Ligi Amatorów
  V Liga i Liga Okręgowa

Podhalańska I liga juniorów starszych. Rozgrywki czy farsa
 dodano: 21 Października 2008    (źródło: tekst Z. Karaś , fot H. Kardaś)

Rozgrywki podhalańskiej I ligi juniorów powoli zamieniają się w farsę. Już nie chodzi o wyniki zresztą kuriozalne, ale o zachowanie się młodych piłkarzy, czy ich opiekunów.
 W galerii fotoreportaż z towarzyskiego meczu KS Zakopane - Wiatr Ludźmierz Fot H. Kardaś

Jeżeli drużyna mająca szanse na czołowe miejsce w lidze (Wiatr Ludźmierz) przyjeżdża na mecz bez aktualnych badań lekarskich to świadczy o wielkim bałaganie w klubie. Szkoda „czasu i atłasu” na takie rozgrywki. Jeżeli młodzi ludzie zamiast grać w piłkę zamieniają się w recenzentów sędziów a robią to w sposób chamski i skandaliczny to nie jest już sport, przyjemne i pożyteczne hobby, ale deformacja charakterów, wypaczenie wychowawczych walorów gry w piłkę nożną. Coś z tym trzeba zrobić.
****
Turbacz Mszana Dolna - Biali Biały Dunajec 5-0 (1-0)
Bramki:  Skolarus 25 karny, Polak 48, Jamróz 56, 65, Żak 75.
Sędziował: Mariusz Mroczek z Zakopanego.
Turbacz: Wacławik (70 M. Grzesiak) – Antosz, Nawieśniak, Szura, Sewioło (46 Farganus), Litera (75 Kunecki), Skolarus (46 Polak), Aleksandrowicz (46 Żak), Jamróz, Koral, Nowak (55 P. Grzesiak).
Biali: Bużek – Smajdor, Skupień, P. Cachro, Ł. Cachro, Galica, Szczepaniak, Dżoku, Rzepka (66 Janik), Bafia, Bobak.

Z dwu juniorskich drużyn udało się trenerowi Białych skompletować jeden zespół, który zagrał w juniorach starszych, ale też bez sukcesu. Gdyby młodzi piłkarze Turbacza wykorzystali tylko połowę stworzonych przez siebie sytuacji wynik do przerwy już powinien być taki jak w całym meczu. Tymczasem dopiero po faulu w polu karnym P. Cachry na Jamrozie gola dla gospodarzy z „jedenastki” zdobył Skolarus. W przerwie trener Turbacza Grzegorz Szynalik zdjął z boiska trzech graczy występujących także w zespole seniorów i gra natychmiast nabrała rumieńców. Już na początku drugiej części meczu Polak podwyższył na 2-0 a w kolejnych minutach padły następne bramki. Przy stanie 5-0 gospodarze nieco pofolgowali gościom i więcej bramek w tym meczu już nie było.
****

Lubań Maniowy - LKS Szafalary 2-1 (1-1) mecz przerwany w 70 minucie na skutek zdekompletowania drużyny LKS Szaflary.
Bramki:
Zatłokiewicz 36, 52 – Kurańda 40.
 Sędziował: Krzysztof Handzel z Raby Wyżnej. Żółte kartki: Żyła – Handzel, Walkosz, Strama, Kurańda. Czerwone kartki: Handzel 32 za drugą żółtą, Święch, Walkosz 68 za nieustanne krytykowanie orzeczeń sędziego, Furczoń, Strama 69 za wybitnie niesportowe zachowanie.
Lubań: Bańka – Zawada, Żyła, Kobylarczyk, Hołyst, Sikora, Gorlicki, Firek, Zatłokiewicz, Sral.
Szaflary: Cisoń – Święch, Szulc, Handzel, Strama, Kurańda, Jarząbek, Furczoń, Walkosz, Pawlikowski, Wąsik.

Gospodarze przystąpili do meczu w dziesiątkę, ale to oni wytrwali do końcowego gwizdka sędziego. A ten nastąpił w 70 minucie, gdy po serii czerwonych kartek drużyna z Szaflar została zdekompletowana. Sędzia Krzysztof Handzel tolerował niesportowe zachowanie się zawodników Szaflar, ale w końcu musiał zareagować na chamstwo i dziwaczne protesty. Zdejmowanie górnej i dolnej części stroju sportowego w trakcie meczu na boisku jest regulaminowo zabronione i karane czerwonymi kartkami. Takie gesty miały miejsce w wykonaniu „piłkarzy” z Szaflar i spotkały się z prawidłową reakcją arbitra.
****

Sokolica Krościenko - Joradan Jordanów 0-6 (0-3)
Bramki: Czubin 1, 65, B. Kawula 2, Motor 3, Firek 46, samobójcza 85.
Sędziował: Piotr Bukowski z Zakopanego.
Sokolica: Zachwieja – Adamczyk, A. Bobak, Tkaczyk, Morawczyński, Babiak, Czubiak, Jurkiewicz, Czerwiec, P. Chrobak, Brzegowski.
Jordan: Kramarz – B. Kawula, Traczyk (20 Filipek), Motor (80 S. Wróbel), Ferek, Tyrpa, K. Pietrzak, Rączka, Czubin, Firek, E. Wróbel.

Trzy minuty i trzy bramki tak wyglądał początek tego spotkania. Prowadzenie 3-0 przez juniorów Jordana w zasadzie przesądzało o ich zwycięstwie całym meczu. Gospodarze, gdy tylko rozpoczęli grę od środka natychmiast tracili bramkę. Taki obrót sprawy mógłby załamać najbardziej odpornych zawodników a co dopiero młodych piłkarzy. Na zakończenie tego beznadziejnego w wykonaniu gospodarzy spotkania juniorzy Sokolicy sami wbili sobie piłkę do własnej bramki.

Orkan Raba Wyżna - Przełęcz Łopuszna 1-1 (0-0)
Bramki: Siwek 66 karny – Hołyst 90.
Sędziował: Mateusz Gacek z Naprawy. Żółta kartka: Klamerus.
Orkan: P. Chorąży - Radoła, Rycerz, Woźniak, Antolak (75 Pustułka), Chrobak, Siwek, Wierzba, Prokop, Lenart, Szlachtowski (46 Filipek).
Przełęcz: Maciasz – Kamoń, Michał Buła, A. Chmielak, Chowaniec, Hołyst, Klamerus, Mateusz Buła, Kasprzak, Gil, D. Chmielak.

Było to niezłe wyrównane spotkanie zakończone sprawiedliwym podziałem punktów. Prowadzenie gospodarze zdobyli z rzutu karnego podyktowanego za zagranie piłki ręką w polu karnym. Nie udało się juniorom Orkana utrzymać tego korzystnego rezultatu do końca meczu, bowiem w 90 minucie goście zdobyli wyrównującą bramkę. Uczynił to Hołyst, którego strzał zza pola karnego najpierw otarł się od jednego z obrońców, po czym piłka odbijając się od wewnętrznej strony słupka wpadła do siatki.
****

Szarotka Nowy Targ - Poroniec Poronin  0-11 (0-6)
Bramki: M. Grela 2, 4, 55, Łukaszczyk 8, 16, 39, Denić 36, 75, 79, Kliś 58, 80.
Sędziował: Bogusław Babicz z Załucznego. Żółte kartki: Twardosz, Szal – Łukaszczyk, Stachoń. Czerwone kartki: Twardosz 86 za drugą żółtą, Staszel 89 za próbę uderzenia przeciwnika.
Szarotka: Piwowarski – Tomalak, Bierówka, Wójciak, Szal (60 Podkanowicz), Staszel, Sulka, Romanowski, Żądło (46 Twardosz), Targosz, Czubernat (46 Luberda).
Poroniec: Stachoń – Cudzich, Kliś, J. Stasik, Gutt, Pawlikowski, Rzadkosz, Denić, Grela, Chrobak, Łukaszczyk.
To była istna rzeź niewiniątek. Wprawdzie juniorzy Porońca są wiceliderami, ale jakiegoś olśniewającego futbolu nie prezentują. Co zatem można powiedzieć o ich rywalach skoro na swoim boisku przegrywają do zera w dwucyfrowych rozmiarach?
****

KS Zakopane - Wiatr Ludźmierz mecz się nie odbył drużyna Wiatru nie miała aktualnych badań lekarskich.