Mistrzostwa Polski XCM w Dąbrowie Górniczej
 dodano: 16 Września 2012    (źródło: Lang Team)

W niezwykle sportowym mieście, jakim jest Dąbrowa Górnicza odbyły się Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB organizowane przez Czesława Langa i jego firmę Lang Team.

Bejm i Cierluk najszybsi na Mini
 Na dystansie Mini, w którym walczono o tytuł Amatorskiego Mistrza Polski, wystartowało ponad 400 uczestników.

Miłośnicy roweru stanęli licznie na starcie najkrótszego dystansu. nie był on jednak taki krótki, gdyż trzeba było pokonać trasę 40 kilometrów, co jednak w ferworze walki nie sprawiło wszystkim startującym wielu problemów. O sukcesie imprezy niech świadczy fakt, że na starcie Mini stanęło ponad 400 rowerzystów.

Impreza rangi Mistrzostw Polski to zawsze coś wyjątkowego. Triumfatorzy poszczególnych kategorii wiekowych stanęli na podium i założyli koszulkę z orłem na piersi. Walka była pasjonująca i w niektórych przypadkach o wszystkim decydował sprinterski finisz.

Najszybszym zawodnikiem na dystansie Mini był Bartosz Bejm z ekipy Corratec Team, który wygrał finisz z 9-osobowej grupy i zdobył Amatorskie Mistrzostwo Polski w kategorii M2. Jako drugi przyjechał Paweł Pięta z Zabrza również z kategorii M2, a trzeci był Przemysław Mikołajczyk z Reco Honda, który zwyciężył w M4.

- Trasa byłą bardzo szybka. Podjazdów za wielu nie było, były miejsca, gdzie można było się zakopać. Trzeba było też przeskakiwać przez tory, ale te utrudnienia spowodowały tylko tyle, że grupka stopniała do niespełna 10 osób. Na trasie dużo pracowałem, a w końcówce wykorzystałem znajomość trasy, gdyż przejechałem ostatnie metry przed startem. Miałem chwilę grozy, gdyż wypiął mi się pedał na finiszu, ale zdołałem go szybko wpiąć i wygrał o błysk szprychy o czym zadecydował foto-finisz - powiedział na mecie triumfator Bartosz Bejm.

Wśród kobiet jako pierwsza na mecie zameldowała się Karolina Cierluk z kategorii K1. Druga na mecie, ale pierwsza w K2 była Paulina Bielecka. Jako trzecia z kobiet przyjechała Magdalena Faroń, również z kategorii K1 co dało jej srebrny medal.

MP XCM Medio: Piasecki poza zasięgiem rywali

Patryk Piasecki reprezentujący barwy Renault Eco2 okazał się bezkonkurencyjny na dystansie Medio podczas Mistrzostw Polski w Maratonie MTB, które zorganizowane zostały przez Lang Team w Dąbrowie Górniczej.

78 kilometrów mieli do pokonania zawodnicy z dystansu Medio walczący o tytuł Amatorskiego Mistrza Polski w Maratonie MTB. Na starcie stanęło prawie 250 zawodników, którzy walczyli w 10 kategoriach wiekowych. Najlepszemu kolarzowi - Patrykowi Piaseckiemu, pokonanie trasy zajęło 2 godziny 27 minut i 26 sekund.

Piasecki okazał się bezsprzecznie najlepszy, gdyż pokonał o ponad 6 minut swoich rywali. Walkę o drugie miejsce rozegrali pomiędzy sobą czterej zawodnicy. Wygrał ją Tomasz Dygacz z MTB Silesia Rybnik, a za nim przyjechał Łukasz Małaszowski z RKK OPTeam. Wszyscy startowali w kategorii M2.

Agnieszka Sikora reprezentująca Legion Serwis okazała się najlepszą kobietą, pokonując dystans 78 kilometrów w czasie 2 godzin i 49 minut. Druga przyjechała jedna z najlepszych polskich zawodniczek MTB młodego pokolenia Aleksandra Podgórska z ekipy Viking Dream Bike, zdobywając tytuł mistrzyni w kategorii K1, gdyż Agnieszka Sikora wygrała w kategorii K2. Jako trzecia wśród kobiet, linię mety minęła miejscowa zawodniczka Krystyna Chećko z Dąbrowy Górniczej.

MP XCM: Dublet zawodników CCC

Aleksandra Dawidowicz i Dariusz Batek zdobyli złoty medal Mistrzostw Polski w Maratonie MTB, które odbyły się w Dąbrowie Górniczej. Oboje reprezentują barwy polkowickiego klubu CCC. W młodzieżowcach triumfował Piotr Kurczab z KTM Racing Złoty Stok.
Rywalizacja u mężczyzn była niezwykle dynamiczna i miała dramatyczny finisz. Na początku odjechali R. Banach (HP-Sferis), Krzywy (Corratec Team) i Drożdż (JBG-2), którzy mieli na 25 kilometrze 3 minuty przewagi. To jednak nie pozwoliło im na wiele, gdyż za ich plecami ruszyły mocne ataki faworytów. Ostatecznie uformowała się duża grupka, z której odjechali Wojciech Halejak (HP-Sferis), Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice) i Piotr Brzózka (JBG-2). Ten ostatni odpadł jednak na ostatnich kilometrach i walkę o złoto stoczył duet Batek-Halejak.

Z długiego finiszu atakować próbował Halejak. Dojeżdżając do ostrego zakrętu po wewnętrznej wcisnąć próbował się Batek. To spowodował szczepienie się kolarzy i upadek Halejaka. Batek dojechał jako zwycięzca, ale na mecie nawet nie uniósł rąk do góry w geście triumfu.

- To nie jest zwycięstwo w stylu jakim chciałbym wygrać. Niestety doszło do upadku Wojtka. Taka wygrana mnie nie satysfakcjonuje. Co do trasy to muszę przyznać, że było dużo negatywnych komentarzy przed startem, ale to co zobaczyliśmy na miejscu było świetne. Nie brakowało niczego, a o jej trudności niech choćby świadczy fakt, w jakich odstępach na metę przyjeżdżają zawodnicy - powiedział Batek. Po chwili dojechał Halejak z grymasem bólu wymalowanym na twarzy.

Finisz o trzecie miejsce wygrał uczestnik Igrzysk Paraolimpijskich Artur Korc (Algida Centrum Rowerowe Olsztyn), który w Londynie zdobył srebrny medal, prowadząc w tandemie Krzysztofa Kosikowskiego.

U kobiet walka o medal rozstrzygnęła się na ostatnich metrach. W sprinterskim pojedynku najlepsza okazałą się Aleksandra Dawidowicz (CCC Polkowice), pokonując swoją klubową koleżankę Annę Szafraniec i Katarzynę Solus-Miśkowicz (MKS Cyclo Korona Kielce).

W młodzieżowcach wygrał Piotr Kurczab (KTM Racing Team Złoty Stok) przed Bartłomiejem Wawakiem (JBG-2) i Mariuszem Kozakiem (RMF FM Adrenaline).

Na dystansie Grand Fondo, który liczył 108 kilometrów rozegrano w 9 kategoriach Amatorskie Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB, w których udział wzięło blisko 100 uczestników.