Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23: złota Izabela Marcisz !! Kaleta 7 w biegu juniorek.
 dodano: 12 Lutego 2021    (źródło: skipol.pl)

Drugą konkurencją Mistrzostw Świata Juniorów i Młodzieżowców rozgrywanych w Vuokatti (FIN) były biegi dystansowe stylem dowolnym. Pierwotnie planowano rozgrać dzień po dniu biegi w kategorii juniorek i juniorów i następnie w kategorii U-23. Jednak po zmianie w programie zawodów, wszystkie 4 biegi odbyły się dzisiaj : juniorki - 5km, juniorzy - 10km, panie U-23- 10km i panowie U-23 - 15km.

Tak po cichutko można było spodziewać się medalu Izy Marcisz, ale to co zrobiła zawodniczka SN Prządki i uczennica SMS Zakopane to chyba przerosło wszelkie oczekwania. Zdobyła ZŁOTO Mistrzostw Świata w kategorii młodzieżowców i to w jakim stylu! Nie ułamki sekund, nawet nie sekundy, ale całe 11,2 sekundy przewagi nad srebrną medalistką. BRAWO IZA!!

Iza na trasę wyruszyła jak trzecia od końca listy startowej. Pół minuty za nią wybiegła trenująca z naszą kadrą Łotyszka Patrycja Eiduka co już na starcie dawało jej handicap. Mogła kontrolować co robi Iza, znała międzyczasy wiedziała jak biegnie nasza zawodniczka. Jednak na Marcisz nie było dzisiaj mocnych, jeszcze na szóstym kilometrze prowadziła nad Eiduką 8 sekund, potem jednak włączyła najwyższy bieg i wywalczyła złoto!

Może zabrzmi to patetycznie, ale niech tam, niech wybrzmi, dziewczyny kadry Bajcicak/Kowalczyk piszą nową historię polskich biegów narciarskich. Dwa dni startów i trzy medale dla Polski. Dwa złote? Chyba najwięksi optymiści nie wierzyli w taki scenariusz, który stał się faktem.

W biegu startowały jeszcze dwie nasze zawodniczki Eliza Rucka i Magdalena Kobielusz. Eliza zajęła 37 miejsce, Magda 49.

Panowie z kategorii młodzieżowców (U-23) mierzyli się dzisiaj z dystansem 15 km także stylem dowolnym. Zwyciężył Francuz Hugo Lapalus. W tym biegu mieliśmy trójkę naszych zawodników, którzy zostali sklasyfikowani na następujących pozycjach:

- 47. Mateusz Haratyk

- 50. Dawid Damian

- 59. Michał Skowron

Pierwsza konkurencja rozegrana dzisiaj w Vuokatti to bieg juniorek na dystansie 5 kilometrów stylem dowolnym. Bardzo dobry bieg zaliczyła nasza brązowa medalistka sprintu Karolina Kaleta z LKS Markam Wiśniowa. Karolina zajęła siódme miejsce, tracąc do złotej medalistki Weroniki Stjepanowej (RUS) 42,6 sekundy.

Miejsca pozostałych Polek:

44. - Karolina Kukuczka

47. - Daria Szkurat

60. - Hanna Popko

W biegu kategorii juniorów na dystansie 10km najbliżej TOP 30 był Sebastian Bryja. Zawodnik UKS Regle Kościelisko zajął 32 lokatę.