„MOCARNY ZBÓJ” 2010 wyłoniony.
 dodano: 10 Sierpnia 2010    (źródło: Jan Tarasek KS Wiaterni Nowy Targ)
Mocarny Michał Lisieński

W Niedzicy rozegrano zawody w niezwykle trudnej ale coraz bardziej popularnej dyscyplinie sportowej Triathlon MTB.
Pierwsze Mistrzostwa Polski w Triathlonie Górskim miały za zadanie wyłonienie Mistrza Polski w crosstriathlonie (X-terra) –po naszemu „Mocarnego Zbója – Niedzica 2010”. Został nim Michał Lisieński z Siemianowic, który całą trasę pokonał w czasie nieco powyżej 3 godz.

Zawody polegały na przepłynięciu wpław Jeziora Czorsztyn (ok. 1 km w poprzek jeziora – z przystani w Czorsztynie pod Zamkiem do przystani Zamajerz w Niedzicy) poczym zawodnicy wyszli z wody i wsiedli na swoje górskie rowery aby bardzo trudną terenową trasą z licznymi wzniesieniami i stromymi zjazdami pokonać kolejne 30km. Po przejechaniu tej trasy odłożyli rowery i pobiegli kolejne 10km trasą wyznaczoną po trudnych, leśnych i stromych polnych drogach. Na metę przybiegali wyczerpani, podrapani i ubłoceni ale szczęśliwi z ukończenia zawodów. Trasa oprócz trudności terenu obfitowała też w inne „atrakcje”. Do nich zawodnicy zaliczyli dwu lub trzykrotny kontakt z miejscowymi psami pasterskimi strzegącymi pasących się owiec, które na trasie potrafią największych śmiałków zatrzymać do czasu przybycia pasterza stada. Wszystkim którzy zawody ukończyli serdecznie gratulujemy a tym, którym się to nie udało, życzymy powodzenia w następnych zawodach.
Mistrzem Polski w crosstriathlonie Niedzica 2010 i jednocześnie pierwszym Mocarnym Zbójem – został  Michał Lisieński z UKS Wodnik Siemianowice który cała trasę pokonał w trochę ponad 3 godz.
Organizatorem zawodów był Klub Sportowy Wiaterni oraz Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego, Starostwo Nowotarskie, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA, Wójt Gminy Łapsze Niżne, Wójt Gminy Czorsztyn, Nadleśnictwo Krościenko, Fundacja Rozwoju Regionu Jeziora Czorsztyńskiego, „Żegluga i Turystyka“ Anna i Lucyna Wolska S.C., Stowarzyszenie Historyków Sztuki Muzeum Zespół Zamkowy W Niedzicy, Dubiel Glass.  Serdecznie wszystkim dziękujemy w imieniu zawodników którzy już dzisiaj zapowiadają ponowny przyjazd w roku następnym - ale już ze swoimi kolegami.
Pełne wyniki zawodów do pobrania  tutaj w formacie pdf!!!!