LOTOS Cup: W Szczyrku zainaugurowano IV edycję
 dodano: 18 Października 2019    (źródło: A.Karczewska PZN)

W piątek na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku zainaugurowano IV letnią edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Tradycyjnie rywalizacja toczyła się w ośmiu kategoriach wiekowych, w ramach których uczestnicy walczyli na trzech obiektach.

W Szczyrku piękna jesień - w takich warunkach zainaugurowano ostatnią letnią edycję zawodów LOTOS Cup. Blisko 200 zawodników wzięło udział w piątkowym konkursie. Tego dnia najwięcej złotych medali wywalczyli reprezentanci Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego oraz klubu SSR LZS Sokół Szczyrk, którzy triumfowali w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii Dziewczęta zwycięstwo odniosła Sara Tajner. Złoty medal reprezentantce klubu SSR LZS Sokół Szczyrk  zapewniły skoki na odległość 36,5 oraz 38,5 metra. - Dzisiaj były dosyć ciężkie warunki, więc skoki nie były takie, o jakich myślałam przed konkursem. Mimo wszystko jestem zadowolona ze swojego występu, bo moje skoki na treningach były dużo gorsze - zaznacza Sara Tajner. Na drugim stopniu podium stanęła Pola Bełtowska z klubu AZS Zakopane (35,5 i 38,5 m), a trzecia była jego klubowa koleżanka - Amelia Polanowska (36 i 38,5 m).

Wśród Młodzików bezkonkurencyjny był Jan Rzadkosz, który reprezentuje barwy TS Wisły Zakopane. - Dzisiejsze zawody oceniam na duży plus. Moje skoki były bardzo dobre technicznie, poza tym z odległością też dużego problemu nie było - opowiada zadowolony Jan Rzadkosz. - Już na początku sezonu letniego dobrze mi się skakało i miejsca również były wysokie. Jednak muszę przyznać, że to był najlepszy tego lata konkurs dla mnie w zawodach LOTOS Cup. Lepszy skok oddałem tylko w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Polski - dodaje podopieczny Andrzeja Gąsienicy. - Natomiast jeśli chodzi o warunki, to w obu seriach były one mieszane, bo raz wiatr wiał z tyłu skoczni raz z przodu - przyznaje Rzadkosz.

15-latek oddał skoki na odległość 71,5 oraz 74,5 metra i tym samym o ponad 14 punktów pokonał Klemensa Joniaka (71,5 i 69 m) z klubu LKS Poroniec Poronin. Podium uzupełnił Marcin Wróbel z zakopiańskiego AZS-u (69,5 i 70,5 m).

W kategorii Junior Młodszy triumfował Miłosz Krzempek (98 i 94,5 m)z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, który o sześć punktów pokonał Krystiana Zygmuntowicza (93 i 96,5 m) z klubu LKS Poroniec Poronin. Brąz wywalczył Czech Petr Vaverka (95,5 i 92 m). - Jestem zadowolony z dzisiejszych skoków, bo były one na bardzo dobrym poziomie. Zadowolony jestem również z pracy, którą wykonałem do tej pory. Chciałbym podziękować trenerowi Zbyszkowi Byrdemu, który przygotował mnie do dzisiejszych zawodów. Mam nadzieję, że ten dobry poziom utrzymam do zimy - ocenia zawody Miłosz Krzempek.

Żadnych szans rywalom nie dał również Wiktor Pękala z klubu SSR LZS Sokół Szczyrk. 20-latek w pierwszej serii wylądował na 101 metrze, w finale uzyskał 98 metrów i pewnie zwyciężył wśród Seniorów. - Zawody oceniam pozytywnie. Moje skoki były dobre, a warunki stabilne, więc cieszę się, że udało mi się wygrać w równej rywalizacji - podkreśla podopieczny Krzysztofa Bieguna. - Moje skoki nie były idealne, ponieważ wkradło się w nie parę błędów, ale mimo tego skoki były przyzwoite i na dobrym poziomie - dodaje Pękala. - Jestem zaskoczony, że wygrałem konkurs z 40-punktową przewagą. Podczas ostatnich zawodów skakaliśmy w podobnym gronie i wtedy raz wygrałem, raz byłem drugi, a różnice nie były wtedy zbyt duże - podsumowuje Pękala.

Srebrny medal wywalczył Krzysztof Leja (91,5 i 89,5 m) z zakopiańskiego AZS-u, a trzeci był Paweł Twardosz z klubu PKS Olimpijczyk Gilowice (88,5 i 87,5 m).