START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Lekkoatletyka
VII FESTIWAL BIEGÓW GÓRSKICH GORCE ULTRA-TRAIL® 2022 5-7 sierpnia 2022, Ochotnica Dolna
 dodano: 9 Sierpnia 2022    (źródło: mat prasowe organizatora)

strona: 1/2
1 2 

 Ochotnicą Dolną znów zawładnęli biegacze! Blisko tysiąc zawodników wzięło czynny udział w siódmej edycji Festiwalu Biegów Górskich “Gorce Ultra-Trail”. Wydarzeniami imprezy odbywającej się pod honorowym patronatem wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Gut-Mostowego były rozgrywane po raz pierwszy na gorczańskich szlakach: rywalizacja o medale mistrzostw Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie oraz bieg na kultowym dystansie 100 mil, czyli 163 km.


 W palecie GUT-2022 znalazło się w sumie 8 biegów. Do tradycyjnych już dystansów 102, 84, 48, 20 (Ochotnica Challenge) i 12 kilometrów doszły nowości: Bieg 7 Wież na 163 km, “prawie ultra “GUT-33 i Bieg na Lubań GUT-5. Na 5,5-kilometrowej trasie tego ostatniego krajowa czołówka biegaczy górskich walczyła o mistrzostwo Polski na krótkim dystansie.
 
W piątkowych (5.08) 14 PZLA Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie klasą dla siebie w potwornym upale byli Krzysztof Bodurka i Anna Celińska, która zdobyła już 24 medal górskich MP, a jedenasty złoty!
 
Kilka minut po elicie, na tej samej trasie długości 5,5 km o przewyższeniu 740 m wiodącej z Ochotnicy Dolnej na szczyt Lubania, rywalizowali zawodnicy w biegu otwartym. Na wymagającą trasę wyruszyli nie tylko biegacze zaprawieni w bojach, ale i wielu debiutantów na górskich trasach. Wszyscy, którzy dotarli pod kultową wieżę widokową na Lubaniu, otrzymali pamiątkowe koszulki finiszera, w których dumnie paradowali po Ochotnicy przez dwa kolejne dni festiwalu GUT. Bieg na Lubań GUT-5 w ramach programu “Sportowe Wakacje +” był dofinansowany ze środków budżetu państwa.
 
W piątkowy wieczór, gdy upał nieco już zelżał, na gorczańskie trasy wyruszyło blisko 40 śmiałków, którzy postanowili zmierzyć się z nowym, najdłuższym dystansem Gorce Ultra-Trail, czyli Biegiem 7 Wież na 163 km. 
 
Do mety przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej docierali jeszcze w niedzielę podczas trwającej już dekoracji, po blisko 40 godzinach zmagań z górami i własnymi słabościami. Najmocniejsi potrzebowali na to kilkunastu godzin mniej. 
Faworyt rywalizacji Piotr Wojnarowski z powodu kontuzji dość szybko musiał zrezygnować z rywalizacji. Palmę pierwszeństwa przejął wtedy Marcin Wantuch (“zwany Kudłatym” jak sam o sobie mówił) i konsekwentnie powiększał przewagę nad rywalami. Zwycięzca ubiegłorocznego biegu 8 x Lubań jako jedyny pokonał trasę 163 km w czasie poniżej doby - finiszował w blasku reflektorów i strumieniach tryskającego szampana w czasie 23 godzin 6 minut i 58 sekund. 
 
Wśród kobiet niespodzianki nie było, chociaż typowana zgodnie do końcowego triumfu Patrycja Bereznowska przeżywała na trasie różnorakie przygody. Dwukrotnie między innymi pomyliła trasę, “dokręcając” w ten sposób do oficjalnego dystansu jeszcze około 20 kilometrów. Mimo to, osiągnęła metę bezapelacyjnie pierwsza wśród kobiet, a piąta w całej stawce, po nieco ponad 27,5 godz. biegu. “Nie miałam chwili zwątpienia. 
Ja chyba jeszcze nigdy, na żadnym biegu i mimo jakichkolwiek przeciwności,  
nie rozważałam zejścia z trasy. Kiedy pojawia się problem, natychmiast szukam 
jego rozwiązania i w ten sposób zajmuję głowę” - powiedziała 
Patrycja Bereznowska na mecie w Ochotnicy.
 
Patrycja Bereznowska to wielokrotna mistrzyni i rekordzistka świata w biegach ultra i wielogodzinnych na trasach płaskich, ale od kilku lat 2 razy w roku, podczas GUT-Winter i letniego Gorce Ultra-Trail, stawia się w Ochotnicy, by sprawdzić swoje siły na górskich, wcale nie łatwych szlakach urokliwego pasma Gorców. 
 
Takich wiernych “fanów” mają Gorce wśród mocnych biegaczy więcej. To m.in. “etatowy” zwycięzca najdłuższych dystansów Artur Baran (kolejny raz triumfował w biegu na 102 km) czy Sebastian Florek, który po raz drugi wygrał GUT-84, a startował we wszystkich letnich i zimowych wydaniach GUT od początku historii Gorce Ultra-Trail, czyli od roku 2016.
 
Warto jeszcze zauważyć i docenić wyczyn pięciu biegaczy, którzy skompletowali nieformalną Gorczańską Triadę - przebiegli w ciągu 3 dni imprezy 3 dystanse. Uhonorowani przez organizatorów pamiątkowymi statuetkami zostali za to: Marek Grygoruk, Jacek Kurek, Piotr Noworolnik, Mariusz Strzelczyk i Roman Sworski.
 
VII GORCE ULTRA-TRAIL 2022 - ZWYCIĘZCY BIEGÓW
Bieg 7 Wież 163 km: Marcin Wantuch, Patrycja Bereznowska
GUT-102 km: Artur Baran, Agnieszka Tatarek-Konik
GUT-84 km: Sebastian Florek, Aleksandra Jakubiec
GUT-48 km: Karol Sioła, Magdalena Ortyl
GUT-33 km: Dariusz Marek, Ania Halska
Ochotnica Challenge 20 km: Jacek Sobas, Urszula Paprocka
GUT-12: Krystian Świerad, Karolina Obstój
Bieg na Lubań 5 km: Łukasz Dudzik, Edyta Szczęsna
14 PZLA MP w Biegu Górskim na Krótkim Dystansie:
Krzysztof Bodurka, Anna Celińska
 
 
Organizatorem VII Festiwalu Biegów Górskich “Gorce Ultra-Trail” była Fundacja Run Vegan. Partnerzy imprezy: Gmina Ochotnica Dolna, Garmin, CimAlp, Eko-Promet, Łomzik, Restauracja OCH.
Wydarzenie objęte honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 
strona: 1/2
1 2 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1494 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024