Łyżwiarskie Mistrzostwa Polski rekordy toru i grad medali kadrowiczów.
 dodano: 29 Grudnia 2014    (źródło: PZLS)

Drugi dzień rywalizacji w łyżwiarskich Mistrzostwach Polski przyniósł nowe rekordy toru na Stegnach oraz grad medali dla naszych kadrowiczów.

Artur Waś (LKS Poroniec Poronin) zdobył w Warszawie złoty medal mistrzostw Polski w biegu na 500 m. Jeden z najlepszych aktualnie sprinterów świata pierwszego dnia rywalizacji uzyskał 36,01, a drugiego 35,69. Ten ostatni wynik jest rekordem toru "Stegny". Poprzedni należał do Japończyka Hiroyasu Shimizu i wynosił 35,79.

- Na torze "Stegny" na 500 m ścigali się najsłynniejsi sprinterzy świata z Shimizu i Jeremy Wotherspoonem na czele. Trzeba naprawdę mocno popracować, żeby pobić rekord toru. I tej sztuki dokonał Artur Waś. Wynik 35,69 świadczy o wielkich możliwościach tego zawodnika. Naprawdę z wielką uwagę będziemy śledzić jego występy w drugiej części sezonu. Myślę, że dostarczy nam wielu radosnych chwil - powiedział wieloletni szef wyszkolenia w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Leszek Ułasiewicz.

Drugie miejsce na 500 m zajął Artur Nogal (Fundacja Legia Warszawa) 36,95 i 36,88, a trzecie Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) 37,37 i 37,09. Mistrz olimpijski na 1500 m przesunął się na trzecią pozycję z piątej, którą zajmował po pierwszym dniu.

Przewaga Artura Wasia nad resztą rywali była ogromna. - Życzyłbym sobie takiej w mistrzostwach świata na dystansach - uśmiechał się Artur Waś. - Będzie to najważniejsza impreza tego sezonu. Stać mnie na dwa dobre biegi w trakcie jednych zawodów. Wiem nad czym mam pracować. W trakcie przygotowań wystartuję kilka razy w zawodach kontrolnych w Inzell. To jest najlepszy trening.

Czołowy sprinter świata mocnym sportowym akordem zakończył 2014 rok. - Udziału w wielkiej sylwestrowej zabawie nie przewiduję - powiedział Artur Waś. - Pożegnanie roku będzie raczej chwilą skupienia z lampką szampana. Życzyłbym, żeby ten sezon przebiegał tak jak do tej pory oczywiście z poprawą niektórych elementów.

Złoty medal na 500 m kobiet zdobyła Luiza Złotkowska (UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki) 41,00 i 41,16. Druga była Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice) 42,01 i 42,02 a trzecia nasza utalentowana zawodniczka z KS Pilicy Tomaszów Mazowiecki Aleksandra Kapruziak 42,06 i 42,03.

Fantastyczny grudzień Jana Szymańskiego
Jan Szymański (AZS AWF Poznań) 1.52,83 przed Konradem Niedźwiedzkim (AZS AWF Katowice) 1.52,96 oraz Zbigniewem Bródką (UKS Błyskawica Domaniewice) 1.53,89 - taka była kolejność czołowej trójki zawodników w biegu na 1500 m. Złoty i srebrny medalista pobili rekord toru, który od 29 grudnia 2012 roku należał do Niedźwiedzkiego i wynosił 1.53,15.

W bezpośredniej walce Szymański pokonał Bródkę. Obaj biegli w przedostatniej parze. W ostatniej Niedźwiedzki pewnie pokonał Rolanda Cieślaka (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1.56,94, ale Szymańskiego nie był w stanie wyprzedzić.

- Kadrowicze zaprezentowali się w mistrzostwach Polski z jak najlepszej strony. Byli dobrze przygotowani do startu. Trójka medalistów mistrzostw Polski na 1500 m stanowi również czołówkę światową. Zaraz po Nowym Roku rozpoczniemy krótkie przygotowania do mistrzostw Europy, a 5 stycznia odlecimy na miejsce rywalizacji do rosyjskiego Czelabińska - powiedział trener kadry mężczyzn Wiesław Kmiecik.

Nasz szkoleniowiec podkreślił, że kończący się 2014 rok był najlepszy w historii polskiego łyżwiarstwa szybkiego. - Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich wyników. W igrzyskach w Soczi Zbigniew Bródka zdobył złoty medal, a obie drużyny stanęły na podium. Potem reprezentanci Polski mocnym akcentem zaznaczali swoją obecność na imprezach międzynarodowych. W ostatnich zawodach Pucharu Świata seriami zdobywaliśmy medale - powiedział Wiesław Kmiecik.

Jan Szymański cieszył się w poniedziałek z kolejnego zwycięstwa odniesionego na torze "Stegny". - Grudzień 2014 jest fantastycznym miesiącem w mojej karierze - powiedział. - Wygrywałem w Pucharze Świata, w mistrzostwach Polski, akademickich mistrzostwach świata. Zagraniczni rywale czują wobec nas respekt i liczą się z nami.

Kolejny złoty medal zdobyła na torze "Stegny" Luiza Złotkowska. Zawodniczka UKS Sparty Grodzisk Mazowiecki wygrała tym razem bieg na 1000 m w 1.21,37. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Woźniak (AZS AWF Katowice) 1.23,25, a trzecie Aleksandra Kapruziak (KS Pilica Tomaszów Maz.) 1.25,68.