LOTOS Cup 2020: Słoneczny konkurs na Skalitem.
 dodano: 9 Lutego 2020    (źródło: A.Karczewska PZN)

W sobotę na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku odbył się drugi podczas tego weekendu konkurs skoków narciarskich, który rozgrywany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - "LOTOS Szukamy Następców Mistrza". Tego dnia najwięcej razy na podium zawodów stawali reprezentanci klubu AZS Zakopane, którzy zdobyli sześć medali.

Przy pięknej zimowej aurze i w blasku słońca skoczkowie narciarscy walczyli na Skalitem w zawodach LOTOS Cup 2020. Na starcie sobotniego konkursu zobaczyliśmy blisko 120 zawodników, którzy rywalizowali w siedmiu kategoriach wiekowych. Wśród 21 rozdanych medali, aż sześć krążków wywalczyli zawodnicy zakopiańskiego AZS-u. Ten najcenniejszy medal zdobył m.in. Mateusz Gruszka, który triumfował w kategorii Junior. Powracający po kontuzji 19-latek w pierwszym skoku uzyskał 94 metry, a w finale wylądował na 100 metrze. - Miałem trochę obawy, gdy oddawałem swoje pierwsze skoki po kontuzji, szczególnie przy lądowaniu, lecz teraz wszystko wraca już do normy i moje skoki są coraz lepsze. Cieszyło mnie skakanie tutaj po tej przerwie i sprawiało mi wielką przyjemność - opowiada podopieczny Wojciecha Topora. - Jestem bardzo zadowolony z tego weekendu oraz z moich skoków. Przede wszystkim te skoki stają się powtarzalne i to mnie bardzo cieszy, ale zawsze znajdą się elementy, które trzeba poprawić i nad którymi pracować - przyznaje Mateusz Gruszka. - Generalnie warunki na skoczni były bardzo fajne. Obiekt był super przygotowany. Czasami trochę wiało, ale na szczęście nie jakoś mocno i to nie przeszkodziło w przeprowadzeniu zawodów - podsumowuje Gruszka.

Trzy punkty za Gruszką uplasował się Tomasz Pilch z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego (95 i 97,5 m), a na najniższym stopniu podium stanął jego klubowy kolega - Szymon Jojko (90 i 96,5 m).

W Juniorze Młodszym walka o zwycięstwo była niezwykle ciekawa. Po skokach na odległość 99 oraz 97,5 metra triumfował Szymon Zapotoczny z KS Eve-nement Zakopane. - Sobotnie zawody skończyły się dla mnie bardzo pozytywnie i wywalczyłem pierwsze złoto tej zimy - mówi z uśmiechem na twarzy podopieczny Andrzeja Gąsienicy. - Moje skoki były dobre i równe, ale wkradło się w nie parę błędów, nad którymi będę musiał popracować. Dzisiaj przede wszystkim nie dokończyłem odbicia na progu i to był taki mój główny błąd - dodaje. - Warunki były dzisiaj równe dla wszystkich i dzięki temu fajnie się skakało. Podsumowując, konkurs oceniam dla siebie na plus, bo wywalczyłem pierwszy w karierze złoty medal w zimowej edycji LOTOS Cup - podsumowuje. Zapotoczny.

Na drugim stopniu podium stanęli wspólnie Arkadiusz Jojko (103 i 93,5 m) z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego oraz Mateusz Jarosz (101 i 97 m) z TS Wisły Zakopane, którzy do złotego medalisty stracili zaledwie punkt.

W niedzielę biegiem do kombinacji norweskiej zakończymy drugą tej zimy edycję zawodów LOTOS Cup. Początek rywalizacji dwuboistów zaplanowano na godzinę 10:00.