START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
VIII Zimowe Światowe Igrzyska Polonijne rozpoczęte
 dodano: 7 Marca 2010

 Uroczystą cermonia  zainaugurowali swoje zmagania uczestnicy  VIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych.
 W otwarciu uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kazyński, który  objął patronatem honorowym Igrzyska.

 W galerii fotoreportaż z otwarcia i konferencji prasowej !!!!
 W tej galerii fotoreportaż  Agaty Pacelt z  niedzielnej mszy!!!!
 




 Przed otwarciem Prezydent spotkał się  między innymi z polonijnymi dziennikarzami.
Otwarcie transmitowane przez TVPolonia miało oprawę  ceremoniału olimpijskiego.
 Flagę Polski na maszt wciagnął pierwszy polski medalista Zimowych Igrzsyk Olimpisjki Franciszek Gąsienica Groń,( brąz w kombinacji norweskiej 1956 Cortina d'Ampezzo) a flagę Igrzysk biegaczka  Józefa Pęksa Czerniawska - również uczestniczka tychże Igrzysk( 5 miejsce w sztafetach)
 Z kolei znicz zapalił Mistrz Swiata w biegach z 1978 roku w Lahti Józef Łuszczek.
 Przysięgi złozyli w imienu sędziów Henryk Radźko a w imieniu zawodników Andrzej Krygowski.

  Przed oficjalną formułą otwarcia - zebranych Polonusów powitali: Prezydent Lech Kaczyński,  Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Maciej Płażyński, Senator Andrzej Person  a także dyrektor COS Franciszek Bachleda Księdzularz.
 Raport o gotowości do rozpoczęcia Igrzysk złożył przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Kazimierz Dzielski a otwarcia dokonał burmistrz Janusz Majcher.
 
Podczas otwarcia Prezydent Lech Kaczyński powiedział m.in: "Igrzyska Polonijne to znakomity pomysł, który zrodził się jeszcze w okresie międzywojennym pod patronatem ówczesnego Prezydenta Ignacego Mościckiego. To pomysł, który wolna Polska kontynuowała i, mam nadzieję, kontynuować będzie. Bo współzawodnictwo w sporcie jest wartością samą w sobie, tak jak sport dla wielu z nas jest przedmiotem zainteresowania i samorealizacji. Ale te Igrzyska mają także inne znaczenie- one mają i podkreślają związki Polonii z Krajem - z Polską. To dla mnie jest szczególnie istotne. Nasza historia nie szczędziła nam zakrętów, było tak, że miliony Polaków znalazły się poza Jej granicami nie dlatego, że zmieniali miejsce zamieszkania - to Polska zmieniała swoje miejsce. Było ich miliony - takich, którzy w tych czy innych okolicznościach musieli z Polski wyjechać, są tacy, co nie mogli powrócić po drugiej wojnie światowej. Jest wreszcie coś, co już ja świetnie pamiętam z własnego życia - emigracja lat osiemdziesiątych. Wy wszyscy, Panie i Panowie, tworzycie polską Polonię, Polonię, która powinna pozostawać w związku z krajem i powinna ten związek podkreślać. Nikt nie nakazuje Wam być nielojalnymi obywatelami państw, w których żyjecie, ale nikt też we współczesnym świecie nie może Wam powiedzieć, że nie możecie tu wrócić – tu, do Polski. Szanowni Państwo! My jesteśmy w tej chwili w Zakopanem - zimowej stolicy Polski. Odbywają się tu Igrzyska Polonijne, ale ja mam głębokie przekonanie, że odbędą się tu także inne igrzyska, ale jeszcze wcześniej Mistrzostwa Świata FIS w 2015 roku. Tutaj FIS był trzykrotnie, ale ostatni raz bardzo dawno, bo w 1962 roku, czas więc, żeby to powtórzyć. Głęboko wierzę, że się uda. Trzeba jednak stawiać jeszcze ambitniejsze zadania - olimpiada polsko- słowacka lub polsko- czesko- słowacka w roku 2022 lub 2026, ale ja osobiście jestem za postawieniem sobie celu roku 2022. Minęły już czasy, kiedy Polska była państwem biednym, może nie jest jeszcze państwem bogatym, ale jestem święcie przekonany, że czas na to, aby podejmować wielkie wyzwania. Chciałbym powiedzieć, że Polskę na to stać już dziś, a jeszcze bardziej będzie stać za lat dwanaście. Uważam, że to cel realny, a jest jeszcze jedna sprawa - olimpiada przychodzi, jest wielkim wydarzeniem, koncentruje uwagę całego świata- to dobrze dla sportu i dobrze dla kraju. Olimpiada mija, a to, co zbudowano, po to, żeby była, pozostaje już na wieki. Tego chciałem Zakopanemu, całej południowej Polsce, a także naszym partnerom na Słowacji - bo bez nich biegu zjazdowego nie zorganizujemy - najszczerzej życzyć. Wszystkim sportowcom tych Igrzysk życzę wspaniałej walki, wspaniałego sportowego przeżycia i jak najwięcej sukcesów".
 W imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Polska - inicjatora i współorganizatora Igrzysk Polonijnych, uczestników otwarcia zakopiańskich Igrzysk powitał Marszałek Maciej Płażyński. Powiedział m.in: "Dziękuję bardzo, że przyjęliście nasze i miasta Zakopane zaproszenie. To już ósme spotkanie, spotkanie, które jest rywalizacją sportową, ale głównie spotkaniem Polaków i Polonii z całego świata. Po to właśnie tutaj witamy się i będziemy tutaj przez cały tydzień. Bardzo dziękuje Panu Prezydentowi za obecność, dlatego, że dla nas to jest pokazanie wagi jaką Prezydent RP, jaką polskie władze przywiązują do ruchu polonijnego, do podtrzymywania tożsamości tych siedemnastu milionów Polaków będących poza granicami. Polska, coraz silniejsza Polska, musi pamiętać o Was i musi coraz więcej przykładać wagi do tego, żeby ta polska tożsamość nie rozpłynęła się we współczesnym świecie. To dzisiejsze spotkanie, Wasza obecność, obecność wszystkich Państwa z tak wielu krajów pokazuje, że jesteśmy jedną wielką polską rodziną. Za to Państwu serdecznie dziękuję". Marszałek Płażyński podziękował także wszystkim tym, dzięki którym Igrzyska w Zakopanem mogą się odbyć. Uczestnikom życzył skutecznej rywalizacji, sportowego ducha i wspaniałych przeżyć.
Senator Andrzej Person powiedział m.in: "Drodzy Rodacy z całego świata. W imieniu Marszałka Senatu RP pana Bogdana Borusewicza oraz w imieniu Komisji Spraw Emigracji, którą mam honor i zaszczyt kierować, chciałem Wam wszystkim bardzo podziękować, że tak licznie przybyliście. Niedawno minęło 20 lat Senatu w niepodległej RP i te 20 lat to jest bliski kontakt, patronat i opieka nad Polonią świata. Tak było w okresie międzywojennym, tak jest teraz od 1990 roku kiedy były pierwsze wolne wybory właśnie do Senatu. Wśród tych wielu zadań, które wykonujemy, sport ma miejsce szczególne i wyjątkowe - to on tak bardzo podtrzymuje tożsamość, to on nas tak wszystkich łączy, to Wy wiecie, że tutaj biją Wasze serca i że tu jest Wasza Ojczyzna". Senator Person, podobnie jak Prezydent Lech Kaczyński, mówił o możliwości zorganizowania igrzysk olimpijskich. "Polska dzisiaj jest dużym, silnym i bogatym krajem. Polska ma do tego prawo, żeby zorganizować takie, a może ładniejsze igrzyska niż Vancouver. Tutaj, pod Giewontem, na Słowacji oraz w całej Małopolsce. Myślę, że wszyscy razem możemy zorganizować wspaniały zlot młodzieży sportowej z całego świata. Jesteśmy gotowi i jestem przekonany, że to nam się uda. Jeszcze raz witając Was wszystkich w imieniu własnym, Marszałka i całego Senatu, chce powiedzieć że jesteśmy z Was dumni i myślę że i Wy macie prawo powiedzieć, że jesteście dumni z Polski. Wszystkiego najlepszego".
Dyrektor Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem Franciszek Bachleda-Księdzularz przywitał wszystkich zgromadzonych na wybiegu Wielkiej Krokwi góralska nutą: "Witojcie nom łostomili coście do nos dziś przybyli. Hej pieknie Wos witamy bo Wos radzi mamy, bo Wos radzi mamy". A potem powiedział m.in: "Witam Was serdecznie z moim dyrektorem naczelnym z Warszawy Tadeuszem Wróblewskim. Bijcie mu brawo, bo dzięki niemu zdobywamy pieniądze na to, co budujemy już na te mistrzostwa i na tę olimpiadę - nasze obiekty sportowe tu, pod Giewontem. Wielkie i serdeczne podziękowania dla wszystkich, posłów, senatorów, ministrów, którzy nam w tym pomagają". "Odnoście tu sukcesy, wygrywajcie medale, a przede wszystkim zabierzcie ze sobą pozdrowienie dla wszystkich"
Następnego dnia, w kościele pw. Świętego Krzyża w Zakopanem, odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Wojciech Polak, duszpasterz polonijny. Podczas mszy, transmitowanej przez TVP Polonia, szczelnie wypełniających kościół uczestników Igrzysk serdecznymi słowami „Bo w Was jest Polska” powitał ksiądz proboszcz Stanisław Szyszka. Zgromadzeni usłyszeli najlepsze życzenia dla siebie i swoich bliskich na cały czas pobytu w Zakopanem, życzenia zdrowej, sportowej rywalizacji i Bożego miłosierdzia. Po Mszy Świętej uczestnicy Igrzysk ustawili się do wspólnego zdjęcia na schodach kościoła.
 
 
 Ponad 730 naszych rodaków z 25 krajów z pięciu kontynentów  wystartuje w 14 konkurencjach.
 
 Po raz pierwszy w historii Polonijnych Igrzysk rozegrane zostaną: hokej, skoki narciarskie i biathlon.
W poniedziałek  o godz 10.00 na torze lodowym wystartują łyżwiarze a o godz 11.00 pod Wielką Krokwią na trasę wyruszą zawodnicy Nordick Walkingu.
 Z kolei turniej hokejowy  w Nowym Targu o godz 15.00 ropocznie mecz Kanada -Rosja.
 WTOREK 09.03.
godz.10.00 Biegi narciarskie K i M (krótki dystans) Trasy Biegowe COS Zakopane
 godz. 10.00 Slalom K i M – Witów-Ski
godz. 15.00 Hokej na lodzie Miejska Hala Lodowa Nowy Targ

Forum polonijne
 

    ŚRODA 10.03.
godz. 10.00 Biathlon K i M Kościelisko Kiry
godz.10.00 Turniej rodzinny- Kościelisko Kiry
 -     Bieg w rakietach śnieżnych ze strzelaniem (konkurencja VIP) Kościelisko Kiry
godz.10.00 Slalom gigant K i M Witów- ski
godz. 15.00 Hokej na lodzie Nowy Targ
Odprawy techniczne do konkurencji (czwartek-sobota) godz18.00
 
   CZWARTEK 11.03.
godz. 10.00 Snowboard i carving K i M Witów-Ski
godz. 10.00 Łyżwiarstwo – wielobój K i M Stadion Lodowy COS
-   godz. 10.00  Biegi narciarskie K i M  (długi dystans)  Trasy Biegowe COS
Hokej na lodzie:
    godz. 15.00 konfrontacja WSCHÓD – ZACHÓD
     godz. 17.00 ZAMKNIĘCIE TURNIEJU
   godz. 18.00 pokazowy mecz (OLIMPIJCZYCY OLD BOYS PODHALE NOWY TARG vs.
     REPREZENTACJA POLONII).
Godziny rozgrywek piątkowych i sobotnich zostaną ogłoszone po odprawie technicznej.
    PIĄTEK 12.03.
-    Saneczkarstwo  (ślizgi treningowe i zawody) K i M
-    Spotkanie z Olimpijczykami

    SOBOTA 13.03.
Slalom olimpijczyków i mistrzów
Skoki narciarskie (trening i konkurs)
Ceremonia zamknięcia Igrzysk zbiórka uczestników godz19,40
 
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    4235



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024