START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rozmaitości
Narciarze alpejscy Olimpiad Specjalnych z sukcesami w Zakopanem!
 dodano: 6 Marca 2023    (źródło: olimpiady specjalne.pl)

 Stu sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z 12 krajów rywalizowało od poniedziałku (27.02) do piątku (3.03) w Europejskim Mityngu w Narciarstwie Alpejskim Olimpiad Specjalnych. Zawodniczki i zawodnicy z Polski, Niemiec, Austrii, Monako, Irlandii, Węgier, Izraela, Serbii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii i Słowacji udowadniali, że niepełnosprawność intelektualna nie jest przeszkodą w osiąganiu sportowych sukcesów.


 Mityng był największym tego typu wydarzeniem w Europie i największą europejską imprezą Olimpiad Specjalnych w Polsce od 2019 roku, gdy Łódź gościła u siebie Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych. 
„Nasi sportowcy w całej Europie nie dają się przeciwnościom! W ostatnich latach musieli zmierzyć się z zewnętrznymi okolicznościami, które miały ogromny wpływ na ich życie. Pandemia, czy wojna w Ukrainie doprowadziły do odwołania największych imprez sportowych Olimpiad Specjalnych i wpłynęły na życie milionów osób z niepełnosprawnością intelektualną na całym świecie. W Zakopanem zobaczyliśmy piękny pokaz narciarskich umiejętności, ale także ludzkiej determinacji, życzliwości i hartu ducha. Cieszę się, że Olimpiady Specjalne Polska i Special Olympics Europe Eurasia mogły zorganizować zawody dla sportowców Olimpiad Specjalnych z tak wielu krajów” – powiedział Krzysztof Krukowski, dyrektor do spraw rozwoju w Special Olympics Europe Eurasia.  
Olimpiady Specjalne Polska przez cały rok organizują zawody i treningi dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Rocznie na poziomie regionalnym odbywa się ponad 200 imprez sportowych w całym kraju.
„Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pokazujemy, jak wielkie umiejętności sportowe, ale też społeczne mają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki wsparciu naszych sponsorów: Tauron Polska Energia, Huawei Polska i naszych partnerów: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation możemy głosić hasło naszej kampanii “Grajmy Razem”. Grajmy razem – bo tylko wspólnie mamy możliwość zmieniania świata na taki, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają miejsce w naszym codziennym życiu” – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska.
Podczas Mityngu kibice mogli zobaczyć widowiskowe konkurencje – slalom gigant i super slalom gigant. W rywalizacji sportowej zawodnicy Olimpiad Specjalnych pokazali nie tylko umiejętności narciarskie, ale przede wszystkim to, co stanowi prawdziwą istotę sportu i ruchu Special Olympics: ducha fair play, ogromne serce do walki i determinację, by przełamywać swoje bariery. To przesłanie zawarte jest już w przysiędze zawodników, którą składają przed rozpoczęciem zawodów: „Pragnę zwyciężyć. Lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” – wygłosił w imieniu wszystkich zawodników sportowiec Olimpiad Specjalnych Polska, Rafał Mróz. 
„Cieszę się, że mogłem tutaj rywalizować. Jestem zadowolony z wyniku, zdobyłem na Mityngu dwa złote medale” - powiedział po zakończeniu zawodów Rafał Mróz.
Zawodnicy i trenerzy drużyn zagranicznych byli pod ogromnym wrażeniem poziomu sportowego i organizacyjnego imprezy. 
„Jestem zadowolony z poziomu sportowego. Moi zawodnicy pokazali się z dobrej strony. Wszystko jest też znakomicie zorganizowane, a wolontariusze, którzy pomagają nam w czasie zawodów są wspaniali i dzięki nim czujemy się tutaj jak w domu” podkreślił Nemanja Cvetković, trener reprezentacji Special Olympics Serbia. „Tu jest wspaniale – uwielbiam jeździć na nartach”  dodał Nemanja Mitić, zawodnik Olimpiad Specjalnych Serbia. 
Dla sportowców Olimpiad Specjalnych możliwość rywalizacji to coś więcej niż tylko sport.
„Narciarstwo umożliwia osobom z niepełnosprawnością intelektualną wszechstronny rozwój. Sportowcy Olimpiad Specjalnych Polska podczas regularnych treningów doskonalą się nie tylko z umiejętności jazdy. Uczą się panować nad - naturalnym przecież dla każdego człowieka - strachem, budują pewność siebie i rozwijają się społecznie i fizycznie. W Zakopanem podziwialiśmy zawodniczki i zawodników z 12 programów Olimpiad Specjalnych. Było to także spotkanie różnych kultur, języków i charakterów, pokaz tolerancji i otwartości” – podkreśliła Małgorzata Strzałkowska, dyrektor ds. sportu Olimpiad Specjalnych Polska i koordynator części sportowej mityngu. 
 Mityng w Zakopanem należy do najwyższej kategorii zawodów międzynarodowych Olimpiad Specjalnych, których ukoronowaniem są odbywające się naprzemiennie raz na 4 lata letnie i zimowe Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.  W tym roku Special Olympics – światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną organizuje największą sportową imprezę czterolecia. 
W Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które 17 czerwca 2023 r. ruszą w Berlinie udział weźmie ponad 7 tysięcy sportowców, reprezentujących 190 delegacji. Nie może wśród nich zabraknąć Polaków – reprezentacja Olimpiad Specjalnych Polska liczyć będzie blisko 100 zawodników i trenerów. 
„To już szesnaste Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, ale pierwsze w historii, które odbywają się tak blisko Polski. Nasi zawodnicy zdobywali już medale w USA, Grecji, Abu Dhabi czy dalekich Chinach. Teraz będziemy mogli zaprezentować się sportowo w Europie, „po sąsiedzku”. Dlatego zapraszamy polskich kibiców do śledzenia zmagań naszych zawodników. Bądźmy razem z nimi, gdy będą nas godnie reprezentowali na sportowych arenach w Berlinie” – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska. 
Organizatorzy berlińskich Igrzysk cały czas podkreślają, że chcą by było to wyjątkowe wydarzenie, które jednoczyć ma wszystkich, niezależnie od tego, czy są osobami z niepełnosprawnościami, rasy, kultury, języka, religii czy poglądów. Czas igrzysk ma być świętem przełamywania barier i budowania postrzegania osób z niepełnosprawnościami jako równoprawnej i równie wartościowej części każdego społeczeństwa. 
Głównymi instytucjami, wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Naszymi partnerami są: Oshee, Fundacja ENEA, Levann, Procter&Gamble, International Lions Club Foundation.
Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl i na Facebooku Olimpiad Specjalnych Polska.
***
Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. 
 
Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska - Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów. 
 
Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z blisko 200 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.  
 
Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. Do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska należą także marki OSHEE oraz Levann. 
 
Więcej informacji o Olimpiadach Specjalnych Polska znaleźć można na naszych profilach w mediach społecznościowych:
 
https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne  
https://twitter.com/OlimpiadySpec 
https://www.instagram.com/olimpiadyspecjalnepolska/ 
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    593



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024