START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane    Bukowina Tatrzańska
UG Poronin  

UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane
     KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Co dalej z SMS Zakopane – kuźnią mistrzów w sportach zimowych - konferencja pod takim tytułem odbyła się w sobotę w sali OPO COS
 dodano: 1 Czerwca 2013

Głównym tematem spotkania były problemy zakopiańskiej ZSMS oraz list otwarty, jaki absolwenci zakopiańskiej szkoły sportowej wystosowali do premiera Donalda Tuska oraz ministrów sportu i edukacji w sprawie groźby likwidacji szkoły.
 


 
 
Pod apelem, w którym sportowcy proszą prezesa Rady Ministrów oraz szefów resortów o pomoc m.in. o zmianę rozporządzenia w sprawie subwencji dla szkół sportowych, podpisali się obecni na sobotniej konferencji: multimedalistka największych zawodów biegowych Justyna Kowalczyk, nasz najlepszy obecnie skoczek narciarski Kamil Stoch, wicemistrzyni świata w biathlonie Krystyna Pałka, brązowe medalistki ZIO w Vancouver 2010 i srebrne  medalistki tegorocznych MŚ w Soczi w łyżwiarstwie szybkim Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak i Luiza Złotkowska, panczenista - brązowy medalista w biegu drużynowym w Soczi 2013 Jan Szymański oraz snowboardzistka, czwarta zawodniczka ZIO w Salt Lake City w 2002 roku i poseł na Sejm Jagna Marczułajtis.
 
 
 
Groźba likwidacji szkoły im. Stanisława Marusarza narasta od kilku lat.  W roku szkolnym 2010/11 ZSMS otrzymał ponad 11 tysięcy zł w przeliczeniu na jednego ucznia, w ubiegłym było już tylko niespełna 7 tysięcy. "Gdyby nie starostwo tatrzańskie, które wspiera nas finansowo, już dawno przestalibyśmy istnieć" - powiedziała dyrektor Barbara Sobańska.
 
 
 
Starostwo Tatrzańskie dokłada wszelkich starań, aby szkoła istniała i funkcjonowała na właściwym poziomie. "W ciągu ostatnich 10. lat - nie licząc inwestycji - dołożyliśmy do funkcjonowania tej szkoły około 9 milionów złotych. Więcej nie damy rady i niestety, jeżeli subwencja będzie dalej obniżana, zmuszeni zostaniemy do stopniowego wygaszania tej placówki. To oznacza, że będziemy w stanie utrzymać jedynie np. klasę sportową, a to uważam byłaby niepowetowana strata dla wielu zimowych dyscyplin w polskim sporcie" - ocenił wice starosta Andrzej Skupień.
 
 
 
Starosta przedstawił nam kilka liczb z roku 2012 (w tym roku jeszcze na ZSMS pieniądzie nie wpłynęły): w powiecie jest 6. zespołów szkół, na które starostwo otrzymało z budżetu państwa około 25 mln. subwencji oświatowej (powiat "dołożył" do tej kwoty ok 2 mln). ZSMS otrzymał subwencję oświatową w wysokości ponad 1 mln740 tyś zł, powiat dodał około 850 tys. Na  szkolenie i sprzęt w ubiegłym roku szkoła otrzymała około 1 mln. "Do prawidłowego funkcjonowania szkoły wystarczyłby 1 mln. zł - te ponad 800 tysięcy rocznie pozwala im właściwie tylko przetrwać" - zauważył Andrzej Skupień.
 
 
 
I liczb ciąg dalszy: w ostatnich latach zakopiański Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza kształci ok. 150 uczniów z sześciu województw. Ma podpisane umowy z czterema związkami sportowymi i prowadzi szkolenie młodzieży w narciarstwie alpejskim, biegach, skokach, kombinacji norweskiej, snowboardzie, biathlonie i łyżwiarstwie szybkim. 
 
 
 
Obecnie nauka prowadzona jest tylko w sześciu salach. Jest gotowy projekt i pozwolenie na budowę sali gimnastycznej przy szkole, starostwo chciałoby też poprawić młodym sportowcom warunki pracy i odpoczynku. "Na budowę sali, modernizację szkoły oraz internatu potrzeba około 20 milionów złotych. Większość tych pieniędzy mieliśmy otrzymać z budżetu państwa w kolejnych latach" - powiedział podczas styczniowej konferencji prasowej starosta Andrzej Makowski.
 
 
I ponownie dyrektor Barbara Sobańska, która przypomniała, że uczniowie i absolwenci obchodzącej w tym roku jubileusz 35-lecia szkoły zdobyli: 5 medali olimpijskich, 52 mistrzostw świata - w tym 19 na MŚ seniorów i 33 juniorów). Na ZIO od Sarajewa w 1984 roku do Vancouver w 2010 wystartowało 64 wychowanków.
 
 
Posłowie Jagna Marczułajtis i Andrzej Gut-Mostowy powiedzieli, że zrobią wszystko, aby sobotnie spotkanie odbiło się głośnym echem w Sejmie i gabinecie premiera, a list sportowców nie pozostał bez odpowiedzi. Snowboardzistka przypomniała też, że zwróciła się z interpelacją do ministrów sportu i edukacji. Odpowiedź z tego pierwszego była oględnie mówiąc niezadowalająca, z drugiego nie dotarła do pani poseł do dziś.
 
 
Podczas konferencji dyrektor ZSMS oraz prezes PKL podpisali umowę, która zapewni blisko 30 uczniom i ich trenerom darmowe korzystanie z obiektów i tras spółki. "Będą to imienne karnety, dzięki którym codziennie przez kilka godzin uczniowie szkoły będą mogli szlifować swoje umiejętności, a może i - w co głęboko wierzymy - zarażać kolejnych młodych pasjonatów narciarstwa marzeniami o karierze mistrza" - powiedział Piotr Gosek.
 
 
PKL postanowił także wesprzeć szkolenie jednego z uczniów ZSMS - startującego w kategorii junior C (roczniki 1999-2000) narciarza alpejskiego Alexa Chyca. 
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3886 
  
 
 
 
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2018