START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Wspinaczka
17. Moc Gór Festiwal – wielkie święto górskiej kinematografii pod Tatrami!
 dodano: 29 Maja 2021    (źródło: B. Andrzejewski mat prasowe)

 Odbywająca się w ramach 17. Moc Gór Festiwalu (24-27.06.2021) XVII edycja Międzynarodowego Konkursu Filmowego stanowi jeden z najważniejszych elementów wydarzenia. Podstawowym celem, który przyświeca organizatorom konkursu jest zaprezentowanie festiwalowej publiczności najlepszych filmów o tematyce górskiej. SzFG jest członkiem International Alliance for Mountain Film, organizacji zrzeszającej najważniejsze i najbardziej prestiżowe festiwale związane z górską kinematografią na całym świecie.


 W ramach XVII edycji konkursu, jury w międzynarodowym składzie przyzna następujące wyróżnienia:
Nagroda główna - Grand Prix,
Nagroda w kategorii Sport (ufundowana przez Polski Związek Alpinizmu)
Nagroda w kategorii Kultura (ufundowana przez CKSTiB w Gniewinie)
Nagroda w kategorii Przyroda (Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego)
Nagroda jury młodych filmowców (młodzieżowe jury z zespołu szkół plastycznych im. Kenara w Zakopanem)
Nagroda dla najlepszego filmu polskiego (ufundowana przez Fundację Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady)
 
Oprócz tradycyjnych statuetek w postaci Drewnianych Gór wykonanych przez artystę Marcina Rząsę, laureaci otrzymają nagrody finansowe w wysokości od 2000 do 5000zł. Nie zabraknie również konkursu filmowego, dla którego laureatów nagrody zostaną ufundowane przez Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Biblioteka w Gniewnie. W tym roku organizatorzy zapraszają do obejrzenia aż 30 wyjątkowych produkcji, które z pewnością na długo zapadną w pamięci widzów. Uczestników wydarzenia czekająprojekcje z całego świata (Polska, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, USA, HongKong, Nepal, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Iran). 17 filmów zostanie wyświetlonych premierowo. Nie zabraknie produkcji z wątkami ekologicznymi prezentowanych we współpracy z Green Film Festival z Krakowa.
A oto opisy kilku najważniejszych filmów tegorocznego przeglądu:
„ŚCIANA CIENI”,reż. Eliza Kubarska, 2020, Polska, 90'
Rodzina Szerpów - nepalskich tragarzy - łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogą zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8 000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób.
„SWISSWAY TO HEAVEN”, reż. GullaumeBroust, 2021, Szwajcaria, 56'
Szwajcaria to prawdziwy raj do uprawiania wspinaczki wielowyciągowej, a także kraj, w którym urodził się i wychował CedricLachat. Dzięki swojemu wyjątkowemu poczuciu humoru i wyjątkowemu entuzjazmowidoświadczał piękna i zdobywał pięć kultowych szczytów i pasm górskich: Eiger, Gastlosen, Wendenstöcke, Lauterbrunnen i Rätikon. Oprócz pięknych kadrów z ekstremalnych i trudnych dróg wspinaczkowych filmu ukazuje zmianę, jaka zaszła w zakresie dostępności sprzętu i stylu wspinaczki od czasów tradycyjnego alpinizmu do nowoczesnej wspinaczki sportowej.
„GODSPEED LOS POLACOS”, reż. Adam Nawrot, 2020 USA, 88'
Opowieść o pięciu studentach, którzy po spływie najgłębszym kanionem świata Colca (Peru) walczą o demokrację w krajach Bloku Wschodniego. Twórcy filmu to pierwsze pokolenie polsko-amerykańskich filmowców, którzy przyglądają się losom swoich rodziców – imigrantów i historii komunizmu.
„ALWAYS SMILING”, reż. Andrea Azzetti, 2020, Włochy, 26’
W czerwcu 2020 r. schroniska zostają ponownie otwarte pośród tysiąca niepewności związanych z pandemią, która narzuca nowe zasady i wymaga adaptacji przestrzeni. Dla pełnej entuzjazmu Roberty to wyzwanie i misja. Matka dwójki dzieci, sama prowadzi schronisko po śmierci męża, której jedynym świadkiem był wierny labrador Spritz. Poprzez codzienne wysiłki i chwile samotności rozwija się intymna historia, w której bohaterka zadaje sobie pytania o swoją przyszłość i zastanawia się nad dramatem rzeszy ludzi dotkniętych pandemią. Schronisko staje się w ten sposób miejscem, które łączy rodzinę i góry, pracę i marzenia, a powoli, wraz z przybyciem pierwszych wędrowców i ich dzieci, rozpala nadzieję na lepsze jutro.
„THE GREAT MILESTONE”, reż. Ignasi Lopez Fabregas, 2020, Hiszpania, 13’ (film animowany)
Zdobywanie szczytów najwyższych gór to pasja zamożnego alpinisty. Do skompletowania tej specjalnej kolekcji brakuje mu jeszcze tylko jednej góry: niemożliwego szczytu, na który jest zdeterminowany wejść, bez względu na wszystko. Jego żona, znudzona czekaniem aż mąż wróci z pełnych emocji górskich eskapad, postanawia poszukać własnej przygody i spróbować wspinaczki na skromniejszych drogach. Jako kobieta będzie musiała pokonać przeszkody, które okażą się trudniejsze niż samo zdobycie szczytu. Losy obu postaci się połączą.
„MAKATEA VERTICAL ADVENTURE”, reż. GullaumeBroust, 2020, Francja, 28’
Żaglówka Maewan przybywa w 2018 roku na wyjątkową wyspę Polinezji - Makatea. Rafa koralowa, turkusowe morze, duża różnorodność fauny i flory, wymarzony krajobraz… Ale Makatea to także wyeksploatowane i opuszczone tereny z pozostałościami po kopalniach fosforytów. Gdy Erwan Le Lann i Marion Courtois odkrywają na wyspie niesamowite wapienne klify, omawiają z mieszkańcami możliwości rozwoju tego miejsca. Sześć miesięcy później wracają z zespołem dwudziestu entuzjastów, wspinaczy, speleologów, ratowników, edukatorów, ekologów, mediatorów… aby stworzyć projekt „Makatea Vertical Adventure”. Celem jest rozwój wspinaczki jako eko-odpowiedzialnej turystyki, szanującej bioróżnorodność atolu i jego mieszkańców.
„MELTING LANDSCAPES GLACIERS”, reż. Pepe Molina Cruz, 2021, Hiszpania, 8’
Dokument opowiada o powolnym, ale stałym topnieniu lodowców i związku tego zjawiska ze zmianami klimatu. Zdjęcia do filmu powstawały na Antarktydzie, Grenlandii, Islandii oraz w Argentynie i Chile. Badania lodowców mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia zmian klimatycznych. Lodowce przechowują 75% słodkiej wody na Ziemi, odbijają promienie słoneczne i utrzymują niską temperaturę naszej planety.Globalne ocieplenie powoduje przyspieszone łączenie się lodów Arktyki, pokrywy Grenlandii i najbardziej wrażliwych regionów Antarktydy, zmieniając ich ekosystemy, prądy oceaniczne i klimat na całym świecie. Obserwując, jak lodowce znikają w niepokojącej ciszy, jesteśmy świadkami dochodzenia do punktu bez odwrotu. Każda znikająca cząsteczka lodu powoli przybliża nas do tej nieznanej zmiany.
„VATNA”, reż. MykhailBogdanov, 2020, USA, 4’
Film ukazuje brutalną rzeczywistość topnienia lodowca Vatna na Islandii. To największy lodowiec w Europie, który w zastraszającym tempie topnieje z powodu zmian klimatycznych. Jego zniknięcie będzie miało fatalne skutki dla naszej planety.
„CLIMB IT CHANGE”, reż. Jan Masny, 2020, Wielka Brytania, 20’
Historia alpinisty, który obserwując degradację środowiska naturalnego, poszukuje sposobów na zaangażowanie się w walkę z tym problemem. Film porusza temat zmian klimatycznych i pokazuje, że wciąż możliwe jest zmienianie świata na lepszy.W ostatnich latach wspinaczka alpejska stała się bardziej niebezpieczna. Cofające się lodowce, coraz częstsze osuwiska skalne i gwałtowne zmiany pogody to tylko kilka przykładów, które wyraźnie dostrzegają  wspinacze, przewodnicy i ratownicy górscy.To jednak tylko część globalnego zjawiska. Ekstremalne sytuacje pogodowe, podwyższony poziom mórz i migracja uchodźców klimatycznych to jedne z najbardziej nieuchronnych zagrożeń dla naszej cywilizacji, spowodowanych zmianami klimatycznymi.Film daje jednak daje widzom nadzieję i pokazuje, że jednostki łączące się w aktywizmie i proekologicznych zachowaniach są kluczowym elementem rozwiązania problemu.
„CONSERVE”, reż. Chris Vultaggi, 2020, USA, 30’
Działania. To paskudne słowo związane z wszelkimi aktywnościami na łonie natury, a wraz z ich rosnącą liczbą - ze szkodami w naszym pięknym środowisku. „Conserve” opowiada historię działań w słynnych górach Shawangunks, kamienia węgielnego wspinaczki na północno-wschodnim wybrzeżu USA oraz pokazuje, co dla świata przyrody oznacza zmieniający się obraz naszych społeczności.Film skupia się na specyficznym wpływie wspinaczki na środowisko naturalne i na tym, co możemy zrobić jako wspinacze, aby pomóc chronić ten wrażliwy krajobraz.
Na stronie organizatora https://mocgor.pl/filmy-2021/ można zapoznać się ze szczegółowymi opisami filmów oraz trailerami biorących udział w konkursie produkcji.
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    828 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024