START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Rowery
Tutaj rodzą się gwiazdy
 dodano: 31 Marca 2023    (źródło: UMWM)

 W Warszawie oficjalnie zaprezentowano 40. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka. Kolarskie zmagania rozpoczną się 28 kwietnia w Budapeszcie, by potem przemierzyć drogi Słowacji i Polski, zachowując pamięć o miastach, szczególnie zasłużonych na kurierskim szlaku II wojny światowej. Partnerem wydarzenia jest Małopolska.


 Karpacki Wyścig Kurierów (KWK) powstał dla kolarzy do lat 23, w Polsce popularnie nazywanych orlikami. KWK po raz pierwszy zorganizowano w 1975 roku, w Tarnowie, na cześć bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Po reaktywacji wyścig ma swoje stałe miejsce w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i jest wyjątkowym wydarzeniem z uwagi na swoją geograficzną przestrzeń, historyczne znaczenie oraz legendarne nazwiska kolarzy, którzy go wygrywali.
 
Triumfatorzy z Tour de France
 
Słoweniec Tadej Pogačar, pierwszy zawodnik U-21 KWK w 2017 roku, dwukrotny zwyciężał w Tour de France w latach 2020-21. Rafał Majka, najlepszy „góral” Tour de France i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), wygrał klasyfikację górską KWK w 2010 roku. Lech Piasecki, amatorski mistrz świata (1985) i zawodowy mistrz świata na torze (1986), był drugi w KWK w 1979 roku. Ondrej Glazja, mistrz świata w przełajach, triumfował w KWK w latach1983-84. – To dlatego nasze hasło „tutaj rodzą się gwiazdy!”, nie jest na wyrost – przekonuje Tomasz Wójcik, dyrektor wyścigu i jedna z dwóch osób, obok Marka Kosickiego, prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego, które doprowadziły do reaktywacji wyścigu w 2009 roku.
 
Jesteśmy partnerem imprezy sportowej, nieodłącznie związanej z Małopolską, promującej ją i pokazującej piękno naszego regionu. Cieszę się bardzo, bo organizatorzy udowadniają, jak wiele łączy nas z państwami Grupy Wyszehradzkiej w warstwie historycznej i w obecnej wspólnocie Europy. Karpacki Wyścig Kurierów oprócz emocjonującej rywalizacji sportowej, przełamuje uprzedzenia, odwołuje się do wszystkiego, co wspólnotowe, pokojowe i dające nadzieję na lepszą przyszłość
 
- podkreśla marszałek Witold Kozłowski.
 
Dla najzdolniejszych młodzieżowców
 
Przez 39 edycji KWK przemierzył kilkadziesiąt miast etapowych, gromadząc setki uczestników, rywalizujących na trasach liczonych w tysiące kilometrów. W latach 1975–1987 wyścig był rozgrywany niemal zawsze na linii Tarnów – Poprad lub Poprad – Tarnów. Często gościł w takich kurierskich miastach jak Ciężkowice, Stary i Nowy Sącz, czy Piwniczna Zdrój. Po słowackiej stronie, wiele finałów kończono w Wysokich Tatrach. W 2014 roku, po 23 latach przerwy, dołożono kolejny, węgierski etap wyścigu i karpaccy kurierzy wystartowali z leżącego blisko Balatonu, prastarego Veszprém.
 
Carpathian Couriers Race (bo taka jest jego oficjalna nazwa) stał się europejskim poligonem doświadczalnym dla kolarskiej młodzieży. - Obok Giro d’Italia Baby i Tour de l'Avenir, Karpacki Wyścig Kurierów jest najważniejszym wyścigiem do lat 23 w Europie, a może i nawet na świecie – zastanawia się dyrektor Wójcik.
 
W 2016 roku klasyfikację generalną wygrał Hamish Schreurs, Nowozelandczyk, a głównym sponsorem jego drużyny była firma z Republiki Południowej Afryki. Od 2019 roku, w ramach stałej współpracy z Instytutem Współpracy Polsko–Węgierskiej im. Wacława Felczaka, wyścig poświęcony jest pamięci nieustraszonego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego oraz wybitnego historyka i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
Dwa pandemiczne lata 2021–22 wyścig przetrwał w dobrej formie, choć rozgrywany w awaryjnych terminach i na skróconych trasach. W 2021 roku w ramach partnerskiej współpracy i poszanowania tradycji, zmagania zakończyły się pod zamkiem w Niedzicy. Pod historycznie węgierskim zamkiem, spoglądającym na bliską, słowacką granicę, obecnie leżącą w Polsce. 39. edycja KWK (2022) wystartowała z przemysłowej dzielnicy Csepel w Budapeszcie, która szczególnie zaznaczyła się w historii naszego kraju w wojnie polsko–sowieckiej 1920 roku.
 
***
 
W Myślenicach uroczyście podsumowano sezon kolarski 2022. Najlepszym klubem Małopolski w kolarstwie szosowym okazał się WLKS Krakus, w kolarstwie górskim MTB Luboń Skomielna Biała, w trialu rowerowym MKS Trial Ochotnica, w kolarstwie zjazdowym Gravity Revolt ze Słopnic, a w BMX i pumptracku Aquila Wadowice.
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    470 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2023