AMŚ pięć medali na zakończenie mistrzostw dla Polski.
 dodano: 21 Grudnia 2012

W ostatnim dniu Akademickich Mistrzostw Świata rozegrane zostały biegi na 500 m oraz biegi druzynowe.
 Polacy zdobyli w tym dniu jeszcze pięć medali powiększając dorobek do 14 w tym sześć złotych, siedem srebrnych i jeden brązowy.
 Dzisiaj złoty medal wywalczył Artur Nogal i  kobieca drużyna, srebro Luiza Złotkowska i męska drużyna.
 W galerii fotoreportaż z ostatniego dnia zawodów i zakończenia Mistrzostw!!!

W ostatnim dniu zawodów, w doskonałych warunkach pogodowych (słońce, temp powietrza i lodu minus 8) rozegrane zostały biegi 2x500 m oraz drużynowe.
 W biegu  2x  500 m  wygrała  Kseniiya Sadouskaya z Białorusi. Pokonałą Luizę Złotkowską zaledwie 0,11 s "Start w sumie przypadkowy, potraktowany jako mocny trening przed wielobojowymi ME, gdzie właśnie pięćsetka liczy się do kwalifikacji. Zdobyłam srebro, do złota było bardzo blisko i gdybym jechała pierwszy bieg z Ksenią to byłoby więcej rywalizacji. To był dopiero  mój drugi start w tym sezonie na tym dystansie. Z udziału tu w tych AMŚ bardzo się cieszę ponieważ przekroczyłam barierę medalową na międzynarodowych imprezach.Do tej pory były brązowe a teraz trzy srebrne więc zrobiłam mały krok do przodu.podsumowlą start zawodniczka LKS Poroniec. Trzecie miejsce na tym dystansie przypadło norweżce Rikke Jeppsson.
 O sporym pechu może mówić Natalia Czerwonka, ktora wywrócila się w trakcie pierwszego biegu i nie została skalsyfikowana "Ten bieg mi nie wyszedł, jestem trochę przeziębiona i stało się. Dobrze, że nie na najważniejszych zawodach. Z pozostałych startów jestam bardzo zadowolona, więc całe Mistrzostwa  w moim wykonaniu uważam za udane" - oceniła Natalia.

W biegu mężczyzndwa pierwsze miejsca zajęli Polacy . Na najwyższym stopniu podium stanął  mistrz Świata junioró z 2010 r Artur Nogal . "Po dwóch latach od zdobycia mistrzostwa Świata juniorów tytuł  Akademickiego Mistrza Świata więc jest postęp i myślę, że  wreszcie z czasem uda mi sie zdobyć ten tytuł wśród seniorów. Rywalizacja  była  bardzo zacięta i cieszę się, że kolejne podium dla Polski.Warunki były trudne minus 8 stopni C i twardy lód ale szybki więc czasy też były niezłe. Przygotowuję się do sprintów na MP na początku stycznia  tu w Zakopanem i też mam nadzieję  na najwyższe podium" podsumował  zawodnik RKS Marymont Warszawa, drugi czas  z róznicą 0,9 s uzyskal maciej Biega z SKL Górnik Sanok a trzeci był norweg Even Johansen.

Mistrzostwa zamknęły biegi drużynowe. Tutaj zloty medla zdobyłu Karolina Domanska Ksyt, Angelika Fudalej i Aleksandra Goss, ktore pokonały teamy Kazachstanu i Korwegii. sro meżczyzn  Triumfowalizawodnicy z karju fjordów, którzy blisko trzema sekundami pokoanli Polakó Wojciecha Barana, Sebstaina Druszkiewicza i Andrzeja Gąsienicę Laskowego. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy z Kazachstanu.

W ostatnim dniu członek Honorowy FISU Fritz Holzer wreczył  nagrodę przyznaną przez kapitułę FISU (International University Sport Federation) dla miasta Zakopane za olbrzymi wkład w rozwój sportu akademickiego, osiągnięcia i  profesjonalną organizację akademickich imprez sportowych.

" Spedziliśmy tutaj  pięć bardzo milych dni  i doznaliśmy ciepłego przyjęcia. Nie  możemy  róznież  zapominać o dwóch Uniwersjadach , które odbyły się tutaj w Zakopane. Jest mi więć niezmiernie miło podziękować burmistrzowi i organizatorom za tak wspaniałe Mistrzostwa" . powiedzial Fritz Holzer wręczając honorowe wyróżnienie burmistrzowi Januszowi Majchrowi. Małe plakietki otrzymali  Zarząd Główny AZS w osobie  Stanisława Petki, Komitet Organizacyjny AMŚ a odebrał ją Adam Ficek  oraz Urząd miasta Zakopane w osobie Zofii Kiełpńskiej.

Z kolei medale honorowe FISU otrzymali : Oskar Rosa, Blanka Isielonis i Agnieszka Baczkowska z Biura organizacyjnego Mistrzostw.
 Całości dopełnił ceremoniał zamknięcia Mistrzostw w trakcie którego flaga FISU została przekazana reprezentacji Kazachstanu, bowiem za dwa lata w Ałmatach zostaną rozgrane kolejne Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim.