START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Biathlon
Życiowy wynik Mąki!
 dodano: 21 Stycznia 2022    (źródło: PZBiathlonu)

 Bieg indywidualny kobiet w Anterselwie zakończył się podwójnym zwycięstwem biathlonistek z Francji. Pierwsza była Justine Braisaz-Bouchet, na drugim miejscu zawody ukończyła Julia Simon. Najlepszy wynik w karierze zanotowała Anna Mąka, która zajęła dwunaste miejsce.


 Pod nieobecność wielu czołowych zawodniczek – w tym liderki PŚ Marte Olsbu Roeiseland, sióstr Elviry i Hanny Oeberg czy Denise Herrmann – pierwszoplanowe role w piątkowym biegu na 15km odgrywały Francuzki, które do tej pory nie mogły pochwalić się ani jednym indywidualnym zwycięstwem w sezonie. Jak już wygrały to z przytupem – zajmując dwie pierwsze lokaty. Dla Justine Braisaz-Bouchet jest to trzeci pucharowy triumf w karierze. 25-latka przypomniała sobie, że w tej konkurencji stała już na najwyższym stopniu podium, ma również brązowy medal MŚ z 2019 roku. W Anterselwie Braisaz-Bouchet spudłowała tylko raz – podczas trzeciej wizyty na strzelnicy. Wówczas na prowadzenie wyszła Julia Simon, która jednak z dorobkiem dwóch minut kary na mecie była 51 sekund za swoją rodaczką.
 
Pierwsze podium w karierze zanotowała Mona Brorsson, która zdecydowała się na start jako jedyna z pierwszej kadry Szwecji. 31-latka mimo dwóch minut kary zepchnęła z podium Claire Egan. Doświadczona Amerykanka była blisko powtózenia swojego osiągnięcia z mass startu w Oslo z 2019 roku, gdy była trzecia. 
 
Kolejne lokaty w pierwszej dziesiątce zajmowały zawodniczki zaliczane do ścisłej czołówki – piąta była Dorothea Wierer, szósta Marketa Davidova, siódma Dzinara Alimbekawa, ósma Ingrid Tandrevold, dziewiąta Lisa Theresa Hauser, a TOP10 zamknęła Uliana Nigmatulina. 
 
Formy sprzed roku wciąz zdaje się szukać Tiril Eckhoff, która pudłowała po razie podczas każdego ze strzelań i do mety dotarła z czasem pozwalającym na zajęcie jedenastego miejsca. Norweżka o pięć sekund wyprzedziła Annę Mąkę, dla której dwunasta lokata jest najlepszym wynikiem w karierze. Poprzedni – 26. miejsce – Polka wywalczyła w biegu długim w Anterselwie rok temu. 
 
Mąka jako jedna z zaledwie ośmiu zawodniczek spudłowała tylko raz, co było najlepszym osiągnięciem w stawce. Minutę kary Polka zarobiła podczas drugiego strzelania. Nasza reprezentantka doskonale wytrzymała próbę nerwów podczas ostatniej wizyty na strzelnicy, co przed ostatnim okrążeniem dawało jej siódmą lokatę. 29-latkę z Zakopanego zdołało wyprzedzić w końcówce pięć rywalek, ale dwunaste miejsce i tak jest najlepszym wynikiem polskiej reprezentacji w tym sezonie.
 
Kinga Zbylut i Natalia Tomaszewska nie sprostały trudnym warunkom na strzelnicy. Bardziej doświadczona z tej dwójki Zbylut z siedmioma pudłami na koncie zajęła 83. miejsce, 23-letnia Tomaszewska z jedną minutą kary mniej sklasyfikowana została na 87. pozycji.
 
W sobotę rozegrany zostanie bieg sztafetowy. Polki pobiegną w składzie Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk, Kinga Zbylut, Anna Mąka. Początek wyścigu od 15:00.
 
 
 
Anna Mąka w niedzielę po raz pierwszy w karierze wystartuje w biegu ze startu wspólnego. To efekt dwunastego miejsca w piątkowym biegu na 15km podczas PŚ w Anterselwie. – Udział w mass starcie to coś, o czym marzyłam od dziecka – powiedziała Mąka.
 
29-latka z Zakopanego poprawiła swój najlepszy wynik w karierze. Z tylko jedną minutą kary uplasowała się na dwunastym miejscu biegu indywidualnego w Anterselwie. Mąka znalazła się dzięki temu w piątce zawodniczek spoza czołówki Pucharu Świata dokooptowanych do listy startowej niedzielnego biegu masowego.
 
– Starałam się skupić na tym, żeby bieg był równy. Jak tylko się dało to wykorzystywałam jako pociąg koleżanki z innych reprezentacji. Dzisiaj trzy rundy udało mi się biec za Leną Haecki i myślę, że pomogło mi to w utrzymaniu dobrego tempa biegu. Poza tym cały czas powtarzałem sobie w myślach jak mam biec, jak stawiać narty, jak powinny pracować ręce, jak zachować się na strzelnicy – powiedziała Mąka.
 
Polka przyznała, że przed biegiem prosi trenerów oraz pozostałych członków ekip stojących przy trasie, aby nie podawali jej informacji o zajmowanym miejscu.
 
– Wolę jak mnie dopingują. O tym, że walczę o bardzo dobry wynik zdałam sobie sprawę po ostatnim strzelaniu jak zobaczyłam siebie na telebimie. Wtedy zorientowałam się, że jestem siódma. Z całych sił starałam się pobiec jak najlepiej, ale jest jeszcze nad czym pracować, żeby być w stanie wykrzesać z siebie więcej sił na ostatnim kole – dodała.
 
Poprzednia życiówka Mąki w PŚ pochodziła sprzed roku z… biegu indywidualnego w Anterselwie. Czy zatem można powiedzieć, że to jej koronna konkurencja?
 
– Nie powiedziałabym tak. Zdecydowanie bardziej wolę biegi krótkie takie jak sprint czy supermikst, które sprawiają mi większą frajdę – powiedziała Mąka dodając jednocześnie, że uwielbia start w Anterselwie. – Wystarczy włączyć transmisję z zawodów, aby stwierdzić, że jest coś magicznego w tym miejscu. Ja generalnie uwielbiam Włochy, uwielbiam Włochów i ich pozytywne podejście do życia, uwielbiam włoską kuchnię. Do tego piękne widoki, piękne trasy, dobra strzelnica. Tylko się cieszyć, że mogę tutaj być i startować – dodała.
 
Dwunaste miejsce Mąki to najlepszy rezultat reprezentacji Polski w sezonie 2021/22. Do tej pory była nim trzynasta lokata Moniki Hojnisz-Staręgi z biegu pościgowego w Oberhofie.
 
– Cieszę się, że jako cały zespół po nowym roku potrafiłyśmy poprawić swoje wyniki. Mam nadzieję, że teraz będzie to szło już tylko w tym kierunku – zakończyła Mąka, która w sobotnim biegu sztafetowym (godz. 15:00) pobiegnie na ostatniej zmianie.
 
Przed nią wystartują Monika Hojnisz-Staręga, Kamila Żuk i Kinga Zbylut. Całą czwórkę zobaczymy również na igrzyskach olimpijskich w Pekinie.
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    213 
 
  
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
  
  
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2022