START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
GUŃKA WICEMISTRZEM ŚWIATA JUNIORÓW!
 dodano: 11 Marca 2023    (źródło: PZBiathlonu)

 Jan Guńka wywalczył w Szczuczyńsku srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów w sprincie. To pierwsze podium dla Polski w tej kategorii wiekowej od 1996 roku! Po złoto sięgnął Campbell Wright z Nowej Zelandii.


 Guńka wystartował z numerem siedemnastym - najniższym spośród wszystkich kandydatów do podium. Zgodnie z oczekiwaniami Polak obejmował prowadzenie na każdym kolejnym punkcie pomiaru czasu. Nie mogło być jednak inaczej, bo zawodnik BKS WP Kościelisko dwukrotnie strzelał bezbłędnie, co w startach indywidualnych na arenie międzynarodowej przydarzyło mu się drugi raz (poprzednio w sprincie na PŚ w Ruhpolding w styczniu 2022). Guńce pozostało jedynie czekać na to co zrobią rywale.
 
Spośród szybszych na trasie od Polaka dwa zera na swoim koncie zanotował Campbell Wright. Reprezentujący Nową Zelandię, choć mający również amerykańskie obywatelstwo zawodnik po wybiegnięciu na ostatnie okrążenie miał 27 sekund przewagi nad Guńką. Na mecie powiększył tę różnicę do 35 sekund - z taką stratą reprezentant Polski ruszy za Nowozelandczykiem w niedzielnym biegu pościgowym. Żaden z kolejnych zawodników nie był bowiem w stanie zbliżyć się do osiągnięć dwóch czołowych zawodników sobotniej rywalizacji w sprincie.
 
Dla Guńki to czwarty medal na arenie międzynarodowej. Rok temu wywalczył brąz Mistrzostw Europy Juniorów, dwa lata temu sięgnął złoto i brąz podczas czempionatu globu juniorów młodszych. Warto dodać że medal Guńki pierwszy taki sukces w tej kategorii wiekowej od 1996 roku i dwóch trzecich miejsc Wojciecha Kozuba. Co więcej - od tamtej pory żaden z reprezentantów Polski nie gościł na MŚJ w TOP10 sprintu juniorów...
 
Z kolei Wright, który w zawodach dorosłego Pucharu Świata potrafił już dwukrotnie zajmować lokaty w czołowej dwudziestce, jako pierwszy przedstawiciel półkuli południowej stanął na podium zawodów IBU. Wcześniej spośród biathlonistów z antypodów medalem mógł się pochwalić reprezentujący Australię Aleksiej Ałmukow, który stał jednak na podium znacznie mniej prestiżowej Uniwersjady.
 
Co ciekawe na podium znaleźli się przedstawiciele aż trzech kontynentów - brązowy medal wywalczył bowiem Maxime Germain. Amerykanin spudłował raz i po wybiegnięciu ze strzelnicy tracił tylko siedem sekund do Guńki. Ostatnie okrążenie Polak pokonał jednak szybciej i na starcie pościgu będzie miał jedenastosekundową zaliczkę nad biathlonistą z Anchorage na Alasce.
 
Z dobrej strony pokazali się również pozostali reprezentanci Polski. Konrad Badacz spudłował dopiero w ostatnim strzale, co kosztowało go utratę pozycji w okolicach podium. Ostatecznie z półtoraminutową stratą do zwycięzcy uplasował się na jedenastej pozycji. Cztery lokaty niżej sklasyfikowano Marcina Zawoła, który również biegał jedną karną rundę, ale po strzelaniu w postawie leżąc. Bezbłędny był za to najmłodszy w stawce Jakub Potoniec, który bez problemu zakwalifikował się do biegu pościgowego. Junior młodszy, który w startach indywidualnych rywalizuje z nawet pięć lat starszymi od siebie uzyskał 32. rezultat. Warte podkreślenia jest, że Polacy łącznie strzelali dzisiaj z 95% skutecznością!
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    448 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024