacji, półfinału i finału. W eliminacjach zawodnicy będą mieli do pokonania pięć problemów – na każdy z nich dostaną pięć minut. W tym czasie mogą oddać dowolną ilość prób. Mogą również odpoczywać pomiędzy problemami – walczyć w tzw. systemie rotacyjnym, w ramach którego po każdych 5 minutach wspinania następuje 5 minut odpoczynku, a potem kolejne 5 minut wspinania.
Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12-stu najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały odbędą się w przyjemnej wieczornej atmosferze, o którą zadba DJ grający na żywo, a także specjalne oświetlenie.
Międzynarodowy Konkurs filmowy
 
W konkursie zobaczymy 31 filmów z 15 krajów. Jak zwykle mocną reprezentację będzie miała tematyka wysokogórska. Zobaczymy m.in. „Ostatnią górę” Darka Załuskiego, opowiadającą o zmaganiach z K2 w warunkach zimowych, filmową biografię Hansa Kammerlandera („Manaslu. Góra dusz”), „Changabang” dokumentujący atak trójki francuzów na 1000-metrową ścianę, dokument o Peterze Hámorze, pierwszym słowackim wspinaczu, który zdobył koronę Himalajów („Zew wysokości”) czy „Od zera do Kilimandżaro”, w którym zobaczymy jak Nico Valesia zdobywa Kilimandżaro w ciągu zaledwie jednego dnia.
Międzynarodowy Konkurs filmowy
 
W konkursie zobaczymy 31 filmów z 15 krajów. Jak zwykle mocną reprezentację będzie miała tematyka wysokogórska. Zobaczymy m.in. „Ostatnią górę” Darka Załuskiego, opowiadającą o zmaganiach z K2 w warunkach zimowych, filmową biografię Hansa Kammerlandera („Manaslu. Góra dusz”), „Changabang” dokumentujący atak trójki francuzów na 1000-metrową ścianę, dokument o Peterze Hámorze, pierwszym słowackim wspinaczu, który zdobył koronę Himalajów („Zew wysokości”) czy „Od zera do Kilimandżaro”, w którym zobaczymy jak Nico Valesia zdobywa Kilimandżaro w ciągu zaledwie jednego dnia.
Denis Urubko, Sir Chris Bonington, Alex Txikon, Krzysztof Wielicki inni w Zakopanem
 
Wśród gości tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim pojawią się m.in. Denis Urubko, Sir Chris Bonington, Alex Txikon, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Fulvio Mariani, Alessandro Filippini i Magdalena Gorzkowska. Połączymy się na linii Zakopane-Himalaje z Andrzejem Bargielem. Na festiwalu pojawią się też członkowie ekipy Slide Challenge oraz uczestnicy wyprawy Nanda Devi East 1939-2019.
 
 
Zawody w boulderingu
 
Podczas tegorocznej edycji Spotkań z Filmem Górskim odbędą się zawody wspinaczki boulderowej Zako Boulder Power dla dzieci i dorosłych. Zawody wystartują 8 września na boisku naprzeciwko Parku Miejskiego, obok miasteczka festiwalowego, na ścianach z Mistrzostw Europy.
W tym roku wspinacze będą mogli rywalizować w dwóch typach zawodów – Zako Boulder Power Kids skierowanym do wspinaczy amatorów w wieku 7-16 lat oraz w 14. Edycji Zako Boulder Power im. Bogusia Probulskiego – edycji Pucharu Polski w boulderingu.
Zawody odbędą się 8 września na boisku przy ul. Partyzantów 1/5 w Zakopanem, tuż obok miasteczka festiwalowego. Zmagania Zako Boulder Power rozpoczną się o godz. 9:00, natomiast rywalizacja młodszych uczestników ruszy o godz. 14:00.
W ramach 15. Spotkania z Filmem Górskim postaramy się rozwiązać zagadkę najbardziej tajemniczego wypadku w Tatrach 
 
Eksperci postarają się rozwikłać "tajemnicę" Kaszniców, ojca i syna którzy 94 lata temu wraz z młodym studentem w ciągu kilkunastu minut zginęli w czasie przejścia przez Lodową Przełęcz.
Warsztaty w ramach Akademii Górskiej z PZU
 
Tradycyjnie zapraszamy na Akademię Górską z PZU. Zapraszamy na warsztaty i szkolenia w Tatrach w dn. 7-8 września 2019 z instruktorami z Polskiego Związku Alpinizmu, ratownikami TOPR, Międzynarodowymi Przewodnikami Wysokogórskimi i Stowarzyszeniem Wysokogórskich Przewodników Tatrzańskich. Będziemy się dokształcać w tematach wspinania, poruszania się w terenie eksponowanym, ferrat, biegów górskich i pierwszej pomocy.
Zapisy: www.akademia-gorska.pl
 
 
Ceny karnetów:
I pula do 15.07. - 159 zł – sprzedaż zakończona
II pula do 15.08. - 179 zł – sprzedaż zakończona
III pula do 06.09. - 189 zł
Bilety jednodniowe – do 4 września:
5.09.2019 (czwartek) – 39 zł
6.09.2019 (piątek) – 79 zł
7.09.2019 (sobota) – 79 zł
9.09.2019 (niedziela) – 69 zł
 
Bilety ulgowe ze zniżką 50% (do nabycia jedynie w kasie festiwalu) przysługują dzieciom w wieku 8 - 13 lat. Dzieci do lat 8 mają zapewniony bezpłatny wstęp.
Karnety dostępne:
http://bit.ly/2NwzKiO
 
Szczegóły na: 
www.facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim
www.spotkania.zakopane.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    454 
  
 
  
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2020