Już w dniach 12–14 czerwca 2026 roku, Zakopane stanie się areną międzynarodowych zmagań najwyższej światowej rangi. Przed nami kolejna odsłona *Tatra Fest 2026* – tym razem z mocnym akcentem na widowiskowe „bieganie w pionie”, czyli europejską elitę wspinaczki na czas.
Ta dyscyplina przeżywa w Polsce gigantyczny boom po sukcesach w Paryżu oraz majowym, złotym triumfie Aleksandry Kałuckiej w Pucharze Świata w Chinach (z nowym rekordem życiowym 6,09 s).
*Dlaczego warto śledzić tegoroczną edycję?*
-
*Gwiazdy Światowego Formatu:* Pod Giewontem wystartuje rekordowa liczba *176 zawodników z całej Europy*, w tym *Marcin Dzieński* (mistrz świata i Europy), *Anna Brożek* (wicemistrzyni świata) oraz *Yaroslav Tkach* – olimpijczyk z Paryża i jeden z najszybszych ludzi na globie.
-
*Wspinaczkowa Ranga Europejska:* Na Placu Niepodległości, na specjalnej 15-metrowej ścianie, rozegrane zostaną oficjalne *Mistrzostwa Europy Juniorów* oraz *Puchar Europy Seniorów*.
-
*Mistrzostwa Polski Long Trail:* Równolegle na kultowej, 68-kilometrowej trasie o przewyższeniu 5000 m w ekstremalną walkę o medale ruszy absolutna czołówka polskich biegaczy górskich.
-
*Misja Społeczna:* Podczas całego festiwalu nagłaśniamy i promujemy budowę „Domu Marzeń” dla podopiecznych PSONI Zakopane.