Mistrzostwa Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Szybkim Zakończone.
 dodano: 22 Lutego 2009

Biegami drużynowymi zakończyły się  Mistrzostwa Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim. Na tle 22 ekip Polacy wypadli nie najgorzej - Katarzyna Woźniak  w wieloboju wywalczyła brązowy medal. Polska w klasyfikacji narodów zajęła 11 miejsce. Najważniejsze że nasi młodzi panczeniści mieli okazje zmierzyć się z światową czołowką swoich rówieśników na własnym nowym torze w pięknej scenerii w  Zakopanem.
 Zapraszamy do obejrzenia galerii z Mistrzostw Swiata Juniorów

Przy tak doborowej obsadzie nie brakło nowych rekordów toru. Na dystansie 500 m  z czasem 39,85 Olga Fatkulina poprawiła rekord Katarzyny Wójcickiej. Kolejny zostal pobity prez Holenderkę Roxanne van Hemert  na dystansie 1000 m (1.20,55). Na 3000 m  nowy rekord z czasem 4.21.54 ustanowiła jej koleżanka z reprezentacji Yvonne Nauta. Z kolei w wieloboju  wynik 166.425 postawił Roxanne van Hemert również w gronie rekordzistek toru
 Wśród mężczyzn również nie zabrakło rekordzistów. Mitchell Withmore w pierwszym dniu na dystansie 500 m  czasem 36,44  a na dystasnie 1000 m  Włoch Jan Daldossi  z czasem 1.12,35 pobili rekordy Konrada Niedźwiedzkiego
Na dystansie 1500 m najlepszy okazał się Holender Pim Cazemier , który z czasem 1.52,66 również został  nowym rekordzistą toru
Podobnie na dystansie 3000 m nowy rekord ustanowił Koen Verweij (3,52,73) a na 5000 m nowy najlepszy czas (6.47,54) również należy do  tego samego zawodnika.

----------------------
 Poniżej podsumowanie mistrzostw

Nawet najwięksi pogodowi malkontenci mieli w niedzielę uśmiechy na twarzach... Przy bezwietrznej pogodzie i mocno grzejącym słońcu nikt nawet nie odczuł, że słupki rtęci spadły poniżej 10 stopni Celsjusza. Ostatniego dnia zakopiańskich Mistrzostw Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Szybkim przepięknie położony tor prezentował się jeszcze bardziej okazale.

„W tak pięknych okolicznościach przyrody”, jak mawiał jeden z bohaterów kultowego filmu „Rejs”, panie dokończyły rywalizację na 500 metrów. Niespodzianek nie było – podobnie jak w piątek najlepszy czas (39.85) uzyskała Olga Fatkulina. Po zsumowaniu wyników okazało się, że Rosjanka pokonała drugą w klasyfikacji Jee-Min Ahn z Korei Płd. o ponad 0.6 sekundy. Trzecie miejsce zajęła Japonka Yukana Nishina. Fatkulina wyjeżdża więc z Zakopanego z trzema medalami. Wcześniej, na 1000 i 1500 metrów, stawała na najniższym stopniu podium.
Ostatnią indywidualną konkurencją mistrzostw był wyścig mężczyzn na 1000 metrów. Najlepszymi rekordami życiowymi legitymują się Mitchell Whitmore ze Stanów Zjednoczonych i Richard Maclennan z Kanady, a więc złoty i srebrny medalista z zakopiańskich wyścigów na pół kilometra. Tym razem żadnemu z nich nie udało się jednak zająć miejsca w trójce, co z pewnością można uznać za niespodziankę. Pierwszy złoty medal dla Włoch zdobył Jan Daldossi (1:12.35), który wyprzedził Jonathana Kucka ze Stanów Zjednoczonych i Romana Krecha z Kazachstanu. Cała trójka już wcześniej stawała na podium. Daldossi był trzeci w wyścigu na 1500 metrów, w którym drugą lokatę zajął Krech. Kuck wywalczył brąz na 5 kilometrów i srebro w wieloboju.
Na zakończenie trzydniowych zawodów do walki przystąpiły 3-osobowe drużyny. W rywalizacji pań bardzo blisko awansu do najlepszej czwórki były reprezentantki gospodarzy. Polki, w składzie: Aleksandra Goss, Katarzyna Woźniak i Kinga Woźniak, uzyskały 6. czas eliminacji, ale z czwartą ekipą - Niemkami - przegrały o zaledwie 0.71 sekundy! W finale zmierzyły się drużyny Holandii i Japonii. Zgodnie z przewidywaniami wygrały zawodniczki z kraju tulipanów. Złote medale wywalczyły Roxanne van Hemert (4. tytuł w mistrzostwach!), Yvonne Nauta i Jorieke van der Geest. Srebro dla Japonii, brąz dla Korei Płd.
W męskim finale zmierzyły się drużyny Holandii i Niemiec. Niespodzianki nie było -  pomarańczowi łyżwiarze (choć akurat w Zakopanem jeździli w niebieskich kombinezonach)  potwierdzili absolutną hegemonię w juniorskich panczenach, zdobywając 9(!) tytuł na 12 możliwych. W ostatniej chwili swój jedyny krążek wywalczyli Niemcy, co biorąc pod uwagę ich pozycję w „dorosłym” łyżwiarstwie szybkim jest największą niespodzianką zakopiańskich mistrzostw. W „małym finale” drużynówki brąz zdobyli Amerykanie, pokonując Włochów. Polacy, w składzie Andrzej Gąsienica-Laskowy, Daniel Gwadera, Łukasz Górski, ukończyli rywalizację na 7. miejscu.
W klasyfikacji medalowej bezapelacyjnie zwyciężyli Holendrzy - zdobyli 12 krążków, w tym aż 9 złotych. O „pomarańczowych” supergwiazdach zakopiańskich mistrzostw - Roxanne van Hemert (4 x złoto + 1 brąz) i Koenie Verweiju (3 x złoto + 1 zwycięstwo bez medalu) - z pewnością już niedługo usłyszymy wiele dobrego w gronie seniorów.
Polacy, na tle co najmniej kilkunastu rywali legitymującymi się znacznie lepszymi rekordami życiowymi, wypadli nieźle. Jedyny medal - brąz Katarzyny Woźniak w wieloboju - dał nam w klasyfikacji „Pucharu Narodów” 11. miejsce na 22 startujące reprezentacje.
Międzynarodowy egzamin zdał także co najmniej na czwórkę zakopiański sztucznie lodzony tor - już czwarty taki obiekt w Polsce (po warszawskich Stegnach, Tomaszowie Maz. i Sanoku), oddany do użytku w grudniu 2008.