„Opowieści z dwóch desek” autorstwa Wojciecha Bajaka to publikacja niezwykła, dokumentująca początki narciarstwa amatorskiego i sportowego w Polsce. Na podstawie relacji prasowych i wspomnień uczestników tamtych wydarzeń, autor zabiera nas w fascynującą podróż w czasy, kiedy zawodnicy zdobywali szczyty z nartami na plecach, zapaleńcy sami wykonywali narty ze ściętych drzew, a najwybitniejsi skoczkowie oddawali skoki na odległość kilkunastu, a nieraz nawet i powyżej dwudziestu metrów...
"Opowieści z dwóch desek" to zbiór dwudziestu reportaży opowiadających o latach 1914-1939 w narciarstwie. Na kartach książki ożywają wielkie dokonania Stanisława Marusarza, Bronisława Czecha, Henryka Mückenbrunna, Bronisławy Staszel-Polankowej, Birgera Ruuda, Klaesa Karppinena i wielu innych wspaniałych zawodników. Przed kilkudziesięciu laty to ich starty rozgrzewały publikę w całej Europie na czele z Zakopanem i Podhalem.
Dlaczego bracia Ruudowie w czasie treningów robili wycinanki z papieru? Skąd w nartach Bronisława Czecha wzięły się sprężyny. Czy Polska przed Franciszkiem Gąsienicą Groniem mogła doczekać się zimowego medalisty olimpijskiego? Który zawodnik był równie utalentowanym narciarzem, co wioślarzem i tancerzem? Jak wiele zabrakło Stanisławowi Marusarzowi do złotego medalu mistrzostw świata? Co się stało, że Bronisławie Staszel-Polankowej kiedyś na zawodach sędziowie nie mogli zmierzyć czasu?
Zacięta rywalizacja, romantyczny duch dawnego sportu, niesztampowe, pełne pasji postacie, ale też wiele absurdów i narciarskich pomyłek. To wszystko wypełnia treść tej książki.