Skinder i Staręga ze złotymi medalami mistrzostw Polski seniorów w sprincie klasykiem
 dodano: 12 Marca 2023    (źródło: A.Karczewska PZN)

Drugiego dnia mistrzostw Polski seniorów biegacze narciarscy walczyli na Polanie Jakuszyckiej o medale w sprincie techniką klasyczną. Bezkonkurencyjni w biegach finałowych byli Monika Skinder oraz Maciej Staręga, którzy zdobyli kolejne w karierze złote krążki w krajowym czempionacie.

Warunki panujące w Jakuszycach nie rozpieszczają organizatorów oraz uczestników mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Intensywne opady mokrego śniegu utrudniały nie tylko rywalizację, ale przede wszytskim odpowiednie przygotowanie nart, które przy biegach rozgrywanych techniką klasyczną ma szczególne znaczenie.

Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęły się kwalifikacje, w których najlepsze czasy uzyskali Michał Skowron z KS AZS AWF Katowice oraz Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Godzinę później wystartowały zmagania finałowe.

O mistrzowski tytuł w sprincie stylem klasycznym kobiet sięgnęła Monika Skinder, która nieprzerwanie od 2017 roku zdobywa złoto w tej konkurencji. Reprezentantka klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski wywalczyła dzisiaj 14. medal seniorskiego czempionatu i po raz 10. została mistrzynią Polski seniorek. – Bardzo cieszę się, że zdobyłam kolejny złoty medal w sprincie i obroniłam mistrzostwo w tej konkurencji – mówiła z uśmiechem na twarzy mistrzyni Polski. – Trasa został naprawdę bardzo dobrze przygotowana przez organizatorów, ale warunki były dzisiaj ciężkie ze względu na to, że raz sypał śnieg, później przestawał i tak było przez całe zawody, ale moi trenerzy oraz klubowi koledzy spisali się na medal i narty miałam świetnie przygotowane – podkreśliła. – Dzisiaj najtrudniejsze były dla mnie kwalifikacje, ponieważ od początku do końca biegłam na 100%, a w kolejnych startach biegłam raczej taktycznie, żeby oszczędzać siły na finał. W finale na pierwszym odcinku trzymałam się prowadzącej zawodniczki. Siły zostawiłam na finisz i na stadionie wyprzedziłam rywalkę, zdobywając pierwsze miejsce – podsumowała Skinder.

Tytuł wicemistrzowski zdobyła Magdalena Kobielusz z KS AZS AWF Katowice, a brązową medalistką została Kamila Idziniak, dla której był to pierwszy w karierze indywidualny krążek seniorskich mistrzostw Polski.

W sprincie mężczyzn żadnych szans rywalom nie dał Maciej Staręga, który w pięknym stylu triumfował na Polanie Jakuszyckiej, chociaż kwalifikacje nie były udane dla zawodnika klubu UKS Rawa Siedlce. Staręga uzyskał w eliminacjach dopiero 16. czas, ale w rywalizacji finałowej nie miał sobie równych, wygrywając bieg ćwierćfinałowy, półfinałowy i finałowy. Reprezentant kadry narodowej zapisał na swoim koncie 36. medal seniorskich mistrzostw i 21. tytuł mistrzowski. – Warunki były trudne i ciężko było dobrać odpowiednie smarowanie, dlatego w kwalifikacjach miałem sporą stratę i zająłem dość odległe miejsce. Wpływ na wynik w eliminacjach miało również to, że cały czas padał śnieg, a ja startowałem z pierwszym numerem i przecierałem te tory. Z każdym kolejnym biegiem było mi już łatwiej, bo wypracowaliśmy odpowiednie smarowanie. Na pewno z tych wspólnych startów najtrudniejszy był bieg finałowy, ale dałem radę i bardzo cieszę się z tego złotego medalu – przyznał Maciej Staręga. – Taktyka w finale była podobna do każdego z tych moich biegów. Nie chciałem prowadzić od początku, bo ten padający śnieg powodował, że ten, kto bieg pierwszy jednak musiał wykonywać większą pracę, atakowałem dopiero przed wyjściem na zjazd i to się opłaciło. Miałem dobrze przygotowane narty, więc spokojnie dojeżdżałem do mety – dodał mistrz Polski. – Zawsze odległe miejsce w kwalifikacjach czy komplikacje podczas smarowania nart wprowadzają niepokój. Przyznam, że trochę denerwowaliśmy się z tatą, ale wspólnie to rozszyfrowaliśmy i rywalizacja finałowa wyszła nam bardzo dobrze – podsumował reprezentant UKS Rawa Siedlce.

Wicemistrzem Polski w sprincie technika klasyczną został Michał Skowron z KS AZS AWF Katowice, a brąz wywalczył Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka.

W ramach mistrzostw Polski seniorów rozegrane zostały także zawody FIS oraz młodzieżowe mistrzostwa Polski. Oto laureatki i laureaci tych zawodów.