START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Olimpiada młodzieży
Kuźnia młodych talentów sportowych
 dodano: 5 Lipca 2022    (źródło: UMWM)

 W piątek (1.07) w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie uroczyście otworzono XXVIII Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży (OOM) w sportach letnich. Małopolska jest gospodarzem wydarzenia sportowego w randze mistrzostw Polski juniorów młodszych. Znicz olimpijski z pomocą siatkarki plażowej i rugbisty, zapaliła wioślarka Maria Sajdak, medalistka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio.


 Formuła zawodów jest oparta na ideowych, organizacyjnych i ceremonialnych wzorcach Igrzysk Olimpijskich. Zmagania sportowców rozpoczęły się 25 czerwca i potrwają do 14 sierpnia 2022 roku.
 
Szanowni Państwo! W imieniu własnym oraz Komitetu Organizacyjnego serdecznie witam wszystkich uczestników XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich Małopolska 2022. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest najważniejszym wydarzeniem sportu młodzieżowego w kraju i jedną z najcenniejszych inicjatyw, która służy upowszechnianiu i rozwojowi kultury fizycznej, a także popularyzacji idei olimpizmu wśród młodych sportowców. To dla nas zaszczyt, że nasz region będzie gościł najlepszych zawodników specjalizujących się w sportach letnich. Z pewnością już sam udział w tym niezwykłym święcie sportu będzie dla kilku tysięcy uczestników wielkim przeżyciem. Mam nadzieję, że wielu z Was – zdobywców laurów XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach letnich – już w niedalekiej przyszłości reprezentować będzie Polskę na sportowych arenach całego świata. Życzę Wam tego z całego serca
 
- napisał do uczestników wydarzenia marszałek Witold Kozłowski.
 
OOM zostanie rozegrana w 36 arenach sportowych i w 23 miejscowościach. 13 dyscyplin będzie na terenie Małopolski, a 10 poza nią. 600 kompletów medali przygotowano dla zawodników w 247 konkurencjach.
 
Zawody zostaną rozegrane w golfie, hokeju na trawie, jeździectwie (WKKW, ujeżdżaniu, skokach), kajakarstwie (klasycznym i slalomowym), kolarstwo (MTB, szosowym, torowym, BMX), lekkoatletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, piłce nożnej kobiet, piłce siatkowej plażowej, piłce ręcznej plażowej, pływaniu (synchronicznym, piłce wodnej, skokach do wody), podnoszeniu ciężarów, rugby, strzelectwie sportowym, tenisie, triathlonie, wioślarstwie, wspinaczce sportowej, żeglarstwie. Ponadto w ramach OOM będą rozgrywane mistrzostwa Polski młodzików w piłce nożnej mężczyzn oraz mistrzostwa Polski juniorów w pływaniu.
 
Dla dużej liczby sportowców będzie to pierwszy start w zawodach ogólnopolskich, a dla wszystkich uczestników wielkie święto sportu młodzieżowego. Przewidywany jest udział w finałach olimpiady około 6 400 uczestników (zawodników, trenerów, sędziów, przedstawicieli polskich związków sportowych) z całej Polski. W organizację zaangażowanych jest około 650 działaczy obsługi technicznej oraz wolontariuszy.
 
Obecność tak licznej grupy ludzi, jest dobrą okazją na wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania sportu młodzieżowego w poszczególnych dyscyplinach. Zakup sprzętu sportowego i wyposażenia obiektów niezbędnego do przeprowadzenia zawodów finałowych olimpiady w poszczególnych sportach pozwala w przyszłości na dalsze prowadzenie procesu szkolenia i współzawodnictwa sportowego w określonym środowisku.
 
Szanowni Państwo, jako region jesteśmy znani z tego, że goszczą u nas imprezy sportowe najwyższej rangi. Dlatego już teraz mam przyjemność zaprosić Państwa do Małopolski i Krakowa, gdzie na przełomie czerwca i lipca 2023 roku odbędą się III Igrzyska Europejskie. To wielonarodowa impreza sportowa o globalnym zasięgu, promująca najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego. Jestem pewien, że w ten sposób wspólnie zapisujemy nowe karty historii polskiego, europejskiego i światowego sportu.
 
Witając uczestników tego wyjątkowego sportowego święta, chcę Wam, młodym sportowcom, przekazać życzenia udanych startów, które pozwolą pokazać Wasz talent oraz efekty ciężkiej pracy na treningach. Wierzę, że niezależnie od osiągniętych wyników, udział w tak znaczącej imprezie, będzie dla wszystkich zawodników zachętą do podejmowania nowych wyzwań. Życzę Wam wielu sportowych emocji.
 
Państwu trenerom życzę satysfakcji z pracy włożonej w przygotowanie swoich podopiecznych do startu, a wszystkim kibicom – wielu pięknych chwil i wspomnień.
 
Szanowni Państwo, moi Drodzy, oddaję Małopolskę w Wasze ręce. Niech przez najbliższe dni będzie dla Was miejscem wielkiego święta sportu. Niech będzie okazją do promowania zdrowego stylu życia, idei olimpijskiej oraz zasady fair play
 
- zaapelował do zgromadzonych marszałek Witold Kozłowski.
 
W uroczystym otwarciu XXVIII OOM wzięli udział: Rafał Kosowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Sejmiku Województwa Małopolskiego (w zastępstwie marszałka Witolda Kozłowskiego, gospodarza wydarzenia), Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie prezes Polskiej Federacji Sportu, radni województwa: Danuta Kawa, Anna Mikosz, Agnieszka Zając, Sylwia Czeremuga, dyrektor Departamentu Sportu i Igrzysk Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz przedstawiciele władz gmin, na terenie których odbywają się finały XXVIII OOM: Wacław Grzegorczyk, burmistrz Krzeszowic, Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic, Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu i jego zastępca Waldemar Wojtaszek, Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa, Jan Dziedzina, wójt Łącka, członkowie Komitetu Organizacyjnego XXVIII OOM, przedstawiciele środowisk sportowych z całej Polski: Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, Polskich Związków Sportowych oraz olimpijczyków, jak i reprezentantów kraju na Igrzyskach Olimpijskich, uczestnicy OOM – zawodnicy, trenerzy, sędziowie, rodzice, opiekunowie.
 
Województwo Małopolskie dwukrotnie było gospodarzem OOM w sportach letnich (2009, i 2012) oraz siedmiokrotnie OOM w sportach zimowych (1999, 2002, 2007, 2011, 2015, 2017 i 2019).
 
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest integralną częścią państwowego Systemu Sportu Młodzieżowego. Zadanie obejmuje przeprowadzenie zawodów finałowych bloku sportów określonych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Honorowy Patronat nad XXVIII Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży objął Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów. Zaproszeni do Komitetu Honorowego: Kamil Bortniczuk minister sportu i turystyki, marszałek Witold Kozłowski, przewodniczący Komitetu Honorowego, Rafał Kosowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu, Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Jan Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP i prezes Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, Andrzej Klimek, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, Angelika Głowienka, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Anna Kukla, prezes zarządu Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej oraz wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i gmin, w których rozgrywane będą zawody.
 
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 
Przebieg zawodów i wyniki można śledzić na stronie internetowej XXVIII OOM oraz na Facebooku XXVIII OOM
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    868 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024