MŚJ w Planicy: Zwycięstwo Austriaków, Polacy z brązem!
 dodano: 10 Lutego 2024    (źródło: skijumping.pl)

Reprezentacja Austrii pewnie zwyciężyła w konkursie drużynowym mężczyzn na mistrzostwach świata juniorów w Planicy (HS102). Srebrny medal wywalczyli Niemcy, zaś brąz zdobyli Polacy w składzie: Łukasz Łukaszczyk, Marcin Wróbel, Klemens Joniak i Tymoteusz Amilkiewicz.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowali się Austriacy. Simon Steinberger (95 m), Fabian Held (93,5 m), Johannes Poelz (96,5 m) i Stephan Embacher (93 m) prowadzili z przewagą 1,7 punktu.

Na drugiej pozycji plasowali się Niemcy. Ben Bayer (93,5 m), Alex Reiter (95,5 m), Jannik Faisst (96 m) i Adrian Tittel (97,5 m) wyprzedzali kolejny zespół o 25,6 punktu.

Polacy na półmetku zajmowali trzecie miejsce. Łukasz Łukaszczyk (92 m), Marcin Wróbel (90,5 m), Klemens Joniak (92,5 m) i Tymoteusz Amilkiewicz (94,5 m) mieli 2,3 punkty przewagi nad czwartymi Słoweńcami.

Piąte miejsce zajmowała Szwajcaria, szósta była Norwegia, siódme Stany Zjednoczone, a ósma Finlandia.

Na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyły ekipy Kazachstanu, Francji, Japonii, Czech i Rumunii.

Pierwszą rundę zawodów przeprowadzono z 13. (gr. 1 i 4) i 14. (gr. 2 i 3) belki startowej.

W finale Austriacy nie pozwolili już sobie odebrać zwycięstwa. Simon Steinberger (95 m), Fabian Held (95 m), Johannes Poelz (98,5 m) i Stephan Embacher (98 m) zostali drużynowymi mistrzami świata z przewagą 10,7 punktu.

Drugą pozycję i srebrne medale utrzymali Niemcy. Ben Bayer (93,5 m), Alex Reiter (94 m), Jannik Faisst (97 m) oraz Adrian Tittel (98,5 m) ostatecznie uzyskali przewagę 50,3 punktu nad kolejnym zespołem.

Walkę o brązowy medal wygrali reprezentanci Polski. Łukasz Łukaszczyk (93 m), Marcin Wróbel (94 m), Klemens Joniak (93 m) i Tymoteusz Amilkiewicz (93,5 m) okazali się lepsi o 8,9 punktu od czwartych Słoweńców.

Na piątej pozycji zawody ukończyli Szwajcarzy. Szóste miejsce zajęli Amerykanie, którzy rzutem na taśmę wyprzedzili siódmych Norwegów. Ósma lokata przypadła Finom.

Rundę finałową przeprowadzono w całości z 14. platformy.

Początkowo po zakończeniu zawodów nastąpiło małe zamieszanie wokół wyników konkursu. W serii finałowej organizatorzy policzyli bowiem wynik Tymoteusza Amilkiewicza Enejowi Faleticowi i odwrotnie. Pomyłka jury, która została skorygowana, nie miała jednak wpływu na kolejność końcowych miejsc reprezentacji.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepszy okazał się Adrian Tittel (97,5 m i 98,5 m) przed Tate Frantzem (97,5 m i 98 m) i Erikiem Belshawem (93,5 m i 98 m). Dziewiąty był Tymoteusz Amilkiewicz, osiemnasty Łukasz Łukaszczyk, dwudziesty Marcin Wróbel, zaś dwudziesty pierwszy Klemens Joniak.

Polacy wywalczyli dziś dziewiąty drużynowy medal w skokach narciarskich w historii swoich startów na MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Wcześniej Biało-Czerwoni raz sięgnęli po złoto (Val di Fiemme 2014), pięciokrotnie po srebro (Stryn 2004, Rovaniemi 2005, Erzurum 2012, Liberec 2013 i Whistler 2023) oraz dwukrotnie po brąz (Zakopane 2008 i Szczyrbskie Jezioro 2009).

W niedzielę zakończenie mistrzostw w Planicy. Tego dnia rozegrany zostanie konkurs drużyn mieszanych z udziałem 15 zespołów. Polacy wystąpią w składzie: Wiktoria Przybyła, Łukasz Łukaszczyk, Pola Bełtowska i Tymoteusz Amilkiewicz. Początek zawodów o 15:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.