8 dzień olimpijskich zmagań w Turynie.
 dodano: 19 Lutego 2006

W 8 dniu Igrzysk Olimpijskich zobaczyliśmy 12 naszych reprezentantów
Bardzo dobrze  spisał się Konrad Niedźwiedzki - w łyżwiarskim biegu na 1000m zajął 13 miejsce.
Daje to duże nadzieje na dobry start na jego koronnym dystansie - 1500m.
Maciej Ustynowicz
, podobnie jak w biegu na 500m
przewrócił się i został zdyskwalifikowany.

Naszym biatholnistkom  dziś przeszkodziła pogoda.
W gęsto padającym śniegu Magdalena Gwizdoń najlepsza z Polek w biathlonowym biegu pościgowym na 10 km.uplasowała się na 21 pozycji.
Krystyna Pałka była 37, a Magdalena Nykiel została zdublowana i musiała zejść z trasy.
Pogoda poprawiła się na bieg pościgowy meżczyzn. Wcześniejsze opady śniegu spowodowały  trudności na drogach i nasi biathloniści na zawody dotarli niemal w ostatniej chwili.
 Tomasz Sikora zajął dopiero 18 miejsce  oddając 4 niecelne strzały a Wiesław Ziemianin zajął dopiero 30 pozycję
W niedzielę Sikora będzie miał wolne, w poniedziałek będzie trenował, a we wtorek wystartuje w sztafecie. Potem prawdopodobnie znowu zafunduje sobie dzień odpoczynku, a w kolejnych dniach będzie miał treningi. Pożegnanie najlepszego polskiego biathlonisty z igrzyskami nastąpi 25 lutego.

Zła pogoda była przyczyną kilkakrotnego przekładania startu super gigantu mężczyzn.
 Nasz reprezentant Michał Kałwa zajął dopiero 45 miejsce mając 5,6 s straty do złotego medalisty Norwega Kjetil Andre Aamodta.
Polski zawodnik w short tracku, Dariusz Kulesza, odpadł w ćwierćfinale biegu na 1000 m.
19-letni Kulesza, wicemistrz świata juniorów, miał bardzo trudne zadanie. Jego ćwierćfinałowymi przeciwnikami byli medaliści mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich: Koreańczyk Hyun-Soo Ahn i Amerykanin Apolo Anton Ohno. Bieg ćwierćfinałowy z udziałem Polaka zakończył się zwycięstwem Ahna, przed Ohno - obaj awansowali do 1/2 finału. Trzecie miejsce zajął Niemiec Sebastian Praus, zaś Kulesza - z dużą stratą - zajął czwarte miejsce.
Polski zawodnik będzie jeszcze uczestniczyć  w biegu na 500 m, którego eliminacje rozegrane zostaną 22 lutego.

Z kolei podczas konkursu na skoczni HS 140  w Pragelato o złotym medalu olimpijskim  zadecydowała  różnica zaledwie 0,1 punktu.
Zawody zakończyły się podwójnym zwycięstwem Austriaków.
Najlepszy okazał się Thomas Morgenstern, który złoty medal zapewnił sobie znakomitym drugim skokiem na odległość 140 metrów i była to najlepsza próba w całym konkursie. W pierwsze serii Austriak uzyskał 133 metrów. Morgenstern zgromadził 276,9 pkt. i o zaledwie 0,1 pkt. wyprzedził, prowadzącego po pierwszej serii Andreasa Koflera - 276,8 pkt. (134 i 139, 5m).
Trzecie miejsce z notą 250,7 pkt. zajął Lars Bystoel, mistrz olimpijski z Turynu na średniej skoczni. Norweg na dużym obiekcie uzyskał 127,5 m i 131,5 m.
Nie udały się te zawody Adamowi Małyszowi, broniącemu tytułu wicemistrza olimpijskiego Salt Lake City;. nasz najlepszy skoczek zajął  14. miejsce z  notą 222,7 pkt. (123 i 123,5 m).
Z kolei Kamil Stoch za skoki na odległość 116,5 m i 121 m otzrymał łączną notęą 200 pkt. i  zajął 26. miejsce.
Na 38. pozycji ukończył  konkurs  Robert Mateja - 84,8 pkt. (111 m).
19 lutego  na arenach olimpijskich spośród polskich reprezentantów starować będą tylko łyżwiarze .
 Ogodz 17'00  rozpoczną się zawody w łyżwiarstwie szybkim -bieg na dystansie 1000 m  kobiet.
Bierze w nim udział Katarzyna Wójcicka, a o 18'00  rozpocznie się rywalizacja par tanecznych . w tancu oruginalnym.
. W tej konkurencji zobaczymy Aleksandrę Kauc i Michała Zycha.