HEGEMON GALICA
 dodano: 20 Lutego 2023    (źródło: PZBiathlonu)

Weekendowe zawody w Jakuszycach zakończyły zmagania w ramach 13. edycji "Celuj w Igrzyska". Jej bohaterem był Grzegorz Galica, który w drodze po zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wśród juniorów młodszych wygrał wszystkie siedem biegów.

Autor: Jan Nowak| Data dodania: 20 .02 .2023 godz. 10:58
Hegemon Galica

Od piątku do niedzieli na Polanie Jakuszyckiej rozgrywano zawody, które dla młodzików miały rangę mistrzostw kraju w tej kategorii wiekowej, dla juniorów były finałem "Celuj w Igrzyska", seniorzy zaś walczyli o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski. Szczegółowe rozstrzygnięcia trzydniowej rywalizacji można znaleźć TUTAJ.

Finał w Jakuszycach zakończył zbieranie punktów w ramach 13. edycji "Celuj w Igrzyska". Jak wyglądają klasyfikacje końcowe w poszczególnych kategoriach wiekowych? Najlepszym juniorem tegorocznej zimy został Hubert Matusik, który w minionym tygodniu reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy Juniorów. Zawodnik z Czarnego Boru miał jednak na tyle dużo punktów, że nawet dwa zwycięstwa w miniony weekend Jakuba Potońca nie zepchnęły go z pozycji lidera. Ostatecznie obu klubowych kolegów rodzieliło tylko pięć punktów. Dla Matusika to trzecia wygrana w generalce CWI w życiu - w 2021 roku był najlepszy wśród juniorów młodszych, w 2018 roku wygrał klasyfikację młodzików młodszych. Ubiegłoroczny zwycięzca rankingu juniorów Kacper Brzóska tym razem musiał zadowolić się trzecią pozycją.

Jedna wygrana, trzy drugie miejsca i jedno trzecie - takie wyniki zagwarantowały Oliwii Arendarczyk pierwszą lokatę w klasyfikacji końcowej juniorek. Zawodniczka UKN Melafir uzbierała 375 punktów - o 30 więcej niż Zuzanna Sadownik z MKS Duszniki-Zdrój. Trzeci wynik punktowy uzyskała z kolei Emilia Zasadna. Mimo zaledwie trzech startów piąte miejsce w rankingu zajęła Anna Nędza-Kubiniec. Najlepsza zawodniczka w historii "Celuj w Igrzyska" zakończyła swoje występy z imponującą liczbą 26 zwycięstw. Jako jedyna wygrywała klasyfikację generalną aż czterokrotnie.

Komplet siedmiu zwycięstw i maksymalną do wywalczenia liczbę 450 punktów zanotował Grzegorz Galica - najlepszy junior młodszy cyklu. Biathlonista z Kościeliska większość swoich zwycięstw odnosił z dużą przewagą nad pozostałymi zawodnikami. Aż pięciokrotnie drugie miejsce zajmował Igor Kusztal z MKS Karkonosze Jelenia Góra i naturalnie również to on jest za Galicą w klasyfikacji generalnej. Na jej najniższym stopniu podium stanął Michał Szulczyński. Warto odnotować, że dla Galicy to trzeci triumf końcowy w CWI - rok temu również był najlepszym juniorem młodszym, z kolei w 2020 roku wygrał klasyfikację młodzików młodszych.

Blisko maksymalnej sumy punktów była również Amelia Liszka, która w drodze po triumf w klasyfikacji generalnej juniorek młodszych odniosła cztery zwycięstwa i raz była trzecia. Z 420 punktami na koncie wyprzedziła o 30 oczek nieobecną podczas finałowych zmagań w Jakuszycach Milenę Widlak z UKN Melafir Czarny Bór. Trzecia była jej klubowa koleżanka Majka Germata.

W kategorii młodzików rozegrano cztery starty. Trzy z nich wygrał Konrad Matusik, który oprócz dwóch tytułów mistrza Polski zapewnił sobie również w miniony weekend wygraną w generalce "Celuj w Igrzyska". Pozostałe dwie lokaty na podium zajęli przedstawiciele MUKN Pod Stróżą Stanisław Bodzek oraz Mateusz Gałkowski. Złote medale wśród młodziczek w Jakuszycach zgarnęły Maja Kapiczak z UKS Lider Katowice oraz Małgorzata Lubos z MUKN Pod Stróżą. Najwięcej punktów do klasyfikacji CWI zgromadziła jednak Maja Fic z MKS Duszniki-Zdrój, która na MP była dwukrotnie trzecia. Oprócz niej i Lubos na podium klasyfikacji końcowej znalazła się również Maria Fatla z BKS WP Kościelisko. Triumfatorami 13. edycji "Celuj w Igrzyska" wśród najmłodszych kategorii wiekowych zostali dwukrotni złoci medaliści weekendowych Mistrzostw Polski. Wśród młodzików młodszych był to Łukasz Sinkiewicz z UKN Melafir Czarny Bór, wśród młodziczek Gaja Bochyńska z UKS Lider Katowice.