Skoczkowie zakończyli pierwszą edycję LOTOS Cup
 dodano: 4 Stycznia 2017    (źródło: A.Karczewska PZN)

W środę na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie narciarscy zakończyli rywalizację w pierwszej edycji zawodów LOTOS Cup 2017. W drugim konkursie ze względu na mocniej wiejący wiatr w najstarszych kategoriach wiekowych: Senior, Junior A, B, C i Juniorki rozegrana została tylko jedna seria konkursowa. Rano natomiast warunki były zdecydowania lepsze i zawodnicy w kategoriach Junior E, D oraz Młodziczki bez przeszkód oddali po dwa skoki.
W galerii fotoreportaż  A. Kosman z zawodów

Reprezentanci Czech zdominowali rywalizację w kategorii Junior E i wywalczyli dwa z trzech miejsc na podium. Zwyciężył Filip Krenek, który po skokach na odległość 39 i 39,5 metra pokonał Kacpra Jarząbka z TS Wisły Zakopane o 16 punktów. Trzecie miejsce wywalczył kolejny z czeskich skoczków - Daniel Skarka. - Myślę, że w dzisiejszym konkursie były trudne warunki, bo bardzo trzymało na progu w pierwszej serii, ale w drugiej było już lepiej - ocenia lider klasyfikacji generalnej. - Zdecydowanie ten skok w drugiej serii był lepszy. W pierwszym przytrzymało mnie i poleciałem na głowę, a  w drugim już dobrze wszystko wyszło - dodaje Kacper Jarząbek. - Fajnie, że udało się dzisiaj oddać dwa skoki, jednak wczoraj lepiej mi się skakało - kontynuuje. - Wiedziałem, że jestem w dobre formie i spodziewałem się, że w każdym konkursie mogę walczyć o podium - opowiada 11-latek. - W czwartek czeka nas jeszcze kombinacja. Biegowo czuję się dobrze i myślę, że wygram - mówi z pewnością siebie podopieczny trenera Józefa Jarząbka.
Wśród Młodziczek po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się Sara Tajner. Zawodniczka klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk w dwóch skokach na obiekcie HS-44 uzyskała 33,5 oraz 36,5 metra i pewnie wygrała drugie z rzędu zawody LOTOS Cup 2017, pokonując dzisiaj o prawie 19 punktów Natalię Kobielę z zakopiańskiego AZS-u. Na najniższym stopniu podium stanęła Wiktoria Kiersnowska z WSS Wisła.
Równych nie miał sobie również Jan Habdas. Zawodnik klubu LKS Klimczok Bystra drugi raz z dużą przewagą triumfował w kategorii Junior D, wyprzedzając dzisiaj o 15,7 punktów Stanisława Majerczyka z TS Wisły Zakopane. Trzecie miejsce wywalczył Jan Bukowski z AZS Zakopane. - Te dwa konkursu w Szczyrku były dla mnie bardzo udane. Cieszę się, że dwukrotnie zająłem drugie miejsce, chociaż szkoda, że zepsułem dzisiejszy drugi skok, ale ogólnie jest bardzo dobrze - mówi z uśmiechem na twarzy Stanisław Majerczyk. - Jestem drugi w klasyfikacji generalnej i to mnie cieszy - dodaje. - W tym drugim skoku jak dojeżdżałem do progu, to przeszedłem na palce i później wleciało biodro do przodu i zepsułem skok. Ale wyszło jak wyszło. Ja cieszę się z tego wyniku i mam nadzieję, że w Zakopanem będą lepsze skoki - przyznaje zawodnik TS Wisły Zakopane.
W kategorii Junior C zwycięstwo odniósł reprezentant klubu WKS Zakopane - Krzysztof Kieta, który po skoku na odległość 70 metrów o 1,1 punktu pokonał Patryka Hutyrę ze szczyrkowskiego klubu. Ex aequo na drugim miejscu z Hutyrą uplasował się lider klasyfikacji generalnej - Mateusz Gruszka (AZS Zakopane).
Drugi triumf w Juniorkach zanotowała Magdalena Pałasz z UKS Sołtysianie Stare Bystre. Zawodniczka kadry uzyskała 67,5 metra i o 7,7 punktu wyprzedziła Kingę Rajdę z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk. Na najniższym stopniu podium stanęła Anna Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice.
Dzisiejszą wygraną prowadzenie w klasyfikacji generalnej Juniora B zapewnił sobie Paweł Wąsek z WSS Wisła. Podopieczny Macieja Maciusiaka z Kadry Narodowej Młodzieżowej C po skoku na odległość 71,5 metra minimalnie okazał się być lepszy od swojego kolegi z reprezentacji - Dawida Jarząbka (TS Wisła Zakopane). Podium uzupełnił Bartosz Czyż również z klubu WSS Wisła. - Moje skoki nie były do końca dobre. Wczoraj nie mogłem sobie swobodnie dobrze dojechać do progu, a dziś ten dojazd był już w miarę poprawny, jednakże w locie nie ponapinałem do końca nóg - ocenia swój występ Paweł Wąsek. - Co do warunków to na pewno trzeba było mieć szczęście w obu konkursach, ponieważ wiatr był dosyć mocny i trochę kręcił - dodaje. -Te dwa dni zawodów uważam za dobry występ. Udało mi się zostać liderem w mojej kategorii, więc nie mam na co narzekać - podsumowuje Paweł Wąsek.
W Juniorze A po skoku na odległość 73,5 metra zwyciężył Łukasz Bukowski z TS Wisły Zakopane, który dwa punkty pokonał lidera Dominika Kastelika (SS-R LZS Sokół Szczyrk) i tym samym wspólnie objęli prowadzenie w klasyfikacji LOTOS Cup. Na najniższym stopniu podium stanął Dawid Krupa również z klubu SS-R LZS Sokół Szczyrk. - Zawody oceniam na plus, bo wczoraj byłem drugi, a dzisiaj wygrałem i zostałem razem z Dominikiem liderem w naszej kategorii - opowiada Łukasz Bukowski. - Warunki były trochę zmienne, ale ja jestem bardzo zadowolony ze skoku, chociaż troszkę nie wyszło mi lądowanie i miałem przez to niższe noty - dodaje. - Moja dyspozycja ze skok na skok rośnie. Jeszcze muszę opracować nad lądowaniem, a po wyjściu z progu jeszcze nad rękami i będzie dobrze - przyznaje zawodnik TS Wisły Zakopane.
W Seniorze na prowadzeniu po środowym konkursie umocnił się Artur Kukuła, który skoczył 73 metry i o 13 punktów wyprzedził Michała Guta-Chowańca z klubu LKS Poroniec Poronin. Obok tej dwójki na podium stanął Krzysztof Leja z zakopiańskiego AZS-u.