Zakończyły się Otwarte Mistrzostwa Europy SUDS 2025 rozgrywane w Pradze w dniach 30.6-5.7.2025 r. W zawodach organizowanych przez Związek Sportowy Zawodników z Zespołem Downa (Sport Union for Athletes with Down Syndrome) uczestniczyła ponad setka najlepszych lekkoatletów z 10 krajów: Bułgaria, Chorwacja, Irlandia, Czechy, Portugalia, Turcja Wlk.Brytania, Południowa Afryka, Meksyk oraz 10 sportowców z Polski. Zawodnicy startowali w kategoriach "T21" i "Mosaic" kobiet i mężczyzn. Rewelacyjnie wystąpili Polacy, zajmując drużynowo 2 miejsce za Czechami.
5-osobowa Reprezentacja Polski i Małopolski z Fundacji HANDICAP Zakopane, wspierana przez Partnera przygotowań i startów w lekkoatletycznych ME SUDS 2025 - Województwo Małopolskie, powiększyła kolekcję polskich medali europejskich imprez o 7 medali, w tym 4 złote 1 srebrny i 2 brązowe.
Na szyjach naszych sportowców z Małopolski zawisło 13 medaIi Mistrzostw Europy SUDS 2025 :
5 medali - Antoni WIERCIOCH (złoto: oszczep, 4x200m mix, 4x100m, 4x400m, brąz trójbój)
3 medale - Jan WOLCZKO (złoto:4x100m,4x400m, brąz 800m)
2 medale - Klemens ZIĘBA (złoto: 4x100m, 4x400m)
2 medale - Anna SZEWCZYK (złoto 4x200MIX, srebro 4x400m)
1 medal - Patrycja STRAMA (srebro 4x400m)
"13 medali wywalczyli małopolscy zawodnicy na Mistrzostwach Europy SUDS - Sportowców z Zespołem Downa w lekkoatletyce. To kolejne, wyjątkowe sukcesy. Dodamy jeszcze ustanowione przez nich dwa nowe Rekordy Europy (w oszczepie i sztafecie 4x200 mix) oraz 9 rekordów życiowych - to pokazuje klasę naszych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Tylko oni, jako jedyni na świecie, zdobywają medale w dyscyplinach zimowych i letnich. Medaliści narciarskich Mistrzostw Świata VIRTUS z kwietnia 2025, mieli krótki czas przygotowań do lekkoatletyki, a mimo to, już w lipcu w Mistrzostwach Europy SUDS 2025 wspięli się na wyżyny swoich możliwości. To efekty jakościowej pracy trenerów Fundacji HANDICAP Zakopane oraz determinacji rodzin naszych zawodników z niepełnosprawnością.
Od 2019 roku polscy sportowcy stanowią europejską czołówkę sportowców w narciarstwie i lekkoatletyce. I tylko szkoda, że pomimo licznych medali zdobywanych na europejskich i światowych imprezach mistrzowskich (od 2019 roku to już 117 medali sportowców zakopiańskiego HANDICAPu), wciąż nie są traktowani równorzędnie ze sportowcami wyczynowymi i wciąż brakuje systemowego wsparcia ich startów w zawodach międzynarodowych ze strony Ministerstwa Sportu. I tu miejsce na bardzo ważne podziękowania, przede wszystkim dla Województwa Małopolskiego, które jako Partner pomaga w przygotowaniach i startach naszych zawodników, a także dla naszych regionalnych Partnerów - Miasto Zakopane, Gmina Kościelisko i ZEW Niedzica"- podsumowała medalowe starty podopiecznych Fundacji HANDICAP Zakopane prezes Małgorzata Tlałka-Długosz