START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Ski-Alpinizm
Manaslu: Anna Tybor bezpieczna w bazie po pierwszym kobiecym zjeździe z Manaslu
 dodano: 1 Października 2021    (źródło: wspinanie.pl)

 Ania zdobyła szczyt Manaslu po czym zjechała do bazy na nartach, zostając przy tym pierwszą Polką, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika oraz pierwszą kobietą na świecie, która dokonała pełnego zjazdu z Manaslu, oczywiście bez użycia tlenu. Chapeau bas!


 Dzisiaj ok. 18:00 czasu lokalnego Anna Tybor i towarzyszący jej Włosi Marco Majori oraz Federico Secchi dotarli bezpiecznie do bazy pod Manaslu (8163 m). Nie znamy jeszcze szczegółów zjazdu.
 
 
Akcja baza-szczyt-baza trwała cztery dni. Tybor wyruszyła w górę 27 września, w wejściu i zjeździe towarzyszyli jej dwaj włoscy wspinacze, doświadczeni przewodnicy górscy UIAGM z Bormio, Marco Majori i Federico Secchi. Skład wyprawy uzupełniał fotograf Piotr Drzastwa.
 
28 września trójka dotarła do obozu 4 na wysokości ok. 7450 m. Jak podaje zespół Ani, ze względu na pogodę tempo drugiego dnia znacznie spadło, a cała akcja wydłużyła się (plan zakładał wejście i zjazd w ciągu jednej doby). Był to pierwszy biwak na takiej wysokości w trakcie wyprawy, a zarazem pierwszy tak wysoki biwak Ani w życiu.
 
29 września zespół wyruszył na atak szczytowy z obozu 4 i około 15:00 dotarł na szczyt. Wysokość, pogoda i tempo wolniejsze niż zakładano, przyczyniły się do ogromnego zmęczenia ekipy. Tego dnia skialpiniści zjechali (lub zeszli – czekamy na potwierdzenie tej kluczowej kwestii) z powrotem do obozu 4, gdzie spędzili drugą noc.
 
Dzisiaj, 30 września Tabor i dwóch Włochów kontynuowali zjazd, pakując po drodze swoje namioty i sprzęt pozostawiony wcześniej w obozach. Nie wiemy jeszcze czy udało im się pokonać na nartach trudny fragment terenu między obozem 2 a 1. Około godziny 18:00 czasu lokalnego zespół dotarł bezpiecznie do bazy.
 
 
 
Skialpiniści nie korzystali z aparatów tlenowych. Zdobyli szczyt drogą normalną, zaporęczowaną wcześniej przez Szerpów (na Manaslu działa dużo wypraw komercyjnych). Czekamy na szczegóły dotyczące samego wejścia na szczyt (kontrowersje dotyczące przedwierzchołka i „prawdziwego wierzchołka”) i potwierdzenie kluczowej kwestii: czy udało im się zachować ciągłość zjazdu od szczytu do bazy, czy nie odpinali nart na żadnym odcinku w drodze w dół. Póki co wiemy o zawirowaniach w okolicach szczytu związanych ze śmiercią Kanadyjczyka Brenta Seala (37 lat), który prawdopodobnie zmarł na zawał serca w trakcie podejścia na wysokości ok. 7800 m.
 
Póki co nie wiemy jeszcze na pewno czy był to pierwszy kobiecy zjazd narciarski z Manaslu, niemniej cieszymy się z bezpiecznego powrotu zespołu do bazy i gratulujemy świetnej akcji górskiej!
 
 
Michał Gurgul
źródło: Kasia Tybor, Anna Tybor skialpinistka – FB
 
***
 
Anna Tybor
29-letnia zakopianka długo dążyła do spełnienia tego marzenia, przez kilkanaście lat zdobywając doświadczenie górskie i sportowe od Tatr, przez Alpy, po Kaukaz i Pamir. W tym ostatnim osiągnęła swój najwyższy dotąd szczyt.
 
Zjazd na nartach z liczącego 7134 m Piku Lenina uniemożliwiła jednak pogoda. Wiatr wywiał spod wierzchołka śnieg odsłaniając skały. Poza tamtym szczytem w górach wysokich Tybor wspinała się też zimą na Kazbek i Piz Bernina, zajęła II miejsce w biegu Elbrus Race prowadzącym na najwyższy szczyt Kaukazu, a na Mont Blanc wbiegła z Les Houches w 6 godzin i 15 minut.
 
Ale przede wszystkim osiągała szczyty w ramach zawodów skialpinistycznych wchodząc na nie na nartach lub wspinając się z nartami przypiętymi do plecaka. Startowała w mistrzostwach świata i w najbardziej ekstremalnych zawodach w narciarstwie wysokogórskich, takich jak Pierra Menta, Trofeo Mezzalama, Adamello Ski Raid.
 
Była piąta zarówno w mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, wygrywając m.in. w Pucharze Pilska i prestiżowym Memoriale Piotra Malinowskiego.
 
Górską pasję, miłość do nart i sportowe zacięcie odziedziczyła po rodzicach. Mamie, która jest czynną przewodniczką tatrzańską i tacie, który był międzynarodowym przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR. Jako jeden z pierwszych Polaków Jan Tybor startował także w skialpinistycznych zawodach w Alpach. Anna kontynuuje jego drogę nie tylko na nartach, ale i w ratownictwie górskim. Od kilku lat, mieszkając we włoskim Livigno, służy w tamtejszym Soccorso Alpino. W Alpach spędza na nartach siedem miesięcy w roku, przez pozostałe trenuje biegając po górach i wspinając się na nie, uprawia też kolarstwo górskie i szosowe. Czas na trening i pasję dzieli z pracą w zawodzie architekta.




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2068



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024