START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Lekkoatletyka
Turbacz Downhill – adrenalina – szybkość - odwaga. Pierwsze Mistrzostwa Polski w takiej formule
 dodano: 18 Października 2020    (źródło: podhaleregion.pl)

 o był rzeczywiście najszybszy i najbardziej ekstremalny zbieg górski w Polsce. Organizatorzy obiecywali adrenalinę i 85-osobowe grono zawodniczek oraz zawodników na jej brak zaiste nie mogło narzekać. Warunki pogodowe zafundowały im prawdziwy gorczański survival. Mimo tego trzykrotnie zostały pobite nieoficjalne rekordy czasowe na 5-kilometrowrej trasie. Najszybsi zbiegający osiągnęli czasy poniżej 17 minut.


 Pierwsze Mistrzostwa Polski w Zbieganiu górskim Turbacz Downhill 2020 organizowały miasto i gmina Nowy Targ oraz Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności "Murawa". Nowa formuła spowodowała, że pierwsza edycja emocjonujących zawodów nie mogła jeszcze zaistnieć jako oficjalne Mistrzostwa Polski – dlatego, że są biegi górskie, natomiast takiej dyscypliny jak zbieganie górskie na razie nie ma w sportowej nomenklaturze. Organizatorom przypada więc palma pierwszeństwa.
 
Zgłoszonych zawodników było 86, z tej liczby wystartowało 70  i wszyscy – mimo kilku odrapanych kolan, kilku urazów, jednej skręconej kostki – dzielnice ukończyli zbieg. W gronie wyczynowców zwracała uwagę duża liczba pań.
 
 
 
Rangę I Mistrzostw potwierdza udział zawodniczek i zawodników nie tylko z Nowego Targu, Ludźmierza, Ochotnicy Dolnej, Zakopanego, Kościeliska i Rabki, ale też z Nowego Sącza, Pcimia, Myślenic, Żywiecczyzny, Krakowa, Wieliczki, Jasła, Libiąża, Kielc, Przemyśla, Warszawy, Skierniewic, Pruszkowa, Sosnowca, Tychów, Świętochłowic, Zabierzowa, Wrocławia, Poznania, woj. lubuskiego, Dolnego Śląska, Łodzi, Legnicy.
 
To prawdziwa czołówka polskich biegaczy, długodystansowców, maratończyków. Nie wszyscy mieli doświadczenie zdobyte na górskich szlakach, ale większość – tak. Niektórzy na Turbaczu stawili się po ukończonym wcześniej biegu na Kasprowy Wierch.
 
 
 
Król gorczańskich szczytów powitał śmiałków śniegiem z deszczem, dlatego na starcie wygrany był ten, kto nie zapomniał czapki z daszkiem. Inaczej lodowaty górski „kapuśniak” zacinał prosto w oczy. Zawodnicy startowali pojedynczo, w odstępach minutowych. Oczywiście takim twardzielom nie straszna żadna pogoda. Narzekania nie było słychać ani na linii startu, ani na mecie, zlokalizowanej na Cyrwusówce w granicach Waksmundu - mimo, że startujący pokonywali trasę pokrytą śliską, błotnistą melasą, pełną kamieni i kolein. O poważną kontuzje na tak ekstremalnym dystansie nie było trudno.
 
Zawodnicy kończyli bieg zbryzgani błotem nie po pas, ale po plecy i szyję. Nikt nie przejmował się, że w trailowych butach woda aż chlupie, a koszulki parują na rozgrzanym ciele. Nikt nie „pękał” mimo kolejnych zaliczanych „gleb”. Wszyscy ubrani byli „na lekko”.  Ich hart, odwagę i humor, ale przede wszystkim „power” można było tylko podziwiać. Najszybszy zawodnik trasę przygotowaną przez doświadczonego i utytułowanego biegacza z Nowego Targu – Piotra Biernawskiego, pokonał ze średnią prędkością 19,2 kilometra na godzinę.
 
Jeśli meta z pomiarem czasu była usytuowana przy szlaku na Cyrwusówce, tak dotarcie do metry honorowej i biura zawodów pod Długą Polana wymagało przebiegnięcia lub przejścia jeszcze ok. 3 kilometrów. Zawodnicy z reguły dobiegali, żeby uniknąć szybkiego wychłodzenia.
 
 
 
Pierwsze i kolejne Mistrzostwa Polski w Zbieganiu Górskim miały być magnesem dla zawodników i kibiców oraz integralną częścią zaplanowanego pierwotnie na dwa dni Festiwalu Czyste Gorce. Zamysły zorganizowania w drugim dniu sportowo-ekologicznych warsztatów i dyskusyjnych paneli, koncertów i degustacji regionalnych specjałów - zniweczyły jednak epidemiczne obostrzenia. Aura natomiast bardzo ograniczyła zamysł sprzątania południowej strony Gorców przez uczestników Downhillu. Tylko mała ich liczba po sobotnim zbiegu została na niedzielę, by ruszyć z workami w rejon szlaków. Ale miejscowe siły też dały dobry przykład.
 
 
 
Trójki najszybszych zawodników obojga płci na mecie honorowej pod Długą Polaną odebrały puchary, nagrody pieniężne vouchery i oczywiście oklaski. Uczestniczyła w tym pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg.
 
Kolejne edycje Festiwalu, miejmy nadzieje, będą się odbywały już nie w epidemicznych rygorach, a data została zmieniona na już nie tak późną, bo wrześniową, kiedy z reguły na Podhalu panuje piękna pogoda.
 
Triumfator na 5-kilometrowym zbiegu to Piotr Jaśtal z Klubu LKB Rudnik/AZS UJK Kielce, z najkrótszym czasem 16 min. 15 s., przy średniej prędkości prędkość 19,2 km/h.
 
 
 
Najszybszym nowotarżaninem jest Piotr Kostela, z drugim czasem zawodów - 16 min. 53 s.
 
Puchar za zdobycie III miejsca powędrował w ręce Mieczysława Jałochy z Przemyskiego Klubu Biegacza – czas 16 min. 56 s.
 
Najszybsza wśród pań była Kamila Perucka, świetnie obeznana z Gorcami młoda zawodniczka MKS Rabka-Zdrój, która pokonała trasę w 18 min. 9 s., a jej średnia prędkość wynosi  17,2 km/h
 
Drugi czas na gorczańskim dystansie wywalczyła Katarzyna Węgrzyn z Nowego Targu, siła dydaktyczna kierunku „sport” w „Podhalance”, z czasem 21 min. 28 s.
 
Trzecia była Joanna Drabik z Myślenic – czas 22 min. 13 s.
 
A tak w ogóle – zwycięzcą był każdy, kto w zimnie, błocie i śniego-deszczu miał tyle zapału i odwagi, by mierzyć się z 5-kilometrowym zbiegiem. Wielkie brawa i do zobaczenia we wrześniu!
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1727 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024