START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Sporty samochodowe
Nowe wozy dla Ratowników PZM z Limanowej!
 dodano: 11 Czerwca 2012    (źródło: W. Wojas AMK Limanowa)

Ratownicy Sportowi Polskiego Związku Motorowego 15 czerwca o godz. 11.30 na limanowskim rynku otrzymają nowe samochody ratownictwa sportowego marki Kia. Sprzęt będzie służył do ratowania życia i zdrowia zawodników oraz kibiców podczas najważniejszych imprez sportu motorowego w kraju.
 Grupa Ratowników Polskiego Związku Motorowego w najbliższy piątek otrzyma nowe wozy ratownicze. Na limanowskim rynku Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski oraz Arkadiusz Sąsara Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM w obecności Jana Puchały Starosty Limanowskiego, Władysława Biedy Burmistrza Miasta Limanowa oraz Władysława Pazdana Wójta Gminy Limanowa przekaże uroczyście  na ręce Jerzego Budacza Prezesa Auto Moto Klubu Limanowa nowoczesne wozy ratownicze dla limanowskich Ratowników Sportowych PZM.
 
Dwa pojazdy KIA Ceed będą służyły w limanowskim Auto Moto Klubie.
To jedyna formacja ratownictwa specjalistycznego, której zadaniem jest niesienie pomocy podczas imprez sportu motorowego.
Na wyposażeniu nowoczesnych pojazdów ratowniczych znajduje się m.in. : nożyce hydrauliczne marki LUCAS, rozpieracz hydrauliczny marki LUCAS + łańcuchy, 2 duże gaśnice (6kg), 4 małe gaśnice (2kg), 2 walizki "pierwszej pomocy", noż do pasów, 2x kołnież ortopedyczny, podbieraki, inopur, itp.
 
Zespół pojazdu stanowi dwóch wyszkolonych i doświadczonych ratowników PZM.
Obecnie w limanowskim Auto Moto Klubie pojawią się dwa nowe pojazdy marki KIA oraz nadal służyły będą ratownikom dwa Fiaty Palio, które w ostatnim czasie przeszły gruntowny remont oraz zostały doposażone w dodatkowy sprzęt ratowniczy.
Limanowska grupa ratownicza ma swoją bogatą historię a Auto Moto Klub Limanowa stał się pionierem w dziedzinie rozwoju ratownictwa sportowego na terenie Polski.
Historyczne znaczenie miało powołanie w ramach Klubu AMK Zespołu Szybkiego Ratownictwa Sportowego. Z sekcji przekształciła się w zawodowo działającą grupę w 1983 roku. Taki zespół był wówczas jedyny w Polsce, a i teraz ma niewielu naśladowców. Miejscowa Kolumna Transportu Sanitarnego przekazała Klubowi Fiata 125 kombi. Członkowie własnymi siłami przystosowali samochód do funkcji ratowniczej oraz postarali się o potrzebny sprzęt techniczny. Posiadali urządzenia do cięcia blach i rozpierania karoserii. Wówczas tylko straż pożarna na szczeblu wojewódzkim posiadała taki sprzęt!
 Nic też dziwnego, że zespół ratowniczy, współdziałający od początku ściśle z policją i pogotowiem ratunkowym, wzywany był do wypadków drogowych, w których trzeba było ciąć karoserię samochodu, by wydobyć ofiarę.
 
Dotychczas Auto Moto Klub w Limanowej zajmuje się administracją 4 wozów ratowniczych Polskiego Związku Motorowego, które wraz z załogą (w każdym aucie po 2 ratowników PZM) obsługuje większość rajdów i wyścigów samochodowych na terenie Polski.
O ratownictwie PZM:
 
RATOWNICTWO PZM
Od ponad 30 lat PZM zajmuje się problematyką ratownictwa drogowego. W tym okresie specjalistyczne przeszkolenie w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej przeszło ponad 5 tyś. kierowców. Aktualnie w PZM działa ok. 1800 ratowników drogowych. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej przez instruktorów i ratowników drogowych umożliwia funkcjonowanie Centrum Szkolenia Ratowników Drogowych w Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie oraz w Poznaniu Ośrodka Ratownictwa Drogowego PZM. Organizowane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Prowadzone są również w Zarządach Okręgowych PZM szkolenia w zakresie podstawowym.

 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    6750 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024