Cztery medale polskich panczenistów w drugim dniu Akademickich Mistrzostw Świata.
 dodano: 19 Grudnia 2012

W drugim dniu trwania Akademickich Mistrzostw Świata polscy łyżwiarze wywalczyli cztery medale. Dwa złote w biegu na 1000 m i na 5000 m zdobył Jan Szymański zawodnik LKS Poroniec Poronin, srebro Natalia Czerwonka Cuprum Lubin  a brąz Katarzyna Woźniak WTŁ Stegny Warszawa.
W galerii  fotoreportaż z  drugiego dnia mistrzostw!!!

W biegu na 1000 m mężczyzn  róznicą zaledwie 0,01 s Jan Szymanski wywalczył złoty medal tuż za nim był Norweg Even Johansen a trzecie miejsce wywalczył srebrny medalista z 1500 m Espen Tveit z Nowegii.
 W kolejnym biegu tym razem na 1500 m rywalizowały kobiety. Także na rym dystansie najlepsza okazała się Czeszka Martina Sablikowa, która jechała w parze z naszą brązową medalistką z Vancouver  Katarzyną Woźniak.   "Pierwsze 300 m było w moim wykonaniu bardzo dobre, ale drugie i trzecie okrążenie musiałam ostro walczyć z Kasią. Ona pierwsze  kółko  pojechała bardzo mocno zmuszając mnie do podkręcenia tempa. Dziś warunki były gorsze - mocny śnieg utrudniał jazdę, ale przecież w tym cały urok tego sportu".podkreśliła Martina Sablikowa.

Srebrny medal wywalczyła  kolejna nasza olimpijka Natalia Czerwonka. "Nie był to bieg, do którego się specjalnie  przygotowałam. To był start na tym etapie szkolenia, że tak powiem z marszu, więc cieszę się, że nawiązałam walkę z Martiną. Było nieźle, ponieważ przegrałam sekundę z małym haczykiem, czyli tyle ile zazwyczaj przegrywam z nią np. na zawodach pucharu  świata. Marzę jednak, żeby wreszcie z Martiną wygrać. Szkoda, że nie jechałam z nią dziś w parze, ponieważ myślę, że byłoby znacznie ciekawiej.  Lód był dziś trochę miękki i nie udało się wykręcić lepszego czasu, no i mój rekord toru czyli te trochę ponad 2.01 s nie był zagrożony". Trzecie miejsce i brązowy medal przypadł Katarzynie Woźniak.

W ostatnim  tego dnia biegu na dystansie 5000 m wystartowali panowie. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się ponownie Jan Szymanski , który na tym dystansie był poza zasięgiem rywali. Blisko 6 sek gorszy rezultat uzyskał drugi zawodnik  w tym biegu Martin Bjoertnes z Norwegii, trzecie miejsce zajął kolega z teamu Sablikowej Zdenek Haselberger .
 A tak start w drugim dniu zawodów podsumowal Jan Szymański  "Bardzo dobre starty, zwłaszcza, że medalu na 1000 m się nie spodziewałem. W stawce było bardzo ciasno i wygrałem niewielką różnicą czasu. Rano warunki były dobre, ale później było już ciężko, więc na 5000 właściwie od początku trzeba było walczyć i jechać bez odpuszczania.  Dystanse 5 km i 1,5 są moimi ulubionymi i mam dobre wyniki na PŚ. Teraz przygotowuję się do MP na dystansach ponieważ to będą kwalifikacje do ME . Na marcowe  MŚ na dystansach w Soczi jestem już zakwalifikowany, bo tam był brany pod uwagę ranking czasowy. Pojadę tam na 5 km i 1,5 km i będzie to już taka próba przedolimpijska".

We czwartek panczenistki rywalizować będą na dystansach 1000 i 5000 a panczeniści na 10 000m.