Skoczkowie zainaugurowali letnią edycję LOTOS Cup 2020
 dodano: 8 Sierpnia 2020    (źródło: A.Karczewska PZN)

W piątek, 7 sierpnia 2020 roku na kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków skoczkowie narciarscy rozpoczęli rywalizację w pierwszej tego lata edycji Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej - „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Tego dnia najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci zakopiańskiego AZS-u, którzy triumfowali w czterech kategoriach wiekowych: Dziewczęta, Młodziczka, Junior i Senior.
 W galerii fotoreportaż

Przy pięknej, słonecznej, ale trochę wietrznej pogodzie odbywały się pierwsze tego lata zawody LOTOS Cup w skokach narciarskich. Na starcie zobaczyliśmy ponad 220 zawodników i zawodniczek, którzy na trzech obiektach rywalizowali w dziecięciu kategoriach wiekowych.

Wśród Młodziczek zwycięstwo odniosła Pola Bełtowska, która po skoku na odległość 61,5 metra pewnie wygrała piątkowy konkurs. - Dzisiejsze zawody oceniam nawet na dobre. Nie jestem do końca zadowolona ze skoku konkursowego, ponieważ w próbnej serii miałam dalszą odległość. Mimo wszystko ze skoków jestem zadowolona, chociaż wiem, że zawsze mogło być lepiej. To były moje pierwsze zawody na większej skoczni i w dodatku zajęłam pierwsze miejsce, więc się cieszę - tak ocenia zwycięski konkurs podopieczna Jakuba Kota.

Drugie miejsce zajęła klubowa koleżanka Bełtowskiej z zakopiańskiego AZS-u - Natalia Słowik (59 m). Podium uzupełniła reprezentantka Słowacji Tamara Mesikova (58 m).

Pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach rozgrywanych na skoczni normalnej odniósł Robert Ryś. Reprezentant klubu LKS Olimpia Goleszów uzyskał 95,5 metra i o pięć punktów pokonał Jana Habdasa z LKS Klimczok Bystra (93 m). - Szczerze to nie byłem zaskoczony tym zwycięstwem, ponieważ już na treningach oddawałem bardzo dobre skoki. Ze skoków w zawodach jestem bardzo zadowolony. Chociaż czuję lekki niedosyt, bo wiem, że ten skok konkursowy mógł być jeszcze lepszy. Przede wszystkim muszę popracować nad lotem, ponieważ w zeszłym sezonie miałem z nim bardzo duże problemy - przyznaje podopieczny Tadeusza Tajnera. - Warunki w moim odczuciu były znakomite mimo, że czasem wiało troszeczkę mocniej. Natomiast upał na pewno doskwierał każdemu z nas - dodaje. - Byłem bardzo podekscytowany tymi zawodami, bo bardzo długo na nie czekałem i się przygotowywałem. Cieszę się, że mimo pandemii udało się zorganizować zawody - podsumowuje.

Brązowy medal w tej kategorii wiekowej zdobył Marcin Wróbel z klubu AZS Zakopane, który uzyskał 91,5 metra.

W kategorii Junior zwyciężył Mateusz Gruszka z zakopiańskiego AZS-u, który w piątkowych zawodach na Skalitem uzyskał 95 metrów. - Dzisiejsze skoki sprawiły mi dużo przyjemności i były naprawdę dobre, dlatego jestem szczęśliwy. Mimo dobrych skoków zawsze znajdę elementy, które mógłbym poprawić, bo nie ma skoków idealnych. Ale dzisiaj najważniejsze jest to, że mogłem cieszyć się skakanie, bo konkurs sprawił mi naprawdę dużo radości - mówi z uśmiechem na twarzy Gruszka. - Cieszę się, że w końcu odbyły się jakieś zawody, bo brakowało mi tego oraz tej rywalizacji, gdyż na zawodach jest zawsze większa adrenalina niż podczas treningu - podsumowuje.

Sześć punktów za nim uplasował się Karol Niemczyk z klubu LKS Klimczok Bystra (92,5 m). Natomiast na najniższym stopniu podium stanął Arkadiusz Jojko z Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego (92 m).