START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN ZakopaneKS Pieniny
  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Wielki triumf Evenepoela, Belg nowym liderem Tour de Pologne
 dodano: 8 Sierpnia 2020    (źródło: Lang Team fot. Szymon Gruchalski)

 Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick-Step) w wielkim stylu wygrał czwarty etap 77. Tour de Pologne UCI World Tour z BUKOVINA Resort do Bukowiny Tatrzańskiej. Belgijski kolarz zdobył koszulkę lidera i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej.


 Królewski etap tegorocznego Tour de Pologne liczył 153 kilometry. Peleton miał do pokonania trzy rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej i łącznie sześć Górskich Premii PZU I kategorii – Ściana Harnaś i Ściana Bukovina. W żółtej koszulce lidera wystartował Richard Carapaz (Team Ineos), który dzień wcześniej wygrał trzeci etap z metą w Bielsku-Białej.
 
Wzorem poprzednich etapów, także na czwartym dość szybko uformowała się ucieczka. Znaleźli się w niej dwaj Polacy Patryk Stosz (Reprezentacja Polski) i Kamil Małecki (CCC Team) oraz Christoph Harper (Jumbo-Visma), Nathan Haas (Cofidis) i James Whelan (EF Pro Cycling). Na zdobywaniu punktów na premiach zależało przede wszystkim Patrykowi Stoszowi, który walczył o prowadzenie w klasyfikacji górskiej. Polak wygrał premię na Ścianie Harnaś i był drugi na Ścianie Bukovina, co wystarczyło do zdobycia koszulki górala. Ze zwycięstw na premiach na pierwszych dwóch rundach cieszyli się także Harper i Haas.
 
Jednak już na drugiej rundzie goniąca grupa zwiększyła tempo, a przewaga ucieczki zaczęła maleć. Przed drugim podjazdem pod Gliczarów w peletonie doszło do kraksy, w której ucierpiał między innymi lider wyścigu Richard Carapaz. Ekwadorczyk pozbierał się szybko, ale w końcówce etapu zabrakło mu sił, aby nawiązać walkę o zwycięstwo. W tym momencie główną siłą napędową peletonu była grupa Mitchelton-Scott ze swoim liderem Simonem Yatesem.
 
Kiedy główna grupa doścignęła ucieczkę, chwilę rozluźnienia wykorzystał Remco Evenepoel. Na 50 kilometrów przed metą Belg zdecydował się na samotną ucieczkę. Peleton nie kwapił się z pogonią, dzięki czemu Eveneopoel szybko zyskał sporą przewagę i w imponującym stylu, samotnie mknął do mety.
 
Na ostatniej rundzie sprawy w swoje ręce postanowił wziąć Rafał Majka, który ruszył w pogoń za Evenepoelem. Dołączyli do niego Yates i Jakob Fuglsang (Astana). Wydawało się, że trójka mocnych kolarzy zdoła doścignąć młodego Belga, jednak jego przewaga ciągle rosła. Kiedy wygrał ostatnią górską premię na Gliczarowie, a przewaga przekroczyła minutę, szanse goniących spadły do minimum.
 
Evenepoel zwyciężył po samotnym, 50-kilometrowym ataku, a na finiszu uzyskał prawie dwie minuty przewagi nad rywalami. Na metę w Bukowinie Tatrzańskiej wjechał trzymając w rękach numer startowy Fabio Jakobsena. Tym samym zadedykował zwycięstwo koledze z drużyny, który bardzo poważnie ucierpiał w kraksie na pierwszym etapie wyścigu.
 
Za plecami Evenepoela trwała walka o kolejne lokaty. Na drugim miejscu finiszował Fuglsang, trzeci dojechał Yates, a tuż za nim Rafał Majka. Na słowa uznania zasłużył także Kamil Małecki, który przez wiele kilometrów był w ucieczce i ostatecznie zajął bardzo wysokie siódme miejsce.
 
Po fenomenalnym zwycięstwie Evenepoel nie tylko został liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR, ale niemal zapewnił sobie zwycięstwo w całym wyścigu. Nad drugim Fuglsangiem ma aż minutę i 52 sekundy przewagi. Trzeci jest Yates, a czwarty Rafał Majka. Liderem klasyfikacji Najlepszy Góral PZU po czterech etapach jest Patryk Stosz, Najlepszym Sprinterem LOTOS Diego Ulissi, Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Maciej Paterski. W klasyfikacji drużynowej ENERGA prowadzi Mitchelton-Scott.
 
W niedzielę zostanie rozegrany piąty, ostatni etap z Zakopanego do Krakowa.
 
Remco Evenepoel: Po wypadku Fabio przeżywaliśmy bardzo trudne chwile. To były długie i nieprzespane noce. Ale ten moment pokazał także jak bardzo jesteśmy sobie bliscy. Potem nadeszły dobre informacje, które dodały nam otuchy i sił. Dziś był mój dzień. Plan przewidywał atak, ale nieco później. Natomiast, kiedy dostrzegłem okazję, po prostu zaatakowałem. Już wczoraj pomyślałem o tym, żeby wziąć numer startowy Fabio. Kiedy go dostałem dziś rano, poczułem coś niezwykłego. I pomyślałem, że muszę dać z siebie wszystko niezależnie od trudów etapu. Wiedziałem, że będzie bardzo ciężko, ale on przecież cierpi jeszcze bardziej.
 
Rafał Majka: Na pewno czuję lekki niedosyt. Wiedzieliśmy, że Remco jest bardzo silny i jak odjedzie to będzie trudno go dogonić. Cieszę się, bo to ja zainicjowałem pogoń, ale okazało się, że możemy walczyć o miejsca od drugiego do czwartego. Liczyłem na podium, ale czwarte miejsce też jest OK. W tym roku jest wielu znakomitych kolarzy. Myślę, że jestem na dobrej drodze w kontekście następnych wyścigów.
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    1227 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024