START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport UG Biały Dunajec
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
LOTOS CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Swiata
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane      


UG Czarny Dunajec  UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti   Skijumping
Montano
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane

KS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Zakopiańska Szkoła Mistrzostwa ... Olimpijskiego
 dodano: 13 Lutego 2014

 Zakopiański Zespół Szkół Mistrzostwa sportowego może śmiało nazywać się Szkołą Mistrzostwa Olimpijskiego.
 Podczas 22 ZIO w Soczi właśnie dwójka absolwentów tej szkoły sięgnęła po tytuł mistrza Olimpijskiego . Najpierw Kamil Stoch  na skoczni normalnej a potem Justyna Kowalczyk w biegu na 10 km stylem klasycznym.
 


  Justyna Kowalczyk pierwszy medal olimpijski - brązowy zdobyła w  Turynie w 2006 roku cztery lata później w Vancouver zdobyła złoty, srebrny i brązowy medal. i teraz w Soczi kolejny złoty
 
 Nie jest to koniec emocji olimpijskich bowiem przed naszymi zawodnikami będą jeszcze starty w któruych wszystko się moze zdarzyć.
 Warto wspomnieć iż w tym roku na ZIO w Soczi Polskę reprezentuje  59 zawodników z  tego 19 jest absolwentami  zakopiańskiego Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego.
 
Biathlon:
 
Paulina Bobak
 
Krystyna Pałka
 
Łukasz Szczurek
 
Biegi narciarskie:
 
Justyna Kowalczyk
 
Maciuszek Paulina
 
Jan Antolec
 
Narciarstwo alpejskie:
 
 
Maryna Gąsnienica - Daniel
 
Aleksandra Kluś
 
Narciarstwo dowolne:
 
Karolina Riemen - Żerebecka
 
Skoki narciarskie:
 
Kamil Stoch
 
Jan Ziobro
 
Piotr Żyła
 
Snowboard:
 
Karolina Sztokfisz
 
Łyżwiarstwo Szybkie:
 
Natalia Czerwonka
 
Druszkiewicz Sebastian
 
Konrad Niedzwiedzki
 
Jan Szymański
 
Katarzyna Wożniak
 
Luiza Złotkowska
 
 
 Swojej dumy z osiągnięć absolwentów nie kryje dyrektor szkoły Barbara Sobańska
" Mamy wyraźny postęp w Turynie było 10 naszych absolwentów w Vancouver 15 a teraz 19.  Pierwsi absolwenci zaczęli startować w Sarajewie w 1984 roku. Do Vancouver mieliśmy sześćdziesięciu czterech absolwentów i sześciu uczniów.   Prócz zawodników wśród olimpijczyków startujących w sześciu dyscyplinach to  mamy  jeszcze osiem osób będących w zespołach trenerskich. Absolwenci po zakończeniu karier zawodniczych pozostają w sporcie - zostają trenerami czy też serwismenami.
 
 Dobry sportowiec - kandydat na mistrza musi być dobry w nauce- to trzeba łączyć. Systematyczność w  treningu musi iść także z systematycznością w nauce. Ci nasi reprezentanci nie byli może wszyscy wybitnymi w nauce ale większość z nich miała co roku świadectwa z paskami a wszyscy nie mieli żadnych problemów z nauką. Justyna Kowalczyk ukończyła szkołę w 2002 roku.  Paulina Maciuszek przyszła do nas do liceum ( jeszcze tego czteroletniego) Nie miała wówczas spełnionego kryterium sportowego( min 2 klasy sportowe) Miała problemy z jazdą na nartach ale trener Tadeusz Majoch podjął się nauki  jazdy i biegu na nartach . Przez te cztery lata systematycznych treningów  dostała się do kadry młodzieżowej  a następnie narodowe, i dalej się rozwija. Jan Antolec ukończył szkołę w 2009 roku jest jednym z młodszych naszych absolwentów podobnie jak Maryna Gąsienica Daniel , która ukończyła liceum w 2013 roku. Pierwsze jej sukcesy to mistrzostwo świata dzieci w Topolino potem piąte miejsce na mistrzostwach świata juniorów.    Wielu naszych uczniów przyszło do naszej  szkoły  ze względu na trenerów. np Piotr Żyła po ukończeniu gimnazjum w Szczyrku przeniósł się do  liceum w Zakopanem. W szkole nie był taki śmieszek, na lekcjach była bardziej zdyscyplinowany.   Dziewięciu z tych naszych obecnych olimpijczyków ukończyło w Zakopanem ten system szkolenia od pierwszej klasy gimnazjum.  Jednym z nich jest Jasiu Ziobro przyszedł  ze Spytkowic z miejscowości bez tradycji narciarskich ale chciał u nas trenować skoki. Tutaj taka trochę śmieszna historia  Po pięciu latach szkolenia w 2 klasie liceum Janek przyszedł do mnie i mówi " Pani dyrektor mnie się nie chce uczyć,  ale chciałbym  tylko trenować skoki z trenerem Sobańskim. Czy mogę?" Ja mu odpowiadam że nie ma takiej możliwości jeśli chcesz  się szkolić z tym  trenerem to musisz być uczniem naszej szkoły, musisz się uczyć - bo ja nie zezwalam na jakieś prywatne szkolenia. On na to " No to ja się zastanowię"  a po dwóch dniach odpowiedział że zostaje.  
 
 Krysia Pałka jest z Czerwiennego Paulina Bobak z Kościeliska , Łukasz Szczurek przyszedł  do nas z Iwonicza a potem pozostał w BKS. Janek Szymański przyszedł z Poznania. Trener Marek Pandyra  namawia do trenowania łyżwiarstwa szybkiego najlepszych zawodników z wrotek tak i było w tym przypadku- Janek startował w  zawodach ogólnopolskich , międzynarodowych i mistrzostwach Europy. Bardzo szybko nauczył się jeździć na łyżwach I bardzo się cieszę że zakwalifikował się  na Igrzyska. Luiza Złotkowska jest z pod Warszawy,  Natalia Czerwonka z  Lubina . Każdy z nich miał wzloty i upadki , wątpliwości. To trudne pogodzenie nauki i  sportu.  To wiele wyrzeczeń i ciężkiej pracy, która przypada na trudny okres, dorastania kszałtowania charakteru." opowiada o swoich uczniach Barbara Sobańska
 
  W tej chwili w szkole istniejącej od 37 lat uczy się 137 uczniów   realizując zadania na poziomie gimnazjum i liceum w siedmiu dyscyplinach:  biathlon, biegi narciarskie łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie, skoki , kombinacja norweska,snowboard.   Grono Pedagogiczne to 14 trenerów i 31  nauczycieli. W internacie  jest 49 uczniów. Szkoła nosi imię Stanisława Marusarza.
 
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    6230 
  
 
  
 
 
 
 
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2020