START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Biegi narciarskie
Skinder i Staręga ze złotymi medalami mistrzostw Polski seniorów w sprincie klasykiem
 dodano: 12 Marca 2023    (źródło: A.Karczewska PZN)

 Drugiego dnia mistrzostw Polski seniorów biegacze narciarscy walczyli na Polanie Jakuszyckiej o medale w sprincie techniką klasyczną. Bezkonkurencyjni w biegach finałowych byli Monika Skinder oraz Maciej Staręga, którzy zdobyli kolejne w karierze złote krążki w krajowym czempionacie.


 Warunki panujące w Jakuszycach nie rozpieszczają organizatorów oraz uczestników mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Intensywne opady mokrego śniegu utrudniały nie tylko rywalizację, ale przede wszytskim odpowiednie przygotowanie nart, które przy biegach rozgrywanych techniką klasyczną ma szczególne znaczenie.
 
Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęły się kwalifikacje, w których najlepsze czasy uzyskali Michał Skowron z KS AZS AWF Katowice oraz Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Godzinę później wystartowały zmagania finałowe. 
 
O mistrzowski tytuł w sprincie stylem klasycznym kobiet sięgnęła Monika Skinder, która nieprzerwanie od 2017 roku zdobywa złoto w tej konkurencji. Reprezentantka klubu MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski wywalczyła dzisiaj 14. medal seniorskiego czempionatu i po raz 10. została mistrzynią Polski seniorek. – Bardzo cieszę się, że zdobyłam kolejny złoty medal w sprincie i obroniłam mistrzostwo w tej konkurencji – mówiła z uśmiechem na twarzy mistrzyni Polski. – Trasa został naprawdę bardzo dobrze przygotowana przez organizatorów, ale warunki były dzisiaj ciężkie ze względu na to, że raz sypał śnieg, później przestawał i tak było przez całe zawody, ale moi trenerzy oraz klubowi koledzy spisali się na medal i narty miałam świetnie przygotowane – podkreśliła. – Dzisiaj najtrudniejsze były dla mnie kwalifikacje, ponieważ od początku do końca biegłam na 100%, a w kolejnych startach biegłam raczej taktycznie, żeby oszczędzać siły na finał. W finale na pierwszym odcinku trzymałam się prowadzącej zawodniczki. Siły zostawiłam na finisz i na stadionie wyprzedziłam rywalkę, zdobywając pierwsze miejsce – podsumowała Skinder.
 
Tytuł wicemistrzowski zdobyła Magdalena Kobielusz z KS AZS AWF Katowice, a brązową medalistką została Kamila Idziniak, dla której był to pierwszy w karierze indywidualny krążek seniorskich mistrzostw Polski. 
 
W sprincie mężczyzn żadnych szans rywalom nie dał Maciej Staręga, który w pięknym stylu triumfował na Polanie Jakuszyckiej, chociaż kwalifikacje nie były udane dla zawodnika klubu UKS Rawa Siedlce. Staręga uzyskał w eliminacjach dopiero 16. czas, ale w rywalizacji finałowej nie miał sobie równych, wygrywając bieg ćwierćfinałowy, półfinałowy i finałowy. Reprezentant kadry narodowej zapisał na swoim koncie 36. medal seniorskich mistrzostw i 21. tytuł mistrzowski. – Warunki były trudne i ciężko było dobrać odpowiednie smarowanie, dlatego w kwalifikacjach miałem sporą stratę i zająłem dość odległe miejsce. Wpływ na wynik w eliminacjach miało również to, że cały czas padał śnieg, a ja startowałem z pierwszym numerem i przecierałem te tory. Z każdym kolejnym biegiem było mi już łatwiej, bo wypracowaliśmy odpowiednie smarowanie. Na pewno z tych wspólnych startów najtrudniejszy był bieg finałowy, ale dałem radę i bardzo cieszę się z tego złotego medalu – przyznał Maciej Staręga. – Taktyka w finale była podobna do każdego z tych moich biegów. Nie chciałem prowadzić od początku, bo ten padający śnieg powodował, że ten, kto bieg pierwszy jednak musiał wykonywać większą pracę, atakowałem dopiero przed wyjściem na zjazd i to się opłaciło. Miałem dobrze przygotowane narty, więc spokojnie dojeżdżałem do mety – dodał mistrz Polski. – Zawsze odległe miejsce w kwalifikacjach czy komplikacje podczas smarowania nart wprowadzają niepokój. Przyznam, że trochę denerwowaliśmy się z tatą, ale wspólnie to rozszyfrowaliśmy i rywalizacja finałowa wyszła nam bardzo dobrze – podsumował reprezentant UKS Rawa Siedlce. 
 
Wicemistrzem Polski w sprincie technika klasyczną został Michał Skowron z KS AZS AWF Katowice, a brąz wywalczył Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka. 
 
W ramach mistrzostw Polski seniorów rozegrane zostały także zawody FIS oraz młodzieżowe mistrzostwa Polski. Oto laureatki i laureaci tych zawodów.
 
Podium kobiet w zawodach FIS w sprincie klasykiem
 
Monika Skinder – Polska
Katerina Duskova – Czechy
Magdalena Kobielusz – Polska
Podium mężczyzn w zawodach FIS w sprincie klasykiem
 
Maciej Staręga – Polska
Jiri Tuz – Czechy 
Michał Skowron – Polska 
Medalistki młodzieżowych mistrzostw Polski w sprincie klasykiem
 
Monika Skinder – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski
Magdalena Kobielusz – KS AZS AWF Katowice
Karolina Kukuczka – MKS Istebna 
Medaliści młodzieżowych mistrzostw Polski w sprincie klasykiem
 
Robert Bugara – UKS Regle Kościelisko
Piotr Sobiczewski – UKS Rawa Siedlce
Sebastian Bryja – UKS Regle Kościelisko 
Trzeciego dnia mistrzostw Polski w Jakuszycach zaplanowano biegi na dystansach techniką dowolną. O godzinie 09:00 na Polanie Jakuszyckiej bieg na 20 km łyżwą rozpoczną mężczyźni, natomiast godzinę później na 15 km wystartują kobiety. 
 
Głównym Partnerem PZN i Strategicznym Partnerem Polskiego Narciarstwa Biegowego jest Grupa Azoty. 
 
Źródło: Anna Karczewska / PZN
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    679 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024